GeriGündem Baba'dan, rüşvet davası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Baba'dan, rüşvet davası

Cumhurbaşkanı Demirel, kendisini, rüşvet aldığı için kumarhanelerin kapatılmasıyla ilgili yasayı veto etmekle suçlayanların yargı önünde hesap vereceğini belirtti. ‘‘Çirkin isnatların yapılması esef vericidir'' diyen Demirel, yasayı bir kez daha görüşülmek üzere TBMM'ye iade ettiğini hatırlattı.

DYP ve RP milletvekillerinin, rüşvet aldığı için kumarhanelerin kapatılmasına ilişkin yasayı veto etmekle suçladıkları Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, makam ve kişilik haklarına tecavüz edenlerin yargı önünde hesap vereceğini bildirdi. Demirel, ‘‘Cumhurbaşkanı'nın Anayasal yetkilerinin kullanılmasına müdahale sayılabilecek çirkin isnatların yapılması esef vericidir'' dedi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Demirel, kumarhanelerin kapatılması olarak bilinen 4266 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu'nda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanunu, Anayasa'nın 89. maddesine göre, ‘bir defa daha görüşülmek üzere' TBMM'ye iade ettiğini hatırlatarak, şöyle dedi: ‘‘Cumhurbaşkanı'nın, herhangi bir kanunun çıkmasını önlemek gibi bir yetkisi yoktur, sadece ikinci defa görüşülmesini ister. Yetki, tamamen TBMM'ye aittir.''

Açıklamaya göre, veto edilen yasanın TBMM Bayındırlık-İmar-Ulaştırma ve Turizm Komisyonu'nda görüşülmesi sırasında Cumhurbaşkanlığı makamına yapılan sataşmaların üzücü olduğunu vurgulayan Demirel, sözkonusu yasanın yeniden görüşülmesini isterken, devletin maruz kalabileceği durumu göz önüne aldığını bildirdi. Yasayı veto gerekçelerini bir kez daha kamuoyuna açıklayan Demirel, ‘‘Eğer TBMM bu gerekçelerle mutabık olmazsa kanunu bildiği gibi çıkarmak hakkına sahiptir'' diye ekledi.

İKİNCİ AÇIKLAMA

Demirel, akşam saatlerinde yaptığı açıklamada da, DYP Lideri Tansu Çiller'e yöneltilen CIA ajanlığı suçlamasıyla ilgili olarak açıklama yapmaya davet edilmesinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Köşk'ten yapılan açıklamada Demirel'in, ‘‘Yapılmakta olan bazı tartışmalara adımın karıştırılmış olmasından üzgünüm. Bu tartışmalarda benim tanıklık yapmamı veya olaya açıklık getirmemi gerektiren hiçbir durum yoktur'' dediği kaydedildi. DYP Grup Başkanvekili Saffet Arıkan Bedük, ‘‘Eğer Çiller, CIA ajanlığı yapmışsa, o günden bugüne kadar Devlet Bakanlığı, Başbakanlık yaptı. Peki O'nu getirenler neredeler? Perinçek, ‘Benim şahidim Demirel' diyor. Ben Demirel'i açıklama yapmaya davet ediyorum'' demişti.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle