GeriGündem Avesta Yayınları'nın sahibine para cezası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avesta Yayınları'nın sahibine para cezası

"Kürt Aydınlanması" ve "KürdistanTarihi" adlı kitapları yayınlayarak bölücülük propagandası yaptığı öne sürülen Avesta Yayınları'nın sahibi Abdullah Keskin, 3 milyar lira para cezasına çarptırıldı. İstanbul 2 No'lu DGM'de 2 kitaptan dolayı açılan 2 ayrı davanın duruşmasına, tutuksuz sanıklar Abdullah Keskin ve kardeşi Songül Keskin katılmadı.

Duruşmada son savunmasını yapan sanıkların avukatı Hasip Kaplan, suç isnadına konu olan "Kürt Aydınlanması" adlı kitabın, Avrupa'da yaşayan yazar Celile Celil'in doktora tezi olarak Rusça hazırladığını söyledi.

"Kürdistan Tarihi" adlı kitabı da M.S. Lazeret, Ş.X. Muhoyan, E.İ. Vasilyava, M.A. Gasratyan ve O.İ. Jigalia'nın Rusça yazdığını ve İbrahim Kale'nin Türkçe'ye çevirisini yaptığını anlatan Kaplan, her iki kitabın da Türkiye'de Terörle Mücadele Kanunu çıkmadan önce yazıldığı için "bölücülük propagandası" suçunun oluşmadığını savundu.
 
Avukat Hasip Kaplan, 2 müvekkilinin de beraatlerini istedi.   Davaları karara bağlayan mahkeme heyeti, Abdullah Keskin'i, Terörle Mücadele Kanunu'nun 8/3. maddesi uyarınca "bölücülük propagandası yapmak" suçundan 2 kitap için toplam 10 ay hapis ve 1.5 milyar lira ağır para cezasına çarptırdı.

Sanık Songül Keskin'in ise beraatini kararlaştıran mahkeme heyeti,Adullah Keskin'e verilen hapis cezasını da paraya çevirerek, toplam 3 milyar liranın 10 eşit taksitte ödenmesini kararlaştırdı.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle