GeriGündem Aygün'ü adım adım izledi 35'inci kilometrede kaçırdı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aygün'ü adım adım izledi 35'inci kilometrede kaçırdı

Aygün'ü adım adım izledi 35'inci kilometrede kaçırdı
refid:21215646 ilişkili resim dosyası

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Ovacık Tunceli yolunun 35’inci kilometresinde PKK tarafından kaçırıldı.

Edinilen bilgilere göre danışmanı Kadir Merkip ve bir partiliyle birlikte Ovacık’ta incelemelerde bulunan Aygün’ün yolu saat 17.00'da ilçeden ayrılmasından yaklaşık 80 dakika sonra, bir grup PKK’lı tarafından Tunceli’nin Fırtına Veli Mevkii’nde kesildi. Aygün’ün Ovacık- Tunceli karayolunun 35’inci kilometresinde kaçırılması “PKK oradan geçeceğin biliyor muydu?” sorusun akla getirdi. 

İŞTE PKK'NIN KAÇIRDIĞI MİLLETVEKİLİ / WEB TV

Hürriyet PKK’YI BÖYLE SUÇLAMIŞTI

6 Kişilik öncü PKK’lı grup, kısa süreli bir propaganda konuşmasının ardından CHP Milletvekili Aygün’ü “Bizimle geleceksiniz. Biz vekili birkaç gün alı koyacağız. Danışmanın ise gidebilir” dedi. Edinilen bilgilere göre Aygün “Bu yaptığınız doğru değil” diyerek itiraz etse de direnemedi.

TUNCELİ’NİN SORUNLARINI MECLİS’E TAŞIDI

TUNCELİ’ye bağlı Erdoğdu Köyü’nde doğan Hüseyin Aygün Ankara Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Tunceli’de ceza avukatlığı yapan Aygün, bugüne kadar gözaltındaki kayıplar, 1994 yılında köylerin yakılması, Dersimliler’in zorla göçü, işkence, adil olmayan yargılamalar, Dersim 1938 Katliamı başta olmak üzere Tunceli’ye dair pek çok hukuki girişimde bulundu. Aynı zamanda yazarlık yapan Aygün, Dersim, Alevilik, 1938 Katliamı gibi konularla ilgilendi. Aygün’ün biri Zazaca olmak üzere “Eve Tarixê Ho Têri Amaene”, “Dersim 1938 ve Zorunlu İskân” ile “0.0.1938 Resmiyet ve Hakikat” isimli üç kitabı bulunuyor. Evli olan Aygün’ün iki çocuğu bulunuyor. Aygün, Kılıçdaroğlu’nun teklifini kabul ederek 2011 yılında CHP’den Tunceli Milletvekili seçildi.


PKK’lı grup Aygün’ü de alarak bölgeden yaya olarak uzaklaştı. PKK’lıların Aygün’ün yolu kestiği mevki Torunoba Karakolu’na beş kilometrelik mesafedeydi.

Aygün’ün Tunceli Ovacık  karayolunun 35’inci kilometresinde kaçırılması akla PKK’nın “Aygün’ün oradan geçeceğini biliyor muydu?” sorusun akla getirdi. İstihbarat kaynakları uzun süredir PKK’nın bölgede “yol kesme” faaliyetinde bulunmadığı ve “adam” kaçırmaya dönük faaliyetinin olmadığını vurgulayarak “Aygün’ün Ovacık’tan ayrıldığını biliyor olma ihtimalleri yüksek. Bir nevi nokta eylem olarak nitelendirilebilir” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na da bilgi Tunceli Valiliği tarafından verildi. Bir İftar programında bulunan Kılıçdaroğlu’na koruması aracılığıyla Aygün’ün kaçırılmasıyla ilgili bilgi verdi.

Hürriyet İşte kaçırılma anının detayları

Hürriyet CHP’DEN İLK AÇIKLAMA ŞOKTAYIZ

Hürriyet Hüseyin Aygün; CHP içinde de aykırı isimKripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False