Ateizm Derneği’nin internet sitesi kapatıldı

Ateizm Derneği’nin internet sitesi kapatıldı

Müslüman ülkeler içinde kurulan ilk ateist sivil toplum kuruluşu olan Ateizm Derneği’nin internet sitesi Ankara Gölbaşı 2. Sulh Hukuk Mahkemesi kararı ile kapatıldı.

Haberin Devamı

Daha önce aldıkları tehdit ve hakaretler nedeniyle derneklerine panik butonu kurduran üyeler, Avrupa Uzay Ajansı’nın 3 bin 907 gün süren yolculuğun ardından 500 milyon kilometre uzaklıktaki kuyruklu yıldızı Philae adlı inceleme robotu koyması örneğini vererek bir açıklama yaptı.

Milliyet Gazetesi'nin haberine göre, TCK 216. maddesi olarak bilinen “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçu gereğince kapatıldığı belirtilen internet sitesinin sadece haberleşme amacıyla kullanıldığını belirten Ateizm Derneği “Çamur at izi kalsın, sana inanan olur!” başlıklı açıklamasında özetle şu ifadelere yer verildi:

“Tarih 2 Mart 2015, Avrupa Uzay Ajansı, 3 bin 907 gün (10.7 yıl) süren, 500 milyon kilometre uzaklıktaki, saatte 135 bin, saniyede 38 kilometre hızla yol alan, 1 kilometre çapındaki, 67P kuyruklu yıldızına Philae adlı inceleme robotunu kondurduğu Rosetta görevini tamamlamasının üstünden 3,5 ay geçmiş. Türkiye’de ise mahkemeler hala web sitelerini erişime engellemekle uğraşmakta, muğlak ifadeler ihtiva eden yasalara sığınarak, bir inancı diğerlerinden üstün kılmaya çalışmaktadır. Yasama, yürütme ve yargının aynı elde toplanmasının tarihi örneklerinden birisi daha gözlerimizin önünde sahnelenmektedir. Adalet sistemimiz akıldan uzaklaştıkça muasır medeniyetler seviyesinden de bir o kadar uzaklaşmaktadır.”

Haberle ilgili daha fazlası: