GeriGündem Avukatlar kendilerini savundu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avukatlar kendilerini savundu

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Eralp Özgen, avukatların cezaevlerine silah soktuğuna yönündeki haberlerle ilgili olarak, tüm avukatları itham etmenin son derecede üzücü olduğunu söyledi.

Özgen, Barolar Birliği Binası'nda düzenlediği basın toplantısında, Jandarma Genel Komutanlığı'nın Adalet Bakanlığı'na cevaben yaptığı açıklamanın bugün bir gazetede 'Avukatlar Cezaevlerine Silah Sokuyor' şeklinde yer aldığını hatırlattı. Türkiye'de Barolar Birliği'ne kayıtlı 39 binin üzerinde avukat olduğunu belirten Özgen, habere göre, cezaevine silah sokma girişiminde bulunan 13 avukat bulunduğunu, buna göre yasa dışı eyleme girişen avukat oranının 10 binde üç buçuk civarında olduğunu söyledi.

Her toplulukta, her meslekte bu oranda yasa dışı işlemler yapan kişilerin çıkabileceğini ifade eden Özgen, "Bu kişiler kuşkusuz yasa dışı davranışlarının hesabını verecektir" dedi.

Özgen şöyle devam etti: "Kısa bir süre önce bazı basın mensuplarının batık bankalarla ilgisi olduğuna ilişkin haberler basınımızda yer almıştır. Bu durumda tüm basın mensuplarını 'bankaların soyulması ile ilişkisi var' diye suçlamak ne derece yanlışsa, 10 binde üç buçuk avukatın yasa dışı eylemi nedeniyle tüm avukatları itham altında bırakan bir başlık kullanmak da son derece yanlış olur"

Tabancadan söz edilmiyor

Yasa dışı davranışta bulunan bu avukatlar hakkında yetkili merci olan barolar tarafından disiplin soruşturması başlatıldığını ifade eden Özgen, Jandarma Genel Komutanlığı tarafından kendilerine gönderilen yazıda sadece iki isim bildirildiği söyledi. Özgen, şunları kaydetti:

"Jandarma Genel Komutanlığı tarafından bize gönderilen yazıda şu bilgiler var: 9 Ekim 2000 günü İstanbul Metris Özel Tip Cezaevi'nde tutuklu bulunan Yavuz Yavuztürk, Behçet Oğuz, Emre Aşgenez, Ramazan Taşer ve Yalçın Badem'i ziyaret etmek için gelen İstanbul Barosu avukatlarından İrfan Can'ın bel kısmına gizlenmiş biçimde, plakalar halinde 151 gram esrar ele geçirilmiştir. Yine aynı avukatın 23 Ağustos 2000 günü Eskişehir Özel Tip Kapalı Cezaevi'ne, giydiğini terlik içinde cep telefonu sokmak isterken yakalanmış. 20 Ekim 2000 günü Ankara Merkez Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan Yahya Murat Demirel'i ziyarete gelen İstanbul Barosu avukatlarından Deniz Ketenci'nin Yahya Murat Demirel'e verilmek üzere cezaevine cep telefonu sokmak isterken suç üstü yakalanmıştır. Gelen yazıda tabancadan hiç söz edilmemektedir. Tabanca sokmak isterken yakalanan 13 avukatın kim olduğunu bilmiyoruz."

Özgen, cezaevine giriş ile ilgili olarak daha öncede açıkladıkları gibi avukatların cezaevlerinde kontrolden geçirilmesine karşı olmadıklarını, ancak yargıç ve savcıların da aynı şekilde aranması gerektiğini söyledi.

False