Bakanlıktan 'doğal afet şehidi' açıklaması

Güncelleme Tarihi:

Bakanlıktan doğal afet şehidi açıklaması
Oluşturulma Tarihi: Ekim 17, 2012 15:07

Afyonkarahisar'da cephanelik patlamasında şehit olan 25 askerin 'doğal afet şehidi' sayılmasına tepki yağdı. Milli Savunma Bakanlığı bugün bir açıklama yaparak ''Mevzuat değişikliği için çalışma başlattıklarını'' açıkladı.

Haberin Devamı

Cephanelik patlamasında şehit olan 25 askerin ailelerine Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın gönderdiği mektupta askerlerin “görev esnasında doğal afet nedeniyle şehit olduğu”nun belirtilmesine şehit yakınları isyan etti. Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği Başkanı Taner Uran, bu ibarenin neye göre mektuba yazıldığını anlamadığını belirterek, "Ailelere sadece 33’er bin TL ödenecek. Bu aileler çekinmesinler ve devlet aleyhine maddi manevi tazminat davası açsınlar" dedi.

Tepkiler üzerine Milli Savunma Bakanlığı bir açıklama yaptı. TSK bünyesinde hayatını kaybeden personelin şehitliklere defin işlemlerinin MSB şehitlik yönergesine göre yürütüldüğü belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bir personelin şehitliğe defnedilebilmesi için ölüm sebepleri, yönergede on ayrı başlık altında toplanmıştır. Afyonkarahisar'daki mühimmat patlaması neticesinde hayatını kaybeden personelin durumu, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nca yapılan inceleme sonucunda, ilgili yönergenin 4'üncü maddesinin 'h' bendine (Herhangi bir askeri tesis, kışla ve binanın yangın, sel, deprem, heyelan, çığ gibi doğal afetlere maruz kalması nedeniyle ölenler) en yakın olduğu değerlendirilmiş ve personelimiz şehitliklere defnedilmiştir.

Haberin Devamı

Şehitliğe defnedilen personelimizin özlük hakları, sosyal güvenlik kurumu tarafından kendi ilgili mevzuatı kapsamında belirlenmektedir.

Somut olayla birebir uygunluk göstermediği de görülen mevzuatın değiştirilmesine yönelik çalışmalar başlatılmıştır.”

Haberle ilgili daha fazlası: