Aziz Akyavaş 4 gündür Suriye’de kayıp

Güncelleme Tarihi:

Aziz Akyavaş 4 gündür Suriye’de kayıp
Oluşturulma Tarihi: Aralık 16, 2012 17:22

AMERİKAN NBC Televizyonu’nun Türkiye Temsilcisi Aziz Akyavaş ve Ortadoğu muhabiri Richard Engel, Suriye’de perşembe gününden bu yana kayıp.

Haberin Devamı

AMERİKAN NBC Televizyonu’nun Türkiye Temsilcisi Aziz Akyavaş ve Ortadoğu muhabiri Richard Engel, Suriye’de perşembe gününden bu yana kayıp. Meslektaşları ve yakınları Suriye’den gelecek iyi haberleri bekliyor.

Savaş muhabirliğinde oldukça tecrübeli olan Aziz Akyavaş’ın amcasının kızı ünlü sanatçı Hümeyra da büyük endişe içinde... Hümeyra, Aziz Akyavaş’tan Perşembe sabahından bu yana haber alamadıklarını gözyaşları içerisinde anlattı.

KİM NE DEDİ?

Aziz Akyavaş’ın kaybolma haberini twitter’dan ilk olarak Cüneyt Özdemir duyurdu. Gazeteciler daha sonra meslektaşları için şunları söyledi:

Serdar Akinan: Aziz Akyavaş benim mesleki büyüğüm, efsane kameraman Suriye’de ve dört gündür kendisinden haber alınamıyormuş.

İsmet Berkan: Aziz Akyavas bugune kadar neleri atlatti, bunu da atlatir eminim... Ama umarim Disisleri Başkanlığı Suriye’deki Aziz icin bir sey yapiyordur.

Nurten Topaloğlu: Gazeteci Aziz Akyavaş da Bashar Kadumi gibi Suriye’de kayıpmış. İnşallah tez zamanda bulunurlar.

Hümeyra “ Büyük panik içerisindeyiz. Suriyeli muhaliflerin elinde olduğu yönünde haberler geliyor. NBC televizyonu ise kaybolduğunu haber yapmıyor, galiba bir pazarlık söz konusu. Sürekli Hatay valisine ve bölge milletvekillerine ulaşmaya çalışıyorum ama başaramadım. Herkesten yardım bekliyorum, kim ne yapabiliyorsa... Lütfen Aziz’i kurtarmamıza yardım edin” dedi.

Haberin Devamı

Yıl 1990. Saddam Hüseyin yönetimindeki Irak mini yüzölçümlü komşusu Kuveyt’i işgal etti. Bu Körfez savaşının ayak sesleriydi. ABD öncülüğündeki bir grup devletin Irak’a saldırmak için hazırlık yaptığı konuşuluyordu. Bir çok gazeteci de Irak’a gitmişti. ABD uçakları Bağdat’ı bombalamaya başladığı gece oradaki tek Türk kameraman Aziz Akyavaş’tı.

Türkiye ilk saldırıdan sonra yaşananları ondan dinledi. Bu Aziz Akyavaş’ın gördüğü tek çatışma da değildi. Aziz Akyavaş’ın kayıp olduğu haberini duyan meslektaşları da savaş muhabirliği tecrübesine atıf yaparak, kısa zamanda sağlıklı bir şekilde haber almayı diledi.

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!