GeriGündem AVM çalışma saatleri: AVM'ler saat kaçta açılıp, kaçta kapanıyor? İçişleri Bakanlığı duyurdu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AVM çalışma saatleri: AVM'ler saat kaçta açılıp, kaçta kapanıyor? İçişleri Bakanlığı duyurdu

AVM çalışma saatleri: AVM'ler saat kaçta açılıp, kaçta kapanıyor? İçişleri Bakanlığı duyurdu
Abone Olgoogle-news

AVM'lerin çalışma saatler, hafta içi ve hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağı ile beraber gündeme geldi. Koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan yeni önlemlere göre, AVM'lere girişlerde çalışan ve müşterilerden HES kodu istenecek. İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ile gönderilen yeni genelgede, alışveriş merkezlerinin klima ve filtreleme sistemlerinin bakım ve değişimlerinin yetkililer tarafından denetleneceği bildirildi. Peki, AVM'ler saat kaçta açılıp, kaçta kapanıyor? İşte, hafta içi AVM çalışma saatleri ayrıntıları.

AVM'lerin kaçta açılıp kaçta kapandığı merak edilen konuların başında geliyor. Yeni koronavirüs tedbirleri uygulanırken AVM çalışma saatlerine gözler çevrildi. Kabine toplantısında yeni bir karar alınıncaya kadar hafta içi saat 21.00-05.00, hafta sonu cuma 21.00'den pazartesi 05.00'e kadar sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanacağı bildirildi. Daha önce yayımlanan genelgede de alışveriş merkezlerinin 10.00-20.00 saatlerinde hizmet vereceği duyuruldu.

AVM'LER SAAT KAÇTA AÇILIP KAPTA KAPANIYOR?

Genelgeye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde alınan kararlar doğrultusunda yeni tedbirler alınmıştı. Bu kapsamda alışveriş merkezi, market, berber, kuaför ve güzellik merkezleri sadece 10.00-20.00 saatlerinde hizmet sunuyor. AVM'lerde bulunan kafe, lokanta ve restoran gibi yeme içme yerlerinin de bu kapsamda olduğu, söz konusu yerlerde yemek için kullanılan masalardaki oturma düzenleri de kaldırıldı.

Buna göre, AVM içindeki bu iş yerleri de 10.00-20.00 saatlerinde sadece paket servis veya "gel­-al" hizmeti verecek. Genelge uyarınca AVM'ler, saat 20.00 itibarıyla kapanacağından bu iş yerleri de faaliyetlerini aynı saatte sonlandırılıyor.

AVM'LERDE HES DENETİMİ

Sokağa çıkma yasağıyla ilgili yayımlanan genelgede AVM girişlerinde HES kodu uygulamasının zorunlu olduğu belirtildi. Genelgede;

"Her AVM ve semt pazarı için aynı anda kabul edilebilecek müşteri sayısının il ilçe umumi hıfzıssıhha kurulları kararıyla ayrı ayrı belirlenmesi, ayrıca AVM'lerde ve semt pazarlarında daha önceki genelgelerde belirlenen kuralları/alınan tedbirleri takip etmekle sorumlu AVM Kovid­-19 sorumlusu ve pazar yeri yöneticileri ile zabıta/kolluk birimleriyle denetimlerin eksiksiz yapılması, AVM'lere girişte çalışanlar ve müşteriler için HES kodu zorunluluğunun getirilmesi ve gerekli sorgulama yapıldıktan sonra herhangi bir olumsuzluğa rastlanmayan çalışan veya müşterinin AVM'ye kabul edilmesinin sağlanması... " ifadeleri yer aldı.

False