GeriGündem Atlasjet uçağı elektrik direğine çarptı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  18
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Atlasjet uçağı elektrik direğine çarptı

Atlasjet uçağı elektrik direğine çarptı
refid:11044763 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Atlasjet Havayolları'nın İstanbul-Süleymaniye seferini yapan yolcu uçağı kalkış için hazırlandığı sırada uçağı iten push-back aracındaki görevlinin uçağı araca bağlamadan tekerlekler önündeki takozları kaldırması sonucu kontrolsüz kalan uçak elektrik direğine çarptı.

İŞTE İLK FOTOĞRAFLAR

 

Uçağın çarpması sonucu Atatürk Havalimanı apronunu aydınlatan beton elektrik direği kırılırken, uçağın kuyruk bölümünde ciddi hasar meydana geldi. Yaklaşık 60 metre kontrolsüz bir şekilde hareket eden Atlasjet uçağının kayarak ilerlediği esnada şans eseri başka bir uçağa çarpmaması kazanın ucuz şekilde atlatıldığı şeklinde değerlendirildi.

 

UÇAK KONTROLSÜZ KALDI

 

Atlasjet Havayolları'nın içinde 56 yolcusu ile dün gece saat 23:45'te İstanbul'dan Süleymaniye' gitmek için 209 no'lu körükten yolcularını alan Airbus-A320 tipi yolcu uçağı, push back aracı tarafından geri geri itildiği esnada push-back aracını uçağa bağlayan çeki demirinin kırılması sonucu uçak kontrolsüz kaldı. Zeminin eğimli ve ıslak olması nedeniyle kontrolsüz kalan uçak kayarak kuyruk sol yatay stabilizesi Atatürk Havalimanı uçuş kontrol kulesi önünde bulunan bir elektrik direğine çarptı. Kaza sonrası uçağın kuyruk bölümünde ciddi hasar meydana gelirken uçaktan indirilen yolcular başka bir uçak tahsis edilene kadar terminale alındı.

 

"BÜYÜK BİR GÜRÜLTÜ DUYDUK"

 

Olay sonrası yolcular, uçakta herhangi bir yaralanma olmadığını ifade ederek çok korktuklarını söylediler. Uçakta bulunan yolculardan işadamı Sinan Necdet yaşadıklarını şu şekilde anlattı: "Uçağa bindikten sonra uçağın geri geri gittiği esnada iki kere sallantı oldu ve sonra büyük bir gürültü duyduk. Uçakta yaklaşık 15 dakika kadar bekletildikten sonra uçaktan dışarı çıktığımızda tekerlerinin toprak zemine girdiğini gördük."

 

ATLASJET: "HATA BİZDE DEĞİL"

 

Atlas Jet Havayolları'nın Genel Müdürü Orhan Coşkun kazayla ilgili olarak hatanın yer hizmetleri veren firmanın çalışanlarından kaynaklandığını söyledi. Coşkun, uçağın push back aracına bağlanmadan yer hizmeti veren görevliler tarafından tekerlerin önünden takozların alınması sonucu kaymaya başladığını ve elektrik direğine çarparak durabildiğini ifade etti. Ciddi olabilecek bir kazanın ucuz atlatıldığının altını çizen Coşkun, hatanın tamamen yer hizmetleri veren firmanın çalışanlarına ait olduğunu belirtti.

 

Olayın ardından uçak teknik bakım için hangara çekilirken, pilotlar da alkol muayenesine gönderildi. Geçmiş yıllarda da Airbus-A 300 tipi yolcu uçağı kule önündeki park pozisyonundan kayarak elektrik direğine vurmuştu.

 

 

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle