Başbakan Yıldırım: İslamiyet'e sığmaz

Başbakan Yıldırım: İslamiyete sığmaz

Başbakan Binali Yıldırım, Mısır'da camiye düzenlenen ve yüzlerce kişinin öldüğü terör saldırısına tepki gösterdi.

Haberin Devamı

Başbakan Binali Yıldırım, 'Türkiye Yeniden: Mezun Buluşması' adlı programda konuştu.  Yıldırım'ın özetle şunları söyledi: "Mısır'daki hain terör saldırısını şiddetle kınıyorum. Cuma namazında insanların üzerine bombaları, mermileri yağdırmak ne insanlığa ne İslamiyet'e sığar.

BU DÜNYA MUTLU ETMİYOR

Bugün mülteci konumunda bulunanların sayısı 55 milyonu geçti. Dünyada bu nüfusa sahip ülke sayısı sadece 25. Demek ki, dünyanın 26. büyük ülkesi; mülteciler ülkesi. İşte böyle bir dünyada yaşıyoruz. Bu dünya, bu dünyada yaşayan milyarlarca insanın hiçbirini mutlu etmiyor, geleceği için umut vermiyor. O halde dünyayı yönetenler, BM çatısı altındaki ülkeler, çok daha fazla sorumluluk almalı, olayları, sorunları, çözmek için rekabeti bir kenara bırakıp iş birliğine daha çok yönelmelidir.

'GÖNÜL ELÇİMİZ OLACAKSINIZ'

Haberin Devamı

İnsani yatırıma devam ediyoruz. Türkiye bursları bu amaca yönelik yatırımlarımızdan bir tanesi. Yaptığımız yatırımlar ve çalışmalarla bölgemizdeki ve bütün dünyadaki öğrenciler için önemli bir merkez haline geldik. Her uluslararası öğrencimiz bizim için birer gönül elçisidir. Ülkemiz tüm ülkelerce tanınan bir eğitim durağı haline geldi. Türkiye Bursları 2017 yılı itibariyle 163 ülkeden 107 bin başvuru almıştır. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'nın girişimiyle 21 ülkede, toplam 26 mezun derneği kuruldu veya kurulması için çalışma başlatıldı. Yıl sonu itibariyle 40 farklı ülkede mezun dernekleri kurulmuş olacak. Türkiye Mezunlarımızla her daim birlikte çalışacağız, birlikte güçleneceğiz ve hep birlikte geleceğiz inşa edeceğiz. Türkiye’nin gönül kapıları size her zaman açıktır. Bundan sonra daha sık görüşeceğiz ve daha sık bir araya geleceğiz. Her Türkiye Mezunu'nun kapısı bizim gurbetteki evimiz gibidir. Sizler bizim gönül elçilerimizsiniz. Sizlerin olduğu her yerde içimiz rahat, gönlümüz ferah olacak."

YILDIRIM İNGİLTERE'YE GİDİYOR

Öte yandan Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, 26 - 27 Kasım'da yapılacak ziyarette Yıldırım, İngiltere Başbakanı Theresa May ile görüşecek. Görüşmede siyasi konuların yanı sıra ekonomi, güvenlik, savunma gibi alanlarda ikili işbirliğinin geliştirilmesi, Suriye ve Irak'taki durum başta olmak üzere bölgesel gelişmeler, Kıbrıs, AB'yle ilişkiler ve terörle ortak mücadele konularının ele alınacağı kaydedildi.