GeriGündem Bakan Durmuş: 293 tutuklu hastanede
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bakan Durmuş: 293 tutuklu hastanede

Sağlık Bakanı Osman Durmuş, dün cezaevlerinde başlatılan operasyonlar sonucu hastanelere getirilen 381 vakadan 293'ünün hastaneye yatırıldığını bildirdi.

Yüksek Sağlık Şurası, Sağlık Bakanı Durmuş'un başkanlığında Bakanlık'ta toplandı. Şuranın 214. toplantısının 2 gün süreceğini belirten Durmuş, bu toplantıda 15 adli dosyanın karara bağlanmasının planlandığını ifade etti.

Kararların tamamıyla bilimsel verilerin ışığında, objektif kriterler dikkate alınarak yapıldığını anlatan Durmuş, dosya incelemesinin esas olduğunu ve tarafsızlık içinde karar verildiğini söyledi.

Açılış konuşmasının ardından, gazetecilerin sorularını yanıtlayan Durmuş, cezaevlerindeki olaylarla ilgili tutuklu ve hükümlülerin sağlık durumlarına ilişkin bilgi verdi.

İstanbul'da Bayrampaşa Cezaevi'nden 72 vakanın Sağmalcılar, Haseki, Kartal devlet hastaneleri ile Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ve Taksim İlkyardım Hastanesi'ne getirildiklerini belirten Durmuş, bunlardan 66'sının yaralı olduğunu ifade etti. Durmuş, Sağmalcılar Devlet Hastanesi'nde 3 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

İstanbul Ümraniye Cezaevi'nden, 4 kişiden 3'ünün Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hastanesi'ne kaldırıldığını anlatan Durmuş, 1 kişiye de cezaevinde müdahale edildiğini kaydetti. Sağlık Bakanı Durmuş, GATA'ta1 uzman çavuşun şehit olduğunu söyledi.

Ankara Merkez Kapalı Cezaevi, Çankırı ve Bartın cezaevlerinden 29 vakanın Numune Hastanesi mahkum koğuşuna getirildiklerini ifade eden Durmuş, bunlardan 3'ünün yanık tedavisi gördüğünü ve durumlarının kritik olduğunu bildirdi. Durmuş, bu vakalardan 22'sinin tedaviyi kabul etmediklerini belirterek, açlık grevi veya ölüm orucuna bağlı ciddi problemi bulunmayan 14'ünün ise bugün ilgili cezaevlerine sevklerinin yapılacağını kaydetti.

Sağlık Bakanı Durmuş, bildirdiği vaka sayılarıyla birlikte toplam 381 kişinin hastanelere kaldırıldığını ve şu anda 293'ünün halen hastanelerde yattığını kaydetti.

Durmuş, vakaların bir bölümünün ölüm orucunda olduklarını söylediklerini, ancak genel durumlarının iyi olduğunu bildirdi. Osman Durmuş, bugünkü konsültasyonlar sonucunda tıbbi müdahaleye gerek duyulmayanların, ilgili cezaevlerine sevk edileceğini belirtti.

Durmuş, bir gazetecinin, İçişleri Bakanı Sadettin Tantan'ın ölüm oruçlarıyla ilgili açıklamasına ilişkin sorusunu yanıtlarken, ''Zannederim, ifadelerim arasında aynı şeyler vardır'' dedi.

''Ölüm orucunun kaçıncı gününde olunduğunun'' sorulması üzerine deDurmuş, ''Ölüm orucu yoksa, kaçıncı günün tespiti söz konusu olamaz'' diye konuştu.

DİĞER CEZAEVLERİNDEKİ DURUM...

Sağlık Bakanı Durmuş'un verdiği bilgiye göre, diğer illerde hastanelerde bulunan tutuklu ve hükümlülerin sayıları ve durumları şöyle:

İzmir: 6 vaka Atatürk Eğitim Hastanesi'ne kaldırıldı, durumları iyi.

Bursa: 33 vakadan 4'ü askeri hastaneye, 29'u devlet hastanesine kaldırıldı. 4 asker yaralı, 26 kişi ise tedaviyi kabul etmiyor.

Aydın: 8 vaka; 6'sı ''ölüm orucu''nda, 2 mahkum ise taburcu oldu. Ölüm orucundakiler tedaviyi kabul etmiyor.

Aydın (Nazilli): 10 vaka bildirildi. Hastanede yatan hasta yok, dönüşümlü açlık grevi yapılıyor.

Niğde: 14 vaka Niğde Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı, yaralı sayısı 8 olan Niğde'de vakaların tamamı taburcu oldu.

Çanakkale: Müdahale devam ettiği için hastanelere getirilen olmadı, 1 şehit verildi.

Uşak: Uşak Devlet Hastanesi'ne kaldırılan 6 vakanın tümü taburcu edildi.

Adana (Ceyhan): 70 vaka, Adana Devlet Hastanesi, Numune Hastanesi ve Balcalı Hastanesi'ne kaldırıldı. Adana Devlet Hastanesi'nde 33 mahkum, 6 güvenlik görevlisi, Adana Numune Hastanesi'nde 28 mahkum, Balcalı Hastanesi'nde 1 mahkum, 2 güvenlik görevlisi bulunuyor.

Kahramanmaraş (Elbistan) : 3 vakadan 1'i cezaevi revirinde bulunuyor. 2 mahkum ise taburcu edildi.

Çankırı: 21 vakadan 10'u Çankırı Devlet Hastanesi'ne yatırıldı. 3'ü ağır olmak üzere 11 kişi, Ankara Numune Hastanesi'ne sevk edilirken, diğerleri ise taburcu edildi.

Malatya: 33 vaka, Malatya Devlet Hastanesi ile Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı, 13 tutuklu yaralı. Durumları iyi olan yaralılar, darp ve gaz zehirlenmesinden tedavi gördü.

Bartın: 38 vaka Bartın Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. 25 tutuklu ve 13 güvenlik görevlisi yaralı. 9 mahkum ve güvenlik görevlilnin tümü taburcu edilirken, 16 tutuklu ve hükümlü tedaviyi reddediyor.

Kocaeli (Gebze): 13 vaka Gebze SSK Hastanesi'ne kaldırıldı. Hastanede yatanların genel durumu iyi, 3 kişi tedaviyi kabul etmiyor, 3 kişi ise Kartal Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi.

Kırşehir: 12 vaka hastanede tedaviyi reddettiği için geri gönderildi. Genel durumları iyi.

Nevşehir: 8 vaka Nevşehir Devlet Hastanesi'nde gözlem altında tutuluyor.

Karaman (Ermenek): Hastanede yatan yok.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False