ATM başında basıldılar

ATM başında basıldılar

İstanbul’da, ATM’ye taktıkları kopyalama düzenekleriyle dolandırıcılık yapan 3 kişi, taktıkları cihazları sökerken suçüstü yakalandı.

Haberin Devamı

Bilişim Suçları Şube Müdürlüğü’ne, Fatih, Kızılelma Caddesi üzerindeki bir banka ATM’sine şüpheli kişilerin cihaz yerleştirdiği ihbarı yapıldı. Ekipler, ATM çevresinde önlem aldı. Bir süre sonra cihazları takanlar ATM’ye cihazları sökmek için geldi. Polis harekete geçti ve 3 kişiyi gözaltına aldı. ATM’ye takılan kopyalama cihazı ve gizli kameraya el konuldu. 2 kişi Bilişim Şube Müdürlüğü’ne getirilirken, çocuk olan üçüncü kişi çocuk Şube Müdürlüğü’ne teslim edildi. 2 kişi, emniyetteki sorgularının ardından savcılığa sevk edildi. Nöbetçi mahkemeye çıkarılan 2 kişi, "Banka ve kredi kartlarının kötüye kullanılması" suçlamasıyla tutuklandı. Yaşı küçük olan kişi ise serbest kaldı.

Polis uyardı

Polis, dolandırıcıların turistlerin yoğun olduğu bölgelerdeki ATM’leri hedef aldıklarını belirledi. Polis yetkilileri, "ATM’de işlem yapmadan önce kart okuma cihazının giriş haznesinin kontrol edin. Eğer aparat takılıysa kontrol sırasında düşecektir. Şifre yazarken, ATM’ye takılan kameranın görmesini engellemek için diğer elinizle kapatın. Kart bilginiz alınsa bile şifreye ulaşamadıkları için parayı çekmeleri zorlaşacaktır. Bankanızı arayarak belirlediğiniz limit aşımında kendilerini arayarak uyarmalarını sağlayın" diyerek uyardı.

Haberle ilgili daha fazlası: