ATM'de telefonlu tuzak

ANTALYA'da bir bankanın otomatik para çekme makinesinin yanına yerleştirilen ve üzerine bankanın adı ve logosunun bulunduğu çıkartma yapıştırılmış telefonla vurgun yapıldığı belirlendi.

Haberin Devamı

Konyaaltı Altınyaka yol kavşağında bulunan bir bankaya ait ATM'ye kredi kartını kaptıran bir kişi, ‘155 Polis İmdat’ hattını arayarak yardım istedi. Bankanın ATM'sine gelen uzman polislerin yaptığı incelemede, şimdiye kadar ilk kez raslanan bir dolandırıcılık olayı ortaya çıktı. ATM'nin kart giriş kısmına müşterilerin banka kartlarının sıkışması için bir düzenek yerleştirildiği, ayrıca para çekme makinesinin yanına yerleştirilen ve üzerine bankanın ismi ve logosunun bulunduğu çıkartma yapıştırılmış bir telefon olduğu belirlendi. Dolandırıcıların yöntemi ise şöyle:

Bankamatik soyguncuları ATM içerisine koydukları telefonla kendilerine hat bağlıyor, kart giriş haznesine yerleştirilen düzenekle kartları sıkışan müşteriler, dolandırıcıların kurduğu telefonla bankayı arıyormuş gibi üzerinde yazılı telefon numarasını çeviriyor. Kartları bankamatikte kalan mağdurlar, karşılarına çıkan kişinin banka görevlisi olduğunu zannederek, tüm kart bilgileri ve şifresini dolandırıcılara veriyor. Banka görevlisi gibi davranan dolandırıcı da ‘İşleminiz tamamlandı. Kartınız kullanıma kapatıldı. 2 gün sonra bankaya gelerek yeni kartınızı alabilirsiniz’ diyerek, banka müşterisinin ATM cihazından uzaklaşmasını sağlıyor. Dolandırıcılar müşteri ayrıldıktan sonra cımbız veya benzeri bir cisimle kart haznesinde sıkışan kartı çıkartıp, telefonla kendilerine bildirilen kart şifresiyle hesaptaki parayı çekiyor.

Polis olayla ilgili soruşturma başlattı, yapılan dolandırıcılık miktarının belirlenmeye çalışıldığını açıkladı.

 

Haberle ilgili daha fazlası: