GeriGündem Aynı marka iki kamyonet
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aynı marka iki kamyonet

Türkiye dün Şişhane'deki Neve Şalom ve Şişli'deki Beth İsrael sinagoglarında meydana gelen patlamaların şokuyla sarsıldı. Bomba yüklü aynı marka iki kamyonet saat 09.14 ve 09.16’da patladı. Ortalık kan gölüne döndü. Çevreye ceset parçaları saçıldı. Yıkılan binalar, yanan otomobiller, toz bulutu içindeki insanlar 11 Eylül görüntülerini hatırlattı. Patlamaların olduğu sırada insanlar sinagoglarda dua ediyordu.

ŞABAT duasının yapıldığı Şişhane'deki Neve Şalom ve Şişli'deki Beth İsrael sinagogları önünde patlayan bomba yüklü kamyonetler, ortalığı kan gölüne çevirdi. Patlamaların yaşandığı sokaklarda ceset parçaları çevreye saçıldı. New York'daki 11 Eylül dehşetini aratmayacak görüntülere sahne olan İstanbul'da, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun verdiği bilgiye göre 1'i Musevi asıllı 20 kişi öldü. 302 kişi de yaralandı. Neve Şalom Sinagogu'nun bulunduğu Şişhane Büyükhendek Sokak'taki patlamanın habercisi, Galata Kulesi yanından, saat 09.14'te pırıl pırıl bir İstanbul sabahına yükselen sarı duman oldu. Ardından gelen müthiş patlama sesi, Hasköy, Fatih, Eminönü ve Taksim'den duyuldu.

KIRMIZI BİR PİKAP

Görgü tanıklarının verdiği bilgiye göre, kırmızı bir pikap, 08.30'da başlayan Şabat duasının sürdüğü sinagogun önünden geçerken hızını artırdı. Sürücü direksiyonu, sinagogun kapısına doğru kırdı. Kamyonet kaldırıma çarptığı anda müthiş bir patlama oldu. Kırmızı kamyonet, savunma tipi bir el bombası gibi, parçalara ayrıldı. Parçalar, sokakta dükkanlarını yeni açan esnafın, işe gidenlerin ve sinagog önündeki korumaların üzerine ölüm yağdırdı. Kırılan camlar, binalardan kopan taş, alüminyum, tahta, demir parçaları, yerden sökülen asfalt ve kaldırım taşları, sokaklara yağmur gibi yağdı. Sinagogun önünde 2-3 metre çapında, 50 santim derinliğinde bir çukur açıldı. Büyükhendek Sokak'ta, 3 otomobil hurdaya döndü. Sinagogun 25 metre yakındaki tüm taşıtlar ağır hasar gördü. Patlamanın hemen ardından sokağa fırlayanlar, kırık cam fırtınasıyla karşılaştılar. Jilet gibi kesen camlar nedeniyle çok kişi yaralandı.

34 UHK 68 PLAKALI KAMYONET

Şişhane'deki patlamadan 2 dakika sonra, Osmanbey'de Hahambaşı İshak Haleva ve Türk Musevi Cemaati Lideri Bensiyon Pinto'nun da Şabat duasına katıldığı Beth İsrael Sinagogu önünde saat 09.16’da büyük bir patlama daha meydana geldi. Beth İsrael Sinagogu önüne yaklaşan gübre yüklü kamyonetten, dua nedeniyle bölgede güvenlik önlemi alan polislerden Bülent Bostancıoğlu şüphelendi. Polis memuru, kamyoneti durdurmak için yanına doğru koşarken patlama oldu. Nakiye Ergül Sokak'ta da, tıpkı Büyükhendek Sokak gibi can pazarı yaşandı. Dua nedeniyle sinagog önünde güvenlik önlemi alan polis memuru Bostancıoğlu olay sırasında şehit oldu, yanındaki meslektaşı da yaralandı. Havaya uçan kamyonetin yakınında hasar gören dogalgaz şebekesi nedeniyle yangın çıktı. Dehşet içinde kendilerini sokağa atanlar, yola savrulmuş, boynunda hálá kravatı olan bir insan başıyla karşılaşınca çılgına döndüler. Kaldırımlar, yol ve duvarlar, kopan ceset parçalarıyla kana bulanmıştı. Görgü tanıkları patlayıcı yüklü kamyonetin plakasının 34 UHK 68 olduğunu söylediler. Kamyonetin kaportasına ait beyaz sac parçaları, sinagogun 100 metre uzağındaki Fransız Katolik Mezarlığı'nda bulundu.

