BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN: Babalar günü hangi tarihte, kaç gün kaldı...

BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN: Babalar günü hangi tarihte, kaç gün kaldı...

Babalar Günü'nün ne zaman kutlanacağı, bu anlamlı gün öncesi hazırlıklara başlayanların gündemine gelmeye başladı. Anneler Günü'nden sonra kutlanan Babalar Günü yaklaşırken hediye alışverişleri hız kazandı. Pek çok ülkede her yıl haziran ayının üçüncü pazar günü babaların onuruna kutlanan Babalar Günü, hediyeler, sürprizler ve etkinlikler ile geçecek. Kendilerini yetiştiren babalarına sevgi ve minnet duygularını en içten hislerle gösterecek olanlar, Babalar Günü tarihine göre hazırlıklarına yön verecek. Peki, Babalar Günü ne zaman ayın kaçında? İşte, 2022 Babalar Günü'nün tarihi.

Haberin Devamı

Babalar Günü ne zaman sorusu, bu anlamlı güne kısa süre kala öne çıkan konulardan oldu. Bu özel günde en değerli ve hayattaki dayanağımız olan babaları sevindirmek ve onlara minnet duygularını göstermek isteyenler Babalar Günü öncesi hazırlıklarına başladı. Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de Babalar Günü haziranın üçüncü pazar günü kutlanıyor. 2022 takvimine göre, bu yıl Babalar Günü 19 Haziran'da kutlanacak. İlk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanan Babalar Günü koronavirüsün ardından 2 yıl sonra sosyal mesafesiz geçecek.

BABALAR GÜNÜ'NE KAÇ GÜN KALDI?

Babalar Günü, geleneksel olarak her haziran ayının üçüncü haftasının pazar günü kutlanıyor.

Bu doğrultuda Babalar günü bu yıl ise 19 Haziran'a denk geliyor.

BABALAR GÜNÜ'NÜN TARİHÇESİ

Haberin Devamı

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Bu yüzden Babalar Günü Haziran ayında kutlanır. Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.