Bacca'nın annesi konuştu

İTALYA'dan yola çıkarak Türkiye'de kaybolan ‘Pippa Bacca' olarak tanınan Giuseppina Pasqualino di Marineo'nın Kocaeli'nin Gebze İlçesi Tavşanlı Köyü yakınında öldürülmüş olarak bulunması ülkede büyük üzüntü yarattı.

Haberin Devamı

İtalyan sanatçı Bacca ölü bulundu...

Haberi arkadaşlarının telefonuyla öğrenen anne Elena Manzoni, “O sadece insanların güvenilir olduğunu kanıtlamaya çalışıyordu” dedi. Ailesi Marieno'nun önümüzdeki hafta Cumartesi günü yapılması planlanan cenaze töreninde tabutunun en sevdiği renk olan tamamen yeşil olacağını açıkladı.

Haber kanalı ‘SKY TG 24'te yer alan haberde, ‘Pippa İstanbul'da ölü bulundu. Katil tutuklandı' başlığı kullanıldı. İtalyan sanatçı ‘Pippa Bacca'nın kızkardeşi Rosalia Pasqualino, “Ölüm haberini internetten okuyan arkadaşları annemi aradı. Hemen Türkiye'deki kız kardeşimi aradık. O da polis tarafından aranmış ve merkeze çağrılmıştı. Ama Pippa'nın öldüğü söylenmemişti. Fakat polislerin ses tonlarının üzgün olduğunu ve böyle bir haber beklediğini söyledi bize” dedi.

Haberin Devamı

Giuseppina Pasqualino di Marineo'nun annesi Elena Manzoni ise, “Bana kızımın neden otostopla böyle bir seyahat yaptığını soruyorlar. Ne diyebilirim ki? O sadece insanların güvenilir olduğunu kanıtlamaya çalışıyordu” diye konuştu.
İtalyan kadının cenazesinin pazartesi İtalya’ya getirileceği ve cenaze töreninin önümüzdeki cumartesi günü yapılacağı açıklandı. Pippa'nın en sevdiği renk yeşil olduğu için tabutunun da tamamen yeşil renkte hazırlanacağı bildirildi.

NİŞANLISI: OLAYI DUYUNCA YIKILDIK
Kocaeli'nin Gebze ilçesine bağlı Tavşanlı köyünde ölü olarak bulunan “Pippa Bacca” ismiyle tanınan İtalyan sanatçı Giuseppina Pasqualino di Marineo'nun nişanlısı Giovanni Chiari ülkesine döndü.

İtalyan sanatçının ablası Antonietta Pasqualino ile birlikte Atatürk Havalimanı'na gelen Chiari, uçuş işlemlerini yaptırdıktan sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Olaydan gece yarısı haberdar olduklarını belirten Chiari, “Olayı duyunca yıkıldık. Hayatta olduğunu düşünerek hep bir ümidimiz vardı. Ne söyleyeceğimi bilemiyorum. Çok üzgünüm” dedi.
Chiari, İtalyan sanatçının ailesinin durumunun sorulması üzerine de “Çok üzgünler. En son ana kadar hayatta olduğuna dair umutları sürüyordu” yanıtını verdi.
Sanatçının ablası Antonietta Pasqualino da son ana kadar kardeşinin yaşadığına ilişkin umutlarını koruduklarını, ancak olayı duyunca çok üzüldüklerini ve adeta yıkıldıklarını bildirdi.
Bir gazetecinin, “Olay nedeniyle Türk insanı ve Türklere bakışınız nasıl etkilendi?” sorusu üzerine, Pasqualino, “Türkiye ve Türkler için bizim söyleyeceğimiz bir şey yok. Bu tip olaylar dünyanın her tarafında olabilir. Bizimle tüm Türk halkı ve yetkililer ilgilendiler. Bir kişi bu işi yaptı maalesef” diye konuştu.
Antonietta Pasqualino, “İtalyan sanatçı Giuseppina Pasqualino di Marineo yolculuğa çıkmadan önce böyle bir sonu tahmin edebilir miydi?” sorusuna “Hayır. Uzun zaman ailesi ve nişanlısından ayrı kaldığı için onları düşünüyordu. Onun dışında hiçbir tehlike görmüyordu” karşılığını verdi.

SILVIA MORO GERİ DÖNDÜ
Pasqualino, bir soru üzerine de, kardeşiyle barış için İtalya'dan 8 Mart'ta beraber yola çıkan sanatçı arkadaşı Silvia Moro'nun da olaydan sonra ülkesine dönme kararı aldığını belirterek, “Kardeşimin kaybolduğunu duyunca İskenderun'a kadar gitmişken geri döndü” diye konuştu.
“Olayın İtalya'da nasıl yankılandığının” sorulması üzerine, Pasqualino, bir haftadır Türkiye'de olduğunu, İtalya'daki durumu tam bilmediğini, ancak kardeşinin kaybolduğu haberi üzerine bütün basının olayla yakından ilgilendiğini söyledi.
Pasqualino, cenazenin 14 Nisan'da İtalya'ya götürüleceğini belirterek, kendisinin de aynı gün ülkesine gideceğini kaydetti.
İtalyan sanatçı Giuseppina Pasqualino di Marineo'nun nişanlısı Giovanni Chiari, daha sonra Lufthansa Havayolları'na ait uçakla Frankfurt üzerinden Milano'ya hareket etti.

BARIŞ İÇİN BEYAZ GELİNLİKLE YOLA ÇIKTI
Ölü bulunan İtalyan sanatçı “Pippa Bacca” (33), sanatçı arkadaşı Silvia Moro ile barış için gelinlik giyerek 8 Mart 2008'de Milano'dan yola çıkmıştı. İki sanatçı, Balkan ülkeleri ve Türkiye üzerinden kara yoluyla otostop yaparak Tel Aviv'e ulaşmayı hedefliyordu. 19 Martta İstanbul'da birbirlerinden ayrılan iki sanatçı, farklı güzergahları izlemelerinin ardından Beyrut'ta yeniden buluşmayı planlamıştı.
Ancak, Bacca'dan, 31 Martta İtalya'daki arkadaşına SMS atmasının ardından bir daha haber alınamamıştı. Sanatçının en son Gebze'de görüldüğü, 31 Martta öğle saatlerinde Gebze'de kredi kartıyla harcama yaptığı tespit edilmişti.

Haberin Devamı

"KIZIMI TERÖRİSTLERİN KAÇIRDIĞINI UMUT EDİYORDUK"
İtalyan sanatçının annesi Elena Manzoni “Kızımı teröristlerin kaçırdığını umut ediyorduk. Maalesef gün geçtikçe olayın bir cinayet olma ihtimali ağırlık kazandı” dedi.

‘Pippa Bacca' olarak tanınan Giuseppina Pasqualino di Marineo'nun cesedinin Gebze'de bulunması ardından annesi Elena Manzoni, son ana kadar kızının en kötü olasılıkla terörist Kürt gruplar tarafından politik amaçlı kaçırılmış olabileceğini düşündüklerini, ölümü bir olasılık olarak görmemeye çalıştıklarını anlattı. Elena Manzoni, “Kızımı teröristlerin kaçırdığını umut ediyorduk. Müslüman çevreyle irtibata geçmeyi denedik. Maalesef gün geçtikçe olayın cinayet olma ihtimali ağırlık kazandı. Biz Onun otostop seyahati nedeniyle tedirgin değildik. O her ortama uymasını bilirdi. Olanlar bizi çok sarstı. Ama bu kızımın doğasında vardı. Hevesli ve yaşam mutluluğuyla doluydu. Türkler hakkında hiç bir kötü söz söyleyemem. Onlar harika insanlar. Ama kızımı arabasına alan manyaktı ve kızımı öldürmek istedi” dedi.

Haberle ilgili daha fazlası: