GeriGündem Başbakanlık'tan sahte hayır genelgesi açıklaması
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başbakanlık'tan sahte hayır genelgesi açıklaması

Başbakanlık'tan sahte hayır genelgesi açıklaması
refid:15591917 ilişkili resim dosyası

Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, mizah ve magazin ağırlıklı içeriğe sahip bir internet sitesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla sahte bir genelge yayımlandığı belirtilerek, devlet yetkililerine ait imza ve resmi yazı formatının mizah amaçlı dahi olsa taklit edilmesi, bu çerçevede sahte bilgi ve içerikler oluşturulmasının suç olduğu bildirildi.

Başbakanlık Basın Merkezi'nin internet sitesinde konuya ilişkin yapılan açıklama şöyle:
“Mizah ve magazin ağırlıklı içeriğe sahip bir internet sitesinde Sayın Başbakan'ın imzası ve resmi yazı formatı oluşturularak, sahte bir Başbakanlık Genelgesi yayınlanmıştır. Özellikle internet ortamında yayılan, bazı sosyal paylaşım sitelerinde de iktibas edilen sahte genelge içeriğinde 12 Eylül 2010 tarihinde yapılacak referandum nedeniyle 13 Eylül 2010 tarihine kadar, kamu kurum ve kuruluşlarında 'HAYIR'lı işler', 'HAYIR'lı Günler' günler gibi selamlaşma kalıplarının kullanılmamasına özen gösterilmesi hususu yer almaktadır.

Muhtemelen mizah amaçlı hazırlanan söz konusu sahte genelge, gerçeklerle uzaktan yakından ilgisi olmamasına rağmen bazı vatandaşlarımız arasında yanlış anlamalara sebep olduğuna ilişkin duyumlar alınmıştır.

Devlet yetkililerine ait imza ve resmi yazı formatının mizah amaçlı dahi olsa taklit edilmesi, bu çerçevede sahte bilgi ve içerikler oluşturulması suçtur. Vatandaşlarımızın esasen mizahi bir içeriğe sahip olduğu belli olan bu tür sahte genelgelere ve yanıltıcı yayınlara itibar etmemeleri temennisiyle kamuoyumuzun bilgilerine sunulur.”

İŞTE O SAHTE GENELGE

İnternette bir mizah sitesinde yer alan söz konusu sahte genelgede Başbakan Erdoğan'ın, referanduma kadar "Hayır'lı günler, Hayır'lı işler" gibi ifadelerin kullanılmasını yasakladığı yer alıyordu. Genelgede, kamu binalarında çalışan ve hizmet alanların birbirleriyle arasında beşeri münasebetlerinin başlangıcı olan "selamlaşma"larla ilgili 2006 tarihli bir başka genelgeye atıfta bulunularak;
"12 Eylül 2010 tarihinde yapılacak olan referandum öncesi kamuoyunda yanlış anlamalara meydan verilmemesi ve vatandaşların tercihlerinin etkilenmemesi amacıyla devlet dairelerinde selamlaşmaya ait hükümler iptal edilmiş ve şu düzenleme yapılmıştır" denilmişti.

Erdoğan imzalı olduğu iddia edilen genelgede, "Kamu kurum ve kuruluşlarında gerek kamu çalışanları arasında gerekse kamu çalışanları ile hizmet alıcılar arasında 'Hayırlı işler', 'Hayırlı günler' gibi selamlaşma kalıpları kullanılmamasına özen gösterilecektir" ifadelerine yer verilmişti.

Kararın gerekçesi ise şöyle açıklanmıştı:
"Ülke gerçekleri ve demokrasi ile seçim gerekleri göz önüne alınarak yapılan düzenlemenin ilgili hükümlerine uygun hareket edilmesi için bakanlıklarca, yerel yönetimlerce, kamu kurum ve kuruluşlarınca bildirilmesi gereken önlemlerin alınması tebliğin çalışanların ve halkın halkın görebileceği yerlere asılmasını önemle rica ederim."

Başbakanlıktan sahte hayır genelgesi açıklaması

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False