GeriGündem Başbakan'dan önemli açıklamalar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başbakan'dan önemli açıklamalar

Başbakan'dan önemli açıklamalar
refid:10709849 ilişkili resim dosyası

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında İsrail'in Gazze'ye saldırısı hakkında değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan TBMM'nin yardıma ihtiyacı olan Filistinliler için yardım kampanyası başlattığını söyledi ve herkesten kampanyaya destek vermelerini istedi.

İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları:

 

- Zorlu ve yoğun bir süreci, bütçe görüşmelerini geride bıraktık. 2009 bütçesinin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

 

- Bildiğiniz gibi geçen haftadan bu yana Gazze’de büyük bir insanlık dramı yaşanıyor. Aslında bu dram İsrail’in uyguladığı ambargo sebebiyle aylardır sürüyordu. Yani 27 Aralık’tan önce başlamış olan bir süreç. Haziran 2008 anlaşmasıyla ateşkes ve ambargoların kaldırılması amaç edinmiş, Hamas anlaşmaya uymuş fakat İsrail ambargoları kaldırmamıştır.

 

YARDIMLAR GAZZE'YE ULAŞAMIYOR

 

- Türkiye olarak ilk andan itibaren yani Haziran’dan sonraki süreçte bizler insani yardım olarak Türkiye Cumhuriyeti olarak insani yardımlarımızı göndermeye başlamıştık. Fakat bu yardımlarımız Gazze’ye ulaşamıyordu, sürekli görüşmelerle bekletilerek yardımları ancak ulaştırabiliyorduk.

 

- Türkiye olarak ilk andan itibaren sivil ve masum insanları hedef alan bu saldırıları şiddetle kınadık, tepkimizi tüm dünyaya duyurduk. Sadece bununla kalmadık, önemli bir diplomatik atak başlattık. Geçtiğimiz Çarşamba günü Suriye ve Ürdün’e gittim. Ürdün’de Filistin yönetimi başkanı Mahmud Abbas ile görüştüm.

 

- Görüşmelerden sonra ülkemize dönerek bu defa batıya yönelik olarak yoğun bir telefon diplomasisini oluşturmaya başladık.

 

- Çek Cumhuriyeti ile bir görüşme oldu.. Zapatero ile bir görüşmem oldu. BM Güvenlik Konseyi’nin Ocak ayı dönem başkanı olmaları sebebiyle Sarkozy ile bir görüşmem oldu. Rusya Başbakanı Putin ile görüşmem oldu. İngiltere Başbakan’ı ile bir görüşmem oldu.

 

- Biz irade koyalım. 'Bekle gör' politikası yaklaşımı içerisinde olamazdık. Türkiye tarihinden gelen insani misyonu ön plana çıkartmak zorundaydı.

 

- Özellikle BM Güvenlik Konseyi Geçici üyeliğimizin başlaması da bize ilave sorumluluklar getirmiştir.

 

- Bu ziyaretlerdeki amacımız, farklı görüşteki taraflar arasında ortak bir dil ve anlayış geliştirmek. Ortak aklı harekete geçirmek, diplomatik baskıları artırmak. Tüm tarafları sürece dahil etmek. Taraflar arasında diyalog kurulmasını sağlamak. Ateşkes için uygulanabilir bir eylem planı ortaya çıkarmak.

 

- Bu amaçlarla yaptığımız görüşmelerle bölge ülkelerinin daha fazla duyarlılığına müşaade ettim.

 

- Bu işin siyasi istismarı olmaz. Ama ülkemize bunu yapmaya gayret edenler var. 'Hükümet şunu yapmalıydı bunu yapmalıydı' diyorlar. Dürüst olacağız. Devletler duygusal bir anlayış içerisinde, 'ben hükümete şöyle bir saldırayım bu halka hoş gelir' mantığı ile konuşmalar yapmak, ortaya bir şeyler atmak bu işlerde doğru değil. Biz bunları çok yaşadık ve bunları söyleyenlerde geçmişlerine iyi baksınlar. Acaba bu konuda neler yaptılar?

