GeriGündem Avrupa Parlamentosu Irak için üzülemedi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avrupa Parlamentosu Irak için üzülemedi

Avrupa Parlamentosu, Irak'a savaş karşısında "derin üzüntü" belirten ortak metni, 218'e karşı 255 oyla reddetti. BM İnsan Hakları Komisyonu ise Irak için olağanüstü toplantı kararı alamadı.

Sosyalistler, Yeşiller ve Liberaller tarafından sunulan ortak metinle ilgili oylamada 46 milletvekili çekimser kaldı.

Avrupa Parlamentosu, merkez sağ Avrupa Halk Partisi tarafından hazırlanan, Irak lideri Saddam Hüseyin'i savaşın sorumlusu olmakla suçlayan ve ABD ile işbirliği çağrısında bulunulan önergeyi de 207'ye karşı 286 oyla reddetti.

Milletvekilleri, 30 Ocak'ta Irak'a tek taraflı müdahaleyi açıkça reddeden bir karar konusunda uzlaşma sağlayamamıştı.

BM İNSAN HAKLARI KOMİSYONU'NDAN IRAK'A RET
      
Rusya, Suriye, Malezya, Sudan, Libya, Burkina Faso, Zimbabve, Cezayir ve Kongo tarafından desteklenen öneri, başta ABD olmak üzere batılı ülkelerin oyları ile reddedildi.

Öneriyi reddeden ülkeler, Irak'ta savaşın insanlar üzerine etkileri ve insani durumun tartışılmasını isteyen öneriye ''tartışmaların politikleşeceği'' gerekçesiyle karşı çıktılar.

Öneride ayrıca komisyonun, savaş zamanında sivillerin haklarının korunmasına ilişkin Cenevre Sözleşmesi'ni yeniden teyit etmesi de istenmişti.  Öneriye karşı çıkan 25 ülke arasında Pakistan, Brezilya, Vietnam, Suudi Arabistan ve Güney Afrika da vardı.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False