GeriGündem Başbakan Davutoğlu Ankara saldırısının failini açıkladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başbakan Davutoğlu Ankara saldırısının failini açıkladı

Başbakan Davutoğlu Ankara saldırısının failini açıkladı
Abone Olgoogle-news

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara'daki terör saldırısı nedeniyle Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'a taziye ziyaretinde bulundu. Ziyaret sonrasında gazetecilere açıklamalar yapan Başbakan Davutoğlu, ''Şu anda olayın failleri konusu, tümüyle aydınlatılmış durumdadır. Bu saldırının Türkiye içindeki bölücü terör örgütü üyeleri ve YPG mensubu bir kişinin birlikte gerçekleştirdiği ortaya çıkmıştır" dedi. Davutoğlu, saldırıyı 1992 Amude doğumlu Salih Neccar adlı kişinin gerçekleştirdiğini belirtti.

Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasının satırbaşları şöyle:

"Şu anda olayın failleri, konusu tümüyle aydınlatılmış durumdadır. Bu saldırıyı Türkiye içindeki bölücü terör örgütü üyeleri ve YPG mensubu bir kişinin birlikte gerçekleştirdiği ortaya çıkmıştır."


"Bu kişi PKK ve YPG mensubu bir kişidir. Saldırının YPG irtibatı ortaya çıktı. Kişi, 1992 Amude doğumlu Salih Neccar adlı kişidir. Saldırıyla ilgili 9 kişi gözaltına alındı. YPG irtibatları kesindir."

Başbakan Davutoğlu Ankara saldırısının failini açıkladı

Salih Neccar'ın 2014 yılında, Olay Yeri İnceleme ve Kimlik Tespit Şube Müdürlüğü'nde çekilen fotoğrafı

'UMARIZ ARTIK GÖRÜRLER'

"Tam ve tartışmasız destek bekliyoruz. Umarız artık müttefiklerimiz de YPG'nin bölücü örgütün uzantısı olduğunu görürler. Halkımızı tehdit eden terör örgütünü masum görenleri mazur görmemiz mümkün olamaz. Bazı yayın organları, olay bir askeri olaymış gibi ki olsa da fark etmez, ama yapılan yayınları lanetliyorum."


'YENİ GÖZALTILAR OLACAK'

"Bunun bedeli ödetilecektir. Ne zaman ve nasıl olacağı görülecektir. Haftanin'de terör elebaşlarının da bulunduğu 70 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Soruşturma devam ediyor. 9 gözaltı var. Onlardan alınan bilgiler doğrultusunda yeni gözaltılar olacak, şu an size detay vermek istemiyorum. Şehitlerimizin isimleri bilinmektedir ama ailelerimizin hassasiyeti nedeniyle yazılı açıklama yapacağız."


"27 TSK MENSUBU, BİR SİVİL"

"Uyarılar dikkate alınmadığında Türkiye'nin ne yapacağı herkesçe malumdur. Meydan okuyanlara meydan bırakmayız. Hayatını kaybeden 28 kişiden 27'si TSK mensubu, biri ise sivil. Rusya’yı bir kez daha uyarıyorum. Saldırıyı kınadılar, bu iyiye işaret ama yetmez. Bu terör oyunu bumerang gibi döner onları da vurur. Bu terör saldırıları devam ederse YPG kadar onlar da bu saldırılardan sorumlu olurlar."

REUTERS'A KONUŞAN YETKİLİ: 2014'TE TÜRKİYE'YE GİRİŞİ YAPMIŞ
Reuters'a bilgi veren bir Türk güvenlik yetkilisi, patlamanın ardından yapılan incelemelerde Başbakan Davutoğlu tarafından bugün ismi açıklanan kişinin Temmuz 2014'te Türkiye'ye giriş yaptığının belirlendiğini belirtti. "Bu kişinin parmak iziyle araçtaki parmak izleri birbirini tutuyor. Yasadışı yollarla Türkiye'ye giriş çıkışlar yapmış olabilir ama giriş tarihi bu" dedi.


Saldırıyı yapan kişinin PKK ve Suriye askeri istihbaratıyla iletişimi olduğunun belirlendiğini ifade eden yetkili, "Olayda DEAŞ'a yönelik şu ana kadar herhangi bir işaret görmedik ancak PKK'nın rolünün olduğuna dair onlarca delil bulundu bile. Bu kapsamda bazı gözaltılar var ve devamı gelecek" dedi.

PYD'NİN SİLAHLI KOLU YPG

YPG, Suriye’nin kuzeyindeki PYD’nin silahlı kolu olarak biliniyor. Ankara, PYD’yi, terör örgütü PKK’nın Suriye kolu olarak görüyor. ABD ve Rusya gibi ülkeler ise son dönemde PYD’ye verdikleri destekle Türkiye’nin tepkisini çekmişti.

Başbakan Davutoğlu Ankara saldırısının failini açıkladı


Suriye'nin Haseke vilayetine bağlı Amude kenti, PKK'nın Suriye kolu PYD'nin silahlı kanadı YPG'nin kontrolünde bulunuyor.

BAŞBAKAN YARALILARI ZİYARET ETTİ

Açıklamanın ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara Numune Hastanesinde tedavi altına alınan yaralıları ziyaret etti. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile geldiği hastanenin girişinde yetkililer tarafından karşılanan Davutoğlu, yaralıların durumu hakkında hastane yönetiminden bilgi aldı.
Yaklaşık 10 dakika süren ziyarette Davutoğlu'nun yaralıları da ziyaret ettiği öğrenildi. 

 

Bu haberin İngilizce versiyonunu Hürriyet Daily News’da okuyabilirsiniz.
False