Bakan Yıldız: Bekarlık nükleerden daha tehlikeli

Bakan Yıldız: Bekarlık nükleerden daha tehlikeli

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bekarlığın nükleerden daha riskli olduğunu söyledi.

Haberin Devamı

Bakan Yıldız, CNN Türk'te Taha Akyol'un hazırlayıp sunduğu Eğrisi Doğrusu programında Açık Radyo Genel Yayın Yönetmeni Ömer Madra ve gazeteci Mehveş Evin'in nükleer santrallerle ilgili sorularını yanıtladı.

 

Türkiye'de kurulacak nükleer güç santrallerinin riskinin eleştirildiği kadar yüksek olmadığını belirten Yıldız, bunu ABD'de yapılan sosyolojik bir araştırmadan örnek vererek açıkladı.

 

Yıldız, araştırmaya göre ABD'de bekarların evlilere göre 6 yıl daha az yaşadıklarının tespit edildiğini belirterek, "Sigara ortalama insan ömrünü 2.3 yıl, yoksulluk 700 gün, alkol 130 gün, kalp 2100 gün öne çekiyor. Uçak kazaları ise ABD'de ortalama insan ömrünü bir gün öne çekiyor. Nükleer santrallerin ortalama ömür kaybı ise sadece 0.03 gün olarak tespit edilmiş" dedi.

 

Haberin Devamı

Yıldız, şu noktalara değindi:

 

"Sayın Kılıçdaroğlu'na teşekkür etmeliyim. CHP ve MHP seçim beyannamesinde, nükleer güç santrallerinde beraber olacaklarını söylediler. Nükleer konusunda detaylı bilgi almak isteyen siyasi parti başkanları ziyaret edebilirim.

 

Biz Rusya'ya yüzde 70 bağımlı değiliz. Rusya'yla tüm enerji alanlarında bağımlılığımız yüzde 27'lerde. İki nükleer santrali kurmuş olmakla Rusya'dan 6 milyar dolarlık ithalatı keseceğiz. Bağımlılık azalacak.

 

Nükleer güç santrali konusunda Rus firmaya, 'Yapacaksınız, işleteceksiniz ve devam edeceksiniz' dedik. Hisseler ilerde değişebilir. Sorumluluğun Rusya'da kalması çok önemlidir. Sorumluluk ve risklerde tamamen sorumluluk şirketindir. Hisse değişimleriyle alakalı belki Türk ortaklık olacak. Türkiye'nin ortaklığı yüzde 49'lara kadar olacak. Santral projesi 9 şiddetinde depreme dayanacak şekilde revize ediliyor.

 

Türkiye'deki santrali tamamiyle Rusya'daki firma yapmayacak. Beş altı kuruluş bir araya gelecek. Yüzde 20 kârda hissedarız. Türkiye'de deprem riskinin en az olduğu 5'inci bölgede kuruyoruz. Sinop ve Mersin'le ilgili çalışmalar tamam, 2'sinin çalışmaları sürüyor. Sıfır risk, sıfır hareket yani hiçbir şey yapmamak lazım.

 

Haberin Devamı

Atıkların bertarafı şirketin sorumluluğunda

 

Yıldız, atıkların bertaraf edilmesinin de projeyi yapan şirketin sorumluluğunda olacağının altını çizerek, "Türkiye'deki bütün deprem analizleri güncellenip, incelenecek. Atıkların bertaraf edilmesi de proje şirketinin sorumluluğundadır. Ülkesine de götürülecektir. Hiçbir atığı kendimiz alma yükümlülüğünde değiliz" dedi.

 

Eski santrallerin kapatılması gerektiğini belirten Yıldız, "Ermenistan'daki santralin de kapatılması lazım" dedi.

 

Paris'in etrafında 9 nükleer santralin olduğunu belirten Yıldız, "Dünyanın en fazla turist alan şehri Paris'tir, 55 milyon turist çeker. Bu oran Türkiye'nin iki katı. Paris'in etrafında 9 tane nükleer santral var. Paris'in turisti kıymetli de bizimki tersi mi? Turizme, yeşile, tarımımıza hiçbir şey olmaz. Nükleer santral turiste bir sıkıntı verecek olsa Paris'in ayağa kalkması lazımdı. Türkiye yenilenebilir kaynaklarını bir kenara bırakmadan enerji çeşitlenmesi yapacaktır" diye konuştu.

 

Haberin Devamı

Ha 'nükleer santral' ha 'mutfak tüpü"...

 

Dünya Japonya'daki 8.9'luk deprem ve tsunaminin ardından 'nükleer santraller'in güvenilirliğini sorgularken, Türkiye'de hükümet bir kez daha nükleer santralde kararlı olduğunu vurgulamıştı.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Yani evinize mutfak tüpü de o zaman koymamak gerekir veya bir doğalgaz hattı çekmemek gerekir veya ülkeden ham petrol hattının geçmemesi gerekir. Yani biz köprüleri yapmayalım mı? Bütün o dev köprüler gördünüz gitti" demişti.

 

Haberle ilgili daha fazlası: