Atatürk'e 'Bu adam' sözüne 15 ay hapis

Güncelleme Tarihi:

Atatürke Bu adam sözüne 15 ay hapis
Oluşturulma Tarihi: Ocak 28, 2008 13:05

ATATÜRK'e hakaret etmek suçundan yargılanan Prof. Dr. Atilla Yayla'ya 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Prof. Dr. Yayