GeriGündem Basılamaz denilen doları bile bastılar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Basılamaz denilen doları bile bastılar

İstanbul polisi, sahte 5 milyon dolar basan bir kalpazan çetesini çökertti. 7 kişiyle birlikte toplam 1 milyon 318 bin 500 adet sahte dolar ele geçirildi. ‘‘Sahtesi yapılamaz’’ denilen yeni dolarları bile basan çetenin başarısı, CIA ajanlarını şaşırttı.

İSTANBUL Emniyet Müdürlüğü Mali Şube Ekipleri, piyasaya sürülmek üzere, yaklaşık bir trilyon lira değerinde sahte 5 milyon dolar basan uluslararası bir kalpazan çetesini çökerterek, şebekenin lideri Zabit Birgin'in de aralarında bulunduğu 7 kişiyi yakaladı. ABD'nin ‘Gerçeğinden ayırt edilemez ve basılamaz’ diyerek piyasaya sürdüğü yeni 100 dolarları da basan şebekenin mahareti, Mali Şube'ye gelerek paraları inceleyen CIA görevlilerini bile hayrete düşürdü. Gerçeğinden ayırt edilemeyen sahte dolarların her yerde rahatlıkla kullanılabildiği öğrenildi. Özel para ayırt etme makineleri ve mor ışıkta sahte olduğu anlaşılamayan dolarları ancak Japonya'da üretilen bir makine ayırt edebildi.

ULUSLARARASI ŞEBEKE Uzun süren istihbarat ve takip çalışması sonucu yurtdışı bağlantılı sahte dolar basarak, bu paraları ABD ve Bulgaristan'da piyasaya süren Zabit Birgin'in Bulgaristan'dan İstanbul'a geleceği haberi alındı. Zeytinburnu'ndaki eve baskın yapan polis, uzun yıllar Almanya'da yaşayan ve tekstil işi yapan şebekenin lideri Birgin'i yakaladı. Evde yapılan aramada iki çanta içerisinde 13 bin 185 adeti 100'lük olmak üzere toplam 1 milyon 318 bin 500 sahte ABD Doları, sahte pasaport ve vize yapımında kullanılan kaşe ve mühürler ele geçirildi. Zeytinburnu Telsiz Mahallesi'nde yine Birgin'e ait bir matbaaya düzenlenen operasyonda da baskı makinesi, çelik klişeler, numaratörler ve matbaa mürekkepleri ele geçirildi. Matbaada sahte dolarları basmak için İtalya'dan getirilen orijinal 451 tabaka özel kağıt da bulundu. Polise göre, şebeke bugüne kadar toplam 5 milyon dolarlık sahte banknot bastı.

Emniyet Müdürü Hasan Özdemir, ‘‘Matbaasıyla birlikte sanıkların yakalanması kökten temizliktir’’ dedi.

Kalpazanlar, CIA’yı şaşırttı

Soruşturmanın derinleştirilmesi sonucu Zabit Birgin'in, ağabeyi Sefer Birgin'in ABD'ye götürdüğü 1 milyon sahte dolarla yakalanarak Lousville Cezaevi'nde yattığı öğrenildi. Ayrıca İstanbul'da Birgin'den sahte 700 bin dolar alan Alaattin Dilmen ve oğlu Galip Dilmen'in Sofya'da paraları piyasaya sürerken yakalandığı ve tutuklandığı da ortaya çıktı. Sefer Birgin'in Cağaloğlu'ndaki deposuna yapılan baskında 555 adet Tülümenler Otomotiv'e ait sahte hisse senedi de ele geçirildi. Zabit Birgin'le birlikte eşi Hayriye, oğlu Yunus, kardeşi Faik Birgin ile kayınbiraderi Necmi Önder, yardımcıları Muammer Soysal, Atilla Gezer de yakalanırken, matbaacı Mehmet Korsan'ın firarda olduğu bildirildi.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False