 

BAKKAL DÜKKANI DEĞİL ÜLKEYİ İDARE EDİYORUZ

 

- Parlamentoda olanları geçmişte ben bu ülkede gördüm. MHP-DSP-ANAP bizden önce bu ülkeyi yönettiler. İsrail’le ilişkileri yok muydu? Vardı. Peki siz neden ilişkileri kesmediniz. Şimdi bize ilişkileri kesin diyorlar.

 

- Arkadaşlar biz bakkal dükkanı değil ülkemizi idare ediyoruz. Biz atılması gereken adımların takvimini iyi belirledik. Dersimizi iyi çalıştık ve her an arkadaşlarımızla bunun değerlendirmesini yapıyoruz.

 

- Gün beraberlik günüdür. Gün bu anda Gazze’deki kardeşlerimize yanında yer alma günüdür. Birbirimize kuru sıkı atarak bir şey elde edilmez.

 

- Bize atılması gereken adımlar noktasında aklı selim ile oturup kalkanların getireceği bir şey varsa oturur konuşuruz ve onlara uyarız. O adımları da biz atarız. Bu konuda da geri adım atma olmaz. Bizim siyasi hesabımız yok. Ortada bir zulüm var ve biz zalimlerin yanında olamayız.

 

İNSANLIK TARİHİNE KARA LEKE DÜŞÜRDÜNÜZ

 

- İsrail, 'Türkiye Cumhuriyet Başbakanı duygusal konuşuyor' diyor. Ben duygusal konuşmuyorum. Benim duygusallığım varsa Gazze’deki kardeşlerime yöneliktir. Orayı akılla bilgiyle tecrübeyle konuşuyorum.

 

- Eğer bir duygusallıktan bahsediliyorsa, bu hesabı şu anda İsrail yapıyor. Bu Şubat’ta seçim yapılacak.

 

- Ben buradan Ehud Barak’a, Livni’ye sesleniyorum. Siz seçimi bırakın. Tarih sizi insanlık tarihine kara leke düşürdünüz diye yargılayacak.

 

- Biz dedeleriniz ecdadınız kovulduğunuz zaman sizi bu topraklarda sizi misafir eden Osmanlı’nın torunları olarak konuşuyoruz.

 

- 'Gazze’de devam eden saldırılar insanlık tarihine bir leke olacaktır' dedim. İnsanları tarihte derin acılar yaşamış olan bir devletten beklenen, bunları yapmış olması affedilir bir şey değil. İnsan hayatının çocukların yaşlıların hayatının ne kadar kutsal olduğunu en çokta tarihte acı günler yaşamış bu milletin bilmesi gerektiğine inanıyoruz.

 

- Filistin meselesi kanayan bir yara olarak gündemimizde yerini koruyor. Tam iki yıldır Gazze abluka altında tutuluyor. Gazze halkı tam iki yıldır dünyanın en büyük açık hava hapishanesinde, adeta bir toplama kampında kadelerine terk edilmiş durumda.

 

BENİ SINIR KAPISINDA YARIM SAAT BEKLETTİNİZ 

 

- Ramallah Sınır Kapısı’nda yarım saat bekletilen bir başbakan olarak konuşuyorum. Bunu yapan kim İsrail. Bunu yapan İsrail hala demokrasiden bahsediyor.

 

- Hala duygusallık olarak bu süreci değerlendiriyorlar.

 

- 550 insanın öldürülmesi 2000’in üzerinde insanın yaralı olarak tedavi ediliyor olması, hiçbir gerekçe ile böyle bir vahşeti insanlık vicdanında meşrulaştırma yolu olabilir mi?

 

- Pazar yerlerine, hastanelere, okullara, camilere, evlere fırlatılan bombaların bir izahı var mı?

 

- Suyu, elektriği, ilacı esirgenen insanların üzerlerine bomba yağdırarak neyi çözebilirsiniz?

 

- İnsan hayatını hiçe sayan bir anlayış ancak bir insanlık ayıbı olarak görülebilir. Bu şekilde geleceğe yönelik olarak kin ve nefret tohumları ekilir. İsrail bunu bir an önce görmelidir.

 

BARIŞ UMUTLARI KARARDI

 

- Üzülerek söylemeliyim ki insanlığın ortak vicdanında onarılması zor bir yara açılmıştır. Ortadoğu son yüzyıldır barışa hiçbir zaman bu kadar yakın olmamıştır. Suriye-İsrail, Mısır-İsrail arasında diyalog gelişiyordu. Lübnan önemli adımlar atmıştı. Filistin ve İsrail arasında adımlar atılmıştı. Ancak başlayan saldırılar barış umutlarını bir kez daha kararttı.

 

- Türkiye olarak her zaman Filistin’in yanında olduk. Filistin ile bizim tarihi kültürel ve gönül bağlarımız var. Millet olarak yediğimizden, giydiğimizden fedakarlık ettik ve onların yanında olduk. Sadece yardım etmekle kalmadık. Bölgenin refaha kavuşması için hep devrede olduk.

 

- Filistin meselesi sadece Filistin’in değildir, sadece Araplar'ın Müslümanlar'ın ve Ortadoğu coğrafyasının da meselesi değildir, olmamalıdır.

 

- Orada kalıcı barışın sağlanması ve Ortadoğu’da kalıcı barış ve istikrar için şarttır. Bu durum tüm insanlığın meselesi olarak görülmelidir.

 

YARDIM KAMPANYASI BAŞLATILDI

 

- TBMM bir yardım kampanyası başlattı. Bizde AKP olarak bu kampanyada en güçlü şekilde yerimizi alacağız.

 

- Halkıma sesleniyorum. Başbakanlık Acil Yardım hesapları var. Filistin ile ilgili de şu ana kadar bizler buradan yardımlarımızı yaptık, yapacağız. Şimdide Ziraat Bankası Aşağı Ayrancı şubesinde bir ana hesabımız var. Hesap numarası 55 555 555. TL hesabıdır. Bu ana hesapta halkımızın vereceği yardımları topluyoruz.

 

- Bir diğer hesap Türkiye Halk Bankası Bakanlıklar Şubesi'nde. Orada da 05 00000 5. Bu da TL hesabıdır.

 

- Halkımızın iş adamlarımızın desteklerini bekliyoruz.

 

ÇOKLU STANDART

 

- Gürcistan konusunda devreye giren uluslararası kuruluşlar bu konuda niçin susuyorlar? Ya da neden geçiştirmekle yetiniyorlar?

 

- Ben buna çifte değil çoklu standarttır diyorum. Bakınız 25 Ocak 2006’da Filistin’de bir seçim yapıldı. Ortadoğu tarihindeki en şeffaf seçim Filistin’de gerçekleşti.

 

- Seçime giderken kimseden ses yok. AGİT’de, ABD’de, AB’de ses yok. Ama istedikleri iktidar olmayınca, bunları nasıl çalıştırmayız diye engelleme çalışmaları başladı. Hakları olan vergi payını alamamaya başladılar. Bunu kim yaptı? İsrail yaptı.

 

- Bunları kendilerine söylediğimiz zaman kırk dereden kırk su getirdiler. Biz Ortadoğu’yu bir barış havzası olarak görmek istiyoruz.

 

- Hamas’ın da hataları olmamış mıdır? Olmuştur elbette. Ama hatalar üstüne bir vahşeti gerçekleştiremezsiniz.

 

- TİKA ve Türk Kızılayı ile birlikte oralara yardım elimiz uzandı. Bugün Kızılayı’nda bir basın açıklaması olacak.

 

- Ortadoğu’da diplomasinin egemen olması için yoğun çaba sarf ettik. Cumhurbaşkanımızda görüşmeleri devam ettiriyor. Bu ülkeler nezlinde neler yapılabileceğini konuşuyoruz.

 

- Özellikle soruna zemin hazırlayan bu ülkeler arasındaki diyalogsuzluğun giderilmesi için çaba harcadık.

 

- İsrail’in saldırıları barış çabalarına darbe vuruyor.

 

TRT KÜRTÇE'NİN YAYINI

 

- İnsanımızın hak ettiği yaşam şartlarına kavuşması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Demokratik, hukuk, sosyal, ekonomik alanda insanlarımıza layık oldukları hizmetleri verirken oradaki kardeşlerimize de bu hizmeti götürmenin gayreti içerisindeyiz.

 

- Son GAP-DAP-KOP ile ilgili yaptığımız yatırım iktidarımız döneminde 8,5 katrilyondur. Son yaptıklarımızı katarsak şu anda 10 katrilyonu aşmış düzeydeyiz.

 

- Güneydoğu illerimizde yılların getirdiği bir eksiklik ihmal var. Şimdi biz bunu gidererek Doğu-Batı'nın bu açığı süratle kapamasını istiyoruz.

 

- Demokratik alanda attığımız adımlara yenilerini ekledik.

 

- Bu 6 yıllık süre içerisinde attığımız adımları sayacak değilim. Ama en sonuncusu TRT -6 Kürtçe yayına başladı. Ben bunu çok önemli bir açılım olarak görüyorum. En azından devletin halkıyla bütünleşmesi ulaşması noktasında çok önemli görüyorum. Bugüne kadar olan gecikmeyi de eksiklik olarak görüyorum.

 

- Tabii siz korku toplumu meydana getirirseniz bu süreç bu süreye kadar uzar durur.

 

- TRT’nin Kürtçe yayın kanalı Kürt kökenli vatandaşlarımızın aidiyet bağlarını daha da güçlendirecektir. Yaşam biçimlerimiz farklı olabilir, unutmamamız gereken bizi birleştiren çok güçlü ortak değerlerimiz var. Bunların başında da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı gelir.

 

- Farklılıklarımızdan korkmaya gerek yok, ortak bağlarımız daha çok ve daha sağlamdır. Farklılıklarımızı zenginlik olarak görmek ve yaşamak bizi birbirimizden uzaklaştırmaz tam aksine daha da yakınlaştırır. Birbirimize daha çok bağlar, bizi zayıflatmaz daha da güçlendirir.

 

- TRT-6 milletimiz için birlik beraberlik ve kardeşlik mesajlarını taşıyacaktır.Van milletvekilimize Kürtçe şarkısı için de teşekkür ediyorum.

 

- Bir parti lideri devlet etnik kör olmalı diyor. İşte bunların devletten anladığı budur. Bu zihniyet yıllar boyunca demokrasiyi de kör topal sağır bırakan zihniyettir.

 

- Dünyada radyo televizyon yayıncılığı alıp başını gittiğinde vatandaşımızı tek kanala mahkum etti bu zihniyet. BBC 33 ayrı dilde yayın yapıyor.

 

- İşte böyle kör ve şaşıların bakışlarını düzeltmekte bize düşüyor.

 

NAZIM HİKMET'E TÜRK VATANDAŞLIĞI VERİLMESİ

 

- Bu arada Nazım Hikmet’in haksız yere vatandaşlıktan çıkarılması kararını ve bu kararın düzeltilmesininde bize düştüğü gibi.. Sene 1951'de vatandaşlıktan çıkarıldı, sene 2008 tekrar vatandaşlığa almakta bize düştü, bunu da biz hallettik.

 

- Dün Bakanlar Kurulu kararıyla vatandaşlığını iade ettik.

 

BİZ MİLLETİMİZE SIRTIMIZI DÖNMEDİK

 

- Bu devlet milleti insanı için vardır. Bunun dışında bir anlayışa saparsanız oradan devlet millet kaynaşması çıkmaz. Biz millet olarak yıllarca tecrübe ettik.

 

- Devleti yaşat ki insan yaşasın. Devleti millete karşı kör sağır hale getirerek Türkiye hiçbir yere gidemez.

 

- Unutma bu 70 milyonun içinde vergisini veren benim Kürt kökenli vatandaşlarımda var. İşte bunlar bu kadar bu işten uzak. Biz milletimize sırtını dönenlerden olmadık. Kör sağır dilsiz asla olmadık. Bizden bunu bekleyenler beyhude beklerler.

 

- İstanbul’daki Marmaray’a nasıl yaklaşıyorsak, Muş’un Bingöl’ün Van’ın yol meselesine aynı hassasiyetle yaklaşıyoruz.

 

- Dünyanın en iyi 100 otelinin 17’si Türkiye’de, 15’i Antalya’da… Sahiller geldiğimizde pislikti, helikopter ile gezdim. Şimdi ise 150 tane mavi bayrak dalgalanıyor. Artık atık sular denize gitmiyor. İş bilenin kılıç kuşananın.

 

- Yola çıkarken durmak yok yola devam dedik. Her ilimizi kendi potansiyeliyle ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Biz bu hedefle bakıyoruz. Ama gelenler bakmadılar. Şimdi ise bunun telafisi içerisindeyiz.

 

BAŞKAN ADAYLARI

 

- 29 Mart genel seçimlerine 3 ay gibi kısa bir süre kaldı. Parti olarak adaylarımızı açıklıyoruz. Şu ana kadar 8 büyükşehirimizde adaylarımızı açıkladık. Bunların dışında 18 ilimizin ve 75 ilçemizde de kendileriyle yola devam kararı aldığımız arkadaşlarımızı açıkladık.

 

- Aday belirleme sürecimiz hiçbir siyasi partide olmayacak şekilde tam bir demokratik ortamda devam ediyor.

 

- Defalarca izah ettik. Bizim birilerine koltuk dağıtmak makam dağıtmak gibi bir derdimiz yok. Bizim millete hizmet eser üretmek. Köylerimizden başlayıp Büyükşehirlerimizde iş üretmekten başka derdimiz yok.

 

- AKP olarak adaylarımızı açıklarken, bazı medya kuruluşlarında hiçbir gerçekçi bilgiye dayanmayan haberler çıktı.

 

- Filanca adayın adı geç açıklanmış. Hiçbir adayımızın adı geç açıklanmıyor. Gerekli yoklamalar tamamlandıktan sonra partimizin ilgili kurulu bu konuda kararını verdikten sonra tüm adaylarımızı milletimizle paylaşıyoruz.

 

- Yeri geldi bir kamuoyu araştırması, milletvekili arkadaşlarımızla müzakere ettik ve karar verdik. Ama yeri geldiğinde üç kamuoyu araştırması yapıyoruz.

 

- AKP’nin bir takvimi programı planı var. Biz tüm adaylarımızı bu takvim çerçevesinde açıklıyoruz. Ben cebimde bir liste ile dolaşmıyorum. Bizim tabelamızı listelerimizi milletimiz belirliyor. Farkımız bu.

 

- Biz bu parti milletimizin partisidir diyoruz. Biz hiçbir partide olmayan bir vizyonla listelerimizi hazırlıyoruz.

 

- Söz konusu olan insandır, insana hizmettir. Söz konusu olan şehirlerimizdir, Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında dünya şehirleriyle boy ölçüşür hale getirmektedir. Her şehrimizi cazibe merkezine dönüştürmektir.

 

EN GEÇ 15 OCAK'TA BÜTÜN ADAYLAR AÇIKLANACAK

 

- Pazar günü teşkilat yoklamalarını yaptık. Bütün illerimizi bitirdik. Hepsi geliyor. Kurullarımız gelen verileri değerlendiriyorlar. En geç 15 Ocak’ta adaylarımızın tamamını açıklamış olacağı. Bugün yoğun bir şekilde arkadaşlarımla çalışmaya devam edeceğiz.

 

- Kazanmak için mücadele edeceğiz. Ama kazanmak için her yolu mubah görmeyeceğiz. Bizim adaylarımız milletten ihtiyaçlarından uzak adaylar olmayacak. Biz yerel siyaset akademisini niye kurduk? İşte bugüne hazır olsun diye kurduk. Buralardan belediye başkan adayları çıkacak. Belediye meclis üyeleri çıkacak. Ama hepsi de buradan olacak diye bir şey de yok. Bunları en güzel şekilde değerlendireceğiz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False