Dikkat çeken 5 nokta

Ruhsat, kayıp kimlik üzerine

İki sinagoga düzenlenen intihar saldırılarıyla ilgili ilk ipuçları kanlı eylemin aylar önce planlandığını ortaya koydu. Polis olayın üstünden 24 saat geçmeden şu bulgulara ulaştı:

1) Teröristler saldırıda kullandıkları kamyonete plaka çıkartmak için 1 Mayıs Bingöl depreminde çalınan bir kimliği kullandı.

2) İki sinagogdaki güvenlik kameralarındaki görüntülere göre intihar saldırıları İsuzi marka bomba yüklü iki kamyonetle yapıldı.

3) Aynı marka kamyonetlerden kırmızı renkli olanı Neve Salom'da beyazı Beth İsrael sinagoguna düzenlenen saldırıda kullanıldı.

4) Önce park edilmiş araçlardaki bombaların uzaktan kumanda ile patlatıldığı ihtimali üzerinde duruldu. Ancak sonra sürücülerin hareket halinde patlatılan araçlarda bulundukları kesinleşti.

5) Bağdat BM binası ve Riyad saldırılarını andıran patlamaya yol açan bombanın laboratuar incelemesinden örgüte ulaşılacak.

Çalıntı kimlikle plaka

Beth İsrael Sinagogu önünde patlayan beyaz renkli, 34 UHK 68 plakalı 1994 model kamyonetin trafik kayıtlarındaki adresi sahte çıktı. Yapılan araştırmalarda aracın sahibinin Metin Ekinci olduğu, ancak kimliğinin 1 Mayıs Bingöl depreminde çalınmış olduğu belirlendi. Ekinci, ‘‘8 Temmuz 2003’te gazeteye kayıp ilanı verdim’’ dedi.

20 dakika sonra

Savaş alanına dönen sokağı, yaralıların çığlıkları ve inlemeleri doldurdu. Önünde nöbet tutan bir güvenlik görevlisinin yaşamını yitirdiği, ikisinin yaralandığı sinagogda ayine katılanlar, patlamanın ardından, yan sokağa açılan kapıdan dışarı çıkarıldılar. Sinagogtan çıkanların çoğu, bina içinde patlayan camlardan yaralanmıştı. İlk polis anonslarının ardından sokağın Şişhane tarafındaki girişine gelen ambulansların görevlileri, keskin bir kokunun ve dumanın hakim olduğu sokağa, yeni bir patlama meydana gelebilir endişesiyle yaklaşık 20 dakika girmediler. Sinangog yakınında parçalanan bir doğalgaz borusundan sokağa yayılan gaz, İGDAŞ görevlilerinin müdahalesiyle kesildi. Patlamadan hemen sonra dışarı çıkan Büyükhendek Sokak'ta oturan bir hemşire, hemen hastaneye kaldırılması gereken yaralıları, tespit edip, masaları, kopan sunta parçalarını sedye gibi kullanıp yaralı taşımaya çalışan sokak sakinlerine gösterdi. Yaralılar önce yakındaki Avusturya Sent Georg ve Beyoğlu Devlet Hastanesi'ne kaldırıldılar. Buradan da Taksim İlkyardım Hastanesi'ne sevk edildiler.

Hahambaşının üzerine kapandılar

Osmanbey'deki Beth İsrael Sinagogu'nda, patlamanın olduğu sokağa yakın salonunda dua eden Museviler, tavanın üzerlerine çökmek üzere olduğunu gördüler. Birbirlerine sakin olmalarını telkin ederken, bir yandan da Hahambaşı İshak Haleva ve cemaat lideri Bensiyon Pinto'nun üzerine kapanarak, dışarı çıkardılar. Türk Musevi Cemaati Yönetim Kurulu üyesi Robert Obudura, ‘Sinagogda 300 kişi dua ediyorduk. Büyük bir patlama oldu. Çatı ve avizeler üstümüze çöktü. Hemen hahambaşının üzerine gittik, arkadaşlarımın üzerine kapandığını gördük. Onu da çıkardık’ dedi. Sinagogun üst salon bölümü ağır hasar gördü. Hafif yaralılar taksilerle hastanelere gitti. Olay sırasında yoldan geçen Şişli Belediyesi'nin kamyoneti de yaralı taşıdı. 20'ye yakın ambulans görev yaptı. GEA Arama Kurtarma Ekibi de çalışmalara katıldı. İsrail, Türk yetkililer ile yapılan görüşmeler sonucunda arama-kurtarma ekibi ZAKA'yı İstanbul'a gönderme kararı aldı. Bombalı eylemlerden sonra yaptıkları ilk müdahaleyle tanınan ZAKA, dün akşam İstanbul'a geldi. Elektrik, su ve doğalgaz kesildi. Çevre yollar trafiğe kapandı.

Sinagogun içini çelik kapı korudu

Patlamanın etkisini Neve Şalom Sinagogu önüne konulan özel çelik kapı ve arkasına yapılan güçlendirilmiş güvenlik duvarı önledi. Görgü tanıkları dışarıdaki inanılmaz hasardan, sinagogun içinde eser olmadığını anlattılar. Patlama sırasında sinagogu koruyan çelik kapı ve üzerindeki teras büyük hasar gördü. Uzmanlar, çelik kapı ve özel duvarın, patlamanın etkisini yansıttığını, bu nedenle karşıdaki binalardaki hasarın çok ağır olduğunu açıkladılar. Patlamanın etkisiyle sinagog önünde açılan çukurun derinliği 50 santim, genişliği ise yaklaşık 2 metreydi.

Bombalar yaklaşık ‘1ton’

Her iki saldırıda kullanılan patlayıcıların amonyum nitrat ağırlıklı C-4 olduğu belirlendi. İntihar saldırısı sırasında kullanılan iki kamyonetin içinde yaklaşık 1 ton patlayıcı bulunduğu tahmin ediliyor. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nde görevli bomba uzmanı polisler, ilk incelemelerden sonra bu çapta büyük bir bombalı eylem için C-4, TNT veya RDX olarak bilinen patlayıcıların kullanılmış olduğunu söyledi. Bu patlayıcı maddelerden birinin amonyum nitrat, potasyum fosfat ve sodyum florat gibi maddeler kullanılarak basınç etkisinin güçlendirilebileceğini belirten uzmanlar, bölgedeki yoğun amonyak kokusunun bu ihtimali kuvvetlendirdiğini ifade etti. Patlamanın meydana geldiği yerden alınan örneklerin laboratuvar incelemesi sonucu patlayıcının C-4 olduğu, basınç etkisinin de artırılması için amonyum nitrat kullanıldığı anlaşıldı. Her iki kamyonetin de yaklaşık 1 ton patlayıcı yüklü olduğu tahmin ediliyor. Uzmanlar, C-4'ün, bugüne kadar İBDA/C'nin de aralarında bulunduğu radikal islami gruplarca bazı eylemlerde kullanıldığını hatırlattılar.

5 kilometre mesafede 2 dakika arayla patladılar

İlk patlama saat 09.14'te, Kuledibi'ndeki Büyükhendek Sokak'ta, Şabat Duası yapılan Neve Şalom Sinagogu önünde meydana geldi. 2 dakika arayla yaşanan ikinci patlamanın adresi ise 5 kilometre uzakta, Osmanbey Nakiye Ergül Sokak'taki Beth İsrael Sinagogu'nun önüydü. Patlamadan kısa süre sonra havalanan helikopterdeki Hürriyet muhabiri, dehşetin yaşandığı iki sokağı gökyüzünden görüntüledi.

Mustafa ÖZDABAK, Serkan AKKOÇ, Gökhan ÇELEM, Mustafa KÜÇÜK, Ardıç AYTALAR, Hüsnü SAVAŞ, Ayda KAYAR, Mesude ERŞAN, Tamer YÜKSEL, Asım GÜNEŞ, Toygun ATİLLA, Sefa ÖZKAYA, Şenol COŞKUNER, Ömer ÇAĞLAK, Burak AKBULUT, Selçuk YAŞAR, Ali AKSOYER, Ramiz HEPCAN, Süleyman KAYA

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False