GeriGündem Bahçeli'den idamı kaldırma formülü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bahçeli'den idamı kaldırma formülü

MHP Lideri Bahçeli, idamın kaldırılmasına destek vermeyeceklerini ancak diğer 4 partinin kaldırması halinde de sorun çıkarmayacaklarnı söyledi. Bahçeli, ‘‘Konu Meclis'in hükümetle alakası yok’’ dedi.

MHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, ilk kez idam cezasının kaldırılmasına yeşil ışık yaktı. Bahçeli, teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın idama mahkum olduğu Türk Ceza Yasası'nın 125'inci maddesi kapsam dışı bırakılmadığı sürece, idamın kalkmasına destek vermeyeceklerini belirterek, ‘‘Ancak bizim dışımızdaki 4 parti idam cezasını kaldırabilir. Bunun hükümetle de alakası yok, sorun çıkmaz’’ dedi.

Bahçeli dün, partisinin düzenlediği Vuslat Şenlikleri'ne katılmak üzere Kayseri'nin Pınarbaşı İlçesi'ne geldi. Kaymakamlığı ziyaret eden Bahçeli, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı.

HÜKÜMET MESELESİ YAPMAYIZ

Bahçeli, bir gazetecinin, Başbakan Bülent Ecevit'in sürekli olarak idamın kaldırılacağını vurguladığı anımsatılarak, buna MHP'nin tavrının ne olacağı sorusuna, şu yanıtı verdi:

‘‘MHP, Türk Ceza Yasası'nın 125'inci (Vatana ihanet-Devlete karşı işlenen suçlar) maddesi kapsamında olduğu sürece idam cezasının kaldırılmasının karşısındadır. Ama TBMM'de MHP dışında 4 parti daha var. Bunlar bir araya gelip idamın kaldırılmasıyla ilgili çalışmalar yapabilirler. Sayın Başbakan'ın da kastettiği zaten bu. Bunun hükümetle alakası yok. TBMM'nin meselesidir.’’

Ecevit, geçen hafta yaptığı bir açıklamada, ‘‘MHP'nin tavrından anladığım, idam cezasının kendisi dışındaki partilerce kaldırılmasını bir hükümet meselesi yapmayacağıdır’’ demişti.

HİROHİTO TEŞEKKÜRÜ

Bahçeli, MHP'li Devlet Bakanı Şuayip Üşenmez'in kendisini Japon İmparatoru Hirohito'ya benzettine dair Hürriyet Gazetesi'nde yer alan haberin sorulması üzerine, ‘‘Haberi okudum. Teşekkür ediyorum’’ demekle yetindi. Bu arada Bahçeli Pınarbaşı'na gelirken Avanos’a bağlı Topaklı’ya da uğrayarak partililerle sohbet edip, ayran içti. Burada bazı partililerin Bahçeli için ilk kez ‘‘Başbuğ Devlet’’ diye slogan atmaları dikkat çekti.

4 parti kaldırsın sorun çıkarmayız

Devlet Bahçeli, idamın kaldırılmasını MHP olarak desteklemediklerini ancak diğer partilere de engel olmayacaklarını söyledi. Bahçeli, bir gazetecinin, ‘‘Af konusunda ne düşünüyorsunuz? Hükümette kriz olur mu?’’ sorusuna şu karşılığı verdi:

‘‘Af konusu ülkenin gündemine gelmiş. Gecikmesi halinde toplumsal rahatsızlıklar ortaya çıkacak boyuta gelebilir. Tahmin ediyorum TBMM ekimde açılınca af konusu tekrar gündeme gelirse gerekli çalışmalar yapılabilir.’’

Bahçeli, ‘‘Haluk Kırcı'nın af dışında bırakılması konusunda taviz verecek misiniz’’ sorusuna da, ‘‘Affın onunla alakası yok. Veto gerekçesi başka maddelerden. Af Yasası sadece Haluk Kırcı maddesi değil. Bu şekilde takdim affın çıkmasını engelleyebilir. Kırcı ve Af Kanunu ile MHP'nin ne alakası var? Böyle takdim edildiği sürece iş kilitlenmiş olur. Bu da doğru değil’’ dedi.

‘Asmazsak 50 Apo çıkar’ tartışması

MHP'li Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz'ün, ‘‘Apo'yu asmazsak 50 Apo daha çıkar’’ sözleri, siyasi partilerin tepkisini çekti. ANAP ve CHP, Türkiye'nin AB'ye girebilmesi için idam cezasının kaldırılması gerektiğini savundu.

ANAP Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Pehlivanoğlu, ‘‘Bugün için, Apo'nun asılması veya asılmaması konusunun, Türkiye gündemine yeniden sokulmasının yanlış olduğunu düşünüyorum’’ diyerek, Öksüz'e tepki gösterdi.

ANAP: TOPLUMU GERMEK YANLIŞ

Pehlivanoğlu, şöyle devam etti:

‘‘Çünkü, bir tarafta on binlerce insanımızın şehit olmasına neden olan terör örgütü ve onun elabaşı söz konusu, diğer tarafta girmeye çalıştığımız AB'nin koymuş olduğu kurallar ve insan hakları ilkeleri. Bu nedenle bu bu tartışmanın bugün yapılması yanlıştır. Bu işin doğal bir süreci var onu beklemek ve toplumu germeden en doğru çözümü bulmakta yarar görüyorum.’’

DYP: MHP ERKEK DEĞİL, ÜRKEK ÇIKTI

DYP Genel Başkan Yardımcısı Hacı Filiz de MHP'nin ‘‘Hükümet ortağı olduktan sonra erkeklik değil, ürkeklik tasladığını’’ söyledi. Filiz, Öksüz'ün açıklamasının, MHP'nin 'teyakkuz' içinde olduğunu gösterdiğini ileri sürdü ve şöyle dedi:

‘‘MHP'nin terörle mücadelede hiçbir mücadelesi olmamıştır. Sadece şov yapmışlardır. Terörle mücadelenin yürütülmesinde DYP vardır, ama meydanlarda oy toplayan, erkeklik taslayan MHP'dir.’’

CHP: İDAM KİŞİLERE BAĞLANMAMALI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Seyman da, idamın kişilere göre tavır alınmadan kaldırılması gerektiğini söyledi. MHP'nin, seçimlerde Apo olayını istismar ederek kampanya yaptığını söyleyen Seyman, ‘‘Bu konuda şimdi de siyaset yapıyorlar. Bir MHP'li ‘İdam kalkmasın Abdullah Öcalan'ı mutlaka asmalıyız' derken, bir başka MHP'li ‘Bizim dışımızdaki partiler idam cezasını kaldırabilir' diyor. Bu ikili tutum yanlış bir tavırdır’’ dedi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle