GeriGündem Aykut'tan Ersümer'e filtre uyarısı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aykut'tan Ersümer'e filtre uyarısı

Çevre Bakanı Aykut, Enerji Bakanı Ersümer'e sert bir uyarı yazısı da göndererek, Gökova Kemerköy Termik Santralı'nın çalıştırılmasının Çevre Yasası'nın 8. maddesine aykırı olduğunu, hava kalitesinin korunması ve su kirliliği kontrolü yönetmeliklerine göre izinlerinin alınmadığını anımsattı. Aykut, yazısında şöyle dedi:

‘‘Aydın İdare Mahkemesi'nin kararı doğrultusunda santralın faaliyetinin temyiz davası sonuçlanana kadar ivedi olarak durdurulması gerekmektedir. Ülkemiz elektrik enerjisi arzına yüzde 1 mertebesinde katkıda bulunacak olan bu santralın, Danıştay kararı gereği çalıştırılmamasının temini, dava sonuçlanıncaya kadar ek yatırımların durdurulması ve sonuçtan Bakanlığıma bilgi verilmesi hususunda gereğini arz ve ve rica ederim.’’

Gökova için eylem talimatı

Yapımına 11 yıl önce başlanan Gökova Santralı, çevrecilerin en çok karşı çıktıkları bir yapı haline geldi. Sürekli gündemde kalan santral için yüzlerce eylem yapıldı. Eylemlerin başını çeken Gökova Sürekli Eylem Kurulu Sözcüsü Saynur Gelendost, Çevre Bakanı Aykut'un kendisini telefonla arayarak, ‘‘Gökova'nın çalıştırılmaması lazım. Gerekirse eylem yapın’’ dediğini belirtti. Gelendost, ‘‘Sayın Aykut, kendisinin Kanada'ya gideceğini söyledi. Keşke temel atılırken bizimle eylem yapsa. Bakan'ın yetkilerini kullanmasını, protestosunu ortaya koymasını bekliyoruz’’ dedi.

Santralın bulunduğu Ören Beldesi Belediye Başkanı Kazım Turan da, meslek odaları ve derneklerin yöneticilerine çağrı yaptı. Turan, ‘‘26 Ekim'de Muğla Belediyesi Konakaltı Kültür Merkezi'nde toplanacağız. Santralın çalışmasını engellemek için ne gerekiyorsa yapacağız’’ dedi.

Çevre, elbirliğiyle katlediliyor

Türkiye'de en fazla çevre kirlenmesi belediye sınırları içinde oluyor. 80 il ve 1000'e yakın ilçe ve kasabanın hiçbirinde çöp imha tesisi yok. Ankara Mamak ve İstanbul Kemerburgaz çöplükleri patlamaya hazır birer bomba.

2900 belediyeden sadece 141'inde kanalizasyon bulunuyor. Bunlardan sadece 30'unun arıtma tesisi var; yarısı çalışmıyor.

Turistik ve sanayi tesislerindeki arıtma tesislerinin çoğu projede yer alıyor. Ancak yapılanların hiçbiri 24 saat çalıştırılmıyor.

Türkiye'de 930 milyon metreküp sanayi atığı deniz, göl ve nehirlere akıtılıyor.

DSİ, doğayı tahrip eden en büyük kamu kuruluşu sayılıyor. Açtığı sulama kanallarıyla Meriç'i, Kuş Cenneti'ni, Eğridir'i, Beyşehir'i, Tuz Gölü'nü, Bafa'yı ve Menderes Havzasını yok etti.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False