GeriGündem Aziza ile mistik bir yolculuk
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aziza ile mistik bir yolculuk

Caz müziğin "Doğulu Prensesi" Aziza Mustafa Zadeh, bugün (21 Mayıs) İş Sanat'ta İstanbullu müziksevelerle buluşuyor. Sanatçı konserde son albümü Shamans'tan seçtiği parçaları seslendirecek. Konser saat 19:30'da başlıyor. Zeki Müren'e ithaf ettiği Ayrılık ve Aşık Veysel'in Uzun İnce Yoldayım'ı Aziza'nın müzikseverlere sürprizi.

Aziza Mustafa Zadeh için "hayat caz, caz da hayat" anlamına geliyor. Sanatçı, müziğin yaşamındaki yerini şöyle anlatıyor: "Emprovizasyonu (doğaçlama) yaşamımın parçası olarak görüyorum. Çoğunlukla rüyalarımda beste yapıyorum. İnsanlar, güneşin pırıltısı, doğa başlıca esin kaynaklarım. Esin, tıpkı yağmur ya da fırtına gibi bir anda çıkıp geliyor. Piyanomla aramda her zaman derin bir sevgi bağı oldu. Ruhumdaki tüm kıpırtıları hisseden centilmen dostumdur o, tıpkı bir insan gibidir".

ZEKİ MÜREN'E İTHAF VE AŞIK VEYSEL ŞARKISI

Son albümü "Shamans"ta doğaçlamaya ağırlık veren bir yapı kurarak, ruhun derinliklerinde mistik bir yolculuğa çıkan Aziza Mustafa Zadeh, albümde Aşık Veysel'in "Uzun İnce Bir Yoldayım" ve Zeki Müren'e ithaf ettiği "Ayrılık" adlı parçalarla, Türk müziğinin iki önemli ismine hayranlığıni dile getiriyor. "Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği'ni çok seviyorum. Bu kadar sevip, albümümde yer vermemek olamazdı. Aşık Veysel'in eserini albümü kaydetmeden birkaç önce dinleyerek çok sevdim. Zeki Müren'in ise Türkiye'nin ruhu olduğunu düşünüyorum, bir çok şarkısını biliyor ve severek dinliyorum".

Solo çalışmalarıyla şöhreti yakaladıktan sonra, Al Di Meola, John Patitucci, Stanley Clarke, Omar Hakim gibi caz ustalarıyla çalışan Zadeh, doğaçlamaya dayalı caz, blues ve Azeri Mugam müziğinin sürprizlerle dolu bileşimini sunuyor. Müzik yeteneğini, Azerbaycan'ın "Bill Evans"ı olarak tanımlanan babası Vagıf Mustafa Zadeh'ten alan Aziza Mustafa Zadeh, 17 yaşındayken Thelonious Monk Piyano Yarışması'nda, Monk'un eserlerini Azeri müziğiyle buluşturan özgün bir yorum ile yorumlayarak dikkatleri çekmişti. Phono Academy Ödülü ve Echo Ödülü'ne değer görülen sanatçının "Aziza", "Always", "Dance of Fire", "Seventh Truth", "Jaziza" adlı albümleri bulunuyor.

İş Sanat Kültür Mekezi İş Kuleleri
Tel: (0212) 316 15 76 / Biletix Tel: (0216) 454 15 55

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False