Atatürk'ün Bulgar aşkı belgesel oldu

Güncelleme Tarihi:

Atatürkün Bulgar aşkı belgesel oldu
Oluşturulma Tarihi: Nisan 18, 2006 11:42

Atatürk’ün Makedonya’daki sevgilisinin ardından şimdi de Bulgar sevgilisi ile olan aşkı belgesel film oldu. Mustafa Kemal ile Bulgar generalin kızı Dimitrina Kovacheva arasındaki ilişkinin konu edildiği filmde, Atatürk’ün sevgilisine neden kavuşamadığı da anlatılıyor.

Haberin Devamı

Sofya merkezli International Film Service tarafından yapılan belgesel filmde, "Atatürk’ün Bulgaristan’a duyduğu sevgi ve Bulgar kızı Dimitrina Kovaçeva’ya duyduğu aşk" anlatılıyor. Atatürk’ün Bulgar sevgilisi ile olan ilişkisini anlatan belgesel, Bulgar basını tarafından da  yakından takip ediliyor.

Bulgaristan’da yayınlanan Standart gazetesinin haberinde, Mustafa Kemal’ın "1913 yılının sisli bir gününde askeri ataşe olarak Bulgaristan’a gittiği" bildirildi. Atatürk için "Yakışıklı ve kolay iletişim kurabilen Avrupai tavırlı biriydi" tanımlaması yapılan haberde Fransız basınının da Atatürk için "Diplomasi dünyasının en cana yakın ve stil sahibi erkeğiydi" dediği aktarıldı.

Belgeseli anlatan gazeteye göre, Mustafa Kemal Atatürk’ün Sofya’da bir gazinoda Eski Bulgar Savunma Bakanı General Stilyan Kovaçev’in ikinci kızı Dimitrina Kovaçeva ile karşılaştı. Bu sırada İsviçre’de müzik ve edebiyat eğitimi alan Dimitrina, Bulgaristan’a yeni dönmüştü.

Haberin Devamı

AŞK YILBAŞI BALOSUNDA ALEVLENDİ

Dimitrina sık sık yardım konserleri düzenlerken Mustafa Kemal de büyük bir keyifle bu konserlere katılıyordu. Bu sırada düzenlenen bir Yılbaşı balosunda Mustafa Kemal Bulgar kızı Dimitrina’yı dansa kaldırdı. Belgeselde romantik aşk hikayesinin başlangıcı olarak gösterilen bu dans sırasında "salondaki herkesin çifti izlediği" belirtildi.

Standart gazetesine göre, Dimitrina’nin kensidisine olan sevgisinden emin olan Mustafa Kemal, muhtemel bir evlilik için önünde duran engellerin ise farkındaydı. Haberde, "Atatürk Dimitrina’dan 11 yaş büyüktü. Ayrıca Bulgaristan’dan Genç Türkler’i pek sevmeyen ve onları aile yaşamları için kabul edilemez bulan kişiler vardı" ifadeleri yer aldı.

"ATATÜRK HERŞEYE RAĞMEN DİMİTRİNA’YI BABASINDAN İSTEDİ"

Bütün bunlara rağmen Atatürk’ün Dimitrina’yı babasından istediği aktarılan haberde, babasının "kızının başka bir dinin dogmalarını kabul etmeyeceği inancı ile" Dimitrina’yı Mustafa Kemal’e vermediği bildirildi. Bunun üzerine Mustafa Kemal ve Dimitrina çiftinin gizli gizli buluşmaya başladı.

Haberin Devamı

1915 yılında güzel Dimitrina’yı babasından ikinci kez isteyen Mustafa Kemal, belgesele göre ikince kez reddedildi. Kızının Mustafa Kemal ile hala görüşmesinden rahatsız olan General Kovaçev de Dimitrina’yı bir an önce Bulgar bir mühendis ile evlendirdi. Belgesele göre, babasının kendisi için verdiği karara uyan Dimitrina’nın Mustafa Kemal ile ayrılmak zorunda kaldı ancak onu hiçbir zaman unutmadı.

"ATATÜRK KALBİNİ BULGARİSTAN’DA BIRAKTI"

Lyudmila Parvanova imzalı haberde, "Atatürk kalbini Bulgaristan’da bıraktı. Modern Türkiye’nin kurucu babası, Dimitrina Kovaçeva’nın elini iki kez tutmak istedi" ifadeleri yer aldı.

Modern Türkiye’de herşeyin Atatürk’ün adı ile bağlantılı olduğu belirtilen haberde, "Bu unutulmaz tarihi figürün heykelinin yer almadığı bir yer bulmak çok zor" denildi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!