Bakanlar kalabalıktan memnun

Bakanlar kalabalıktan memnun

Başbakan Erdoğan, partisinin mitingine katılmak için yanında çok sayıda bakan ve milletvekili ile birlikte Diyarbakır'da. Erdoğan için kentte olağanüstü güvenlik önlemleri alındı.

Haberin Devamı

İŞTE DİYARBAKIR'DAKİ HAZIRLIKLAR / Foto Galeri

MİTİNG MEYDANINDA KÜRTÇE PANKARTLAR / Foto Galeri

Zeynep GÜRCANLI
hurriyet.com.tr

Erdoğan, kente gelmeden önce başta güvenlik önlemi olmak üzere bir dizi tedbirler alındı. Erdoğan’ın 2008 yılının Ekim ayında, kente gelişinde çöpler toplanmamış, bazı esnaf ise kepenklerini açmamıştı. Bugün Diyarbakır’da tüm işyerleri açık bulunurken, sabah saatlerinden itibaren temizlik görevlilerinin kentin dört bir yanında çöpleri topladığı, yolları yıkayıp, pırıl pırıl hale getirdiği görüldü.

TAKVİYE ÇEVİK KUVVET EKİPLERİ GELDİ

Miting nedeniyle Adana’dan bir polis helikopteri Diyarbakır’a getirildi. Helikopterin Başbakan Erdoğan’ın geçiş güzergahlarında uçuş yaptığı ve kamerayla görüntü aldığı öğrenildi. Diyarbakır’da miting için, Batman, Siirt ve Adıyaman’dan gelen takviye Çevik Kuvvet ekipleriyle birlikte toplam 2750 polis görev yapıyor. Polisler, sabahın erken saatlerinden itibaren görevlendirildikleri bölgelerde konuşlandırıldı.

Diyarbakır Valiliği, mitinge katılımın yüksek olacağı gerekçesiyle tedbir amaçlı alarak kente Şanlıurfa ve Elazığ Belediyesi’ne ait itfaiye ve temizlik araçları getirdi.

BOYKOT AFİŞLERİ KAPATILDI

Başbakan Erdoğan’ın konuşacağı İstasyon Meydanı çevresindeki billboardlara BDP tarafından asılan ve üzerinde ‘boykot’ yazan afişlerin üzerleri görevliler tarafından bezlerle kapatıldı.

MİTİNG ALANINA GİREN HERKES TEK TEK ARANIYOR

Haberin Devamı

İstasyon Meydanı'na gelenler tek tek arandı.

KÜRTÇE 'EVET' PANKARTLARI

Miting meydanında üzerinde Kürtçe ''Evet Evet Bin Kez Evet'' yazılı pankartlar açıldı.
 

MEHDİ EKER EVSAHİPLİĞİ YAPIYOR

Erdoğan'ı karşılamaya giden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay'a Diyarbakırlı olduğu için Tarım Bakanı Mehdi Eker ev sahipliği yapıyor. Bakanlar Başbakan Erdoğan'ı karşılamak için havaalanına zırhlı bir minibüsle gitti. Makam araçları da onları takip etti. Erdoğan, özel uçak “ANA” ile saat 16:00'da Diyarbakır'a geldi.

BOYKOT MİTİNGİNE DAVET PANKARTLARI

Kentte bazı meydanlarda BDP'nin 5 Eylül'de yapacağı boykot mitingine davet pankartları da dikkat çekiyor.

ERDOĞAN'IN MİTİNGİNE KATILAn BAKANLAR

Haberin Devamı

Mitinge Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala ve oğlu Bilal Erdoğan da katılıyor.

BAKANLAR KALABALIKTAN MEMNUN

 

Başbakan Erdoğan'la birlikte mitinge katılan bakanlar meydandaki kalabalıktan memnun. Otobüste halkı selamladıktan sonra aşağıya inip Başbakan'ın konuşmasını halkın arasında izleyen İçişleri Bakanı Beşir Atalay, ''2009'da da miting yapmıştık. Ondan daha kalabalık. Sıcağa rağmen Emniyet 30 bin kişi diyor. Serinleyince daha da artar'' dedi.

Haberin Devamı

 

Ulaştırma Bakanı Binali yıldırım'ın tahmini ise 20-25 bin oldu. Yıldırım, ''Boykot tehdidi altında bu çok iyi bir rakam. Demek ki batandaş boykota itibar etmiyor'' dedi.


 

 

Haberle ilgili daha fazlası: