GeriGündem Baştan çıkaran kredi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Baştan çıkaran kredi

Baştan çıkaran kredi
refid:19490736 ilişkili resim dosyası

Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff, bir işadamından ucuza ev kredisi aldığı ve bunu parlamentodan gizlediği gerekçesiyle koltuğunu kaybedebilir. Spiegel dergisi, “Yanlış Cumhurbaşkanı” başlığıyla iddiaları kapağa çıkararak “Baştan çıkaran kredi. Şaşaa merakı Wulff’un makamını kaybetmesine yol açabilir” dedi.

CUMHURBAŞKANINI zorda bırakan iddialar 2008 yılına kadar geri gidiyor. İlk karısı Christiane’den pahalı bir şekilde boşanan Wulff, sevgilisi Bettina ile yeni bir ev almak ister. Ancak banka yerine Wulff’un uzun bir süreden beri tanıdığı olan iş adamı Egon Geerkens ve karısı Edith ile anlaşırlar. Buna göre Wulff çifti, 500 bin Euro borç aldıkları Geerkens’e yüzde 4 ile 5 yıl içinde borçlarını ödeyecektir. Bu anlaşma doğrultusunda çift, Grossburgwedel’de çocukların bahçesinde oynayabileceği müstakil bir ev satın alır.

O dönemde Aşağı Saksonya Eyalet Başbakanı olan Wulff’a yerel parlamentoda Yeşiller sorar; “Arkadaşınız Egon Geerkens ile ticari ilişkileriniz var mı.” Wulff’un yanıtı ise “Hayır” olur. Çünkü kağıt üstünde Wulff’un borç aldığı kişi Geerkens’in eşi Edith’dir. Oysa 18 yıl önce işadamının mücevherat mağazasında tezgâhtarlık yaparken Geerkens ile evlenen Edith’in kendi mal varlığı yoktur.

Bedeli ağır olabilir

Medya iddianın peşini bırakmadı. Wulff’un nasıl olup da böyle bir ev alabildiğini anlayabilmek için tapu kayıtlarına ulaşmaya çalıştı. Mahkeme, Ekim ayının ortasında kayıtların açılmasına karar verdi. Kâğıt üzerinde Cumhurbaşkanı’nın bir banka aracılığıyla ödemeyi yaptığı görülüyordu.
 Sonradan Wulff’un meselenin giderek alevleneceğini hissedip bir bankadan aldığı krediyle işadamına borcunu ödediği anlaşıldı. Şimdi Wulff, Aşağı Saksonya Parlamentosu’na işadamıyla ilişkileri konusunda doğruyu söylemediği gerekçesiyle zan altında. Basının hesabına göre Cumhurbaşkanı, işadamı ile yaptığı anlaşmadan 5 yılda 50 bin ile 60 bin Euro kâr edecekti. Almany Cumhurbaşkanı Wulff, şimdi ağır bedel ödemek zorunda kalabilir.

Yanlış Cumhurbaşkanı

Alman Der Spiegel dergisi, 2010 Haziran ayındaki Cumhurbaşkanı seçimleri öncesinde SPD ve Yeşiller’in adayı Joachim Gauck’u “Daha iyi Cumhurbaşkanı” diye kapak yapmıştı. Bu kez Christian Wulff’u “Yanlış Cumhurbaşkanı” diye kapağına taşıdı. Cumhurbaşkanı’nın vatandaşlarına duruş ve yön verebilmek için ahlaki bir mesafeye sahip olması gerektiğini belirten Spiegel, “Wulff, makamına zarar vermiştir. Bu nedenle yanlış Cumhurbaşkanı’dır” dedi. Der Spiegel’e göre “Almanya Başbakanı Angela Merkel, Euro krizi yüzünden yeni bir borçlanma politikası geliştirmeye çalışırken, Alman Cumhurbaşkanı’nın hileye başvurduğu anlaşılmıştır.”

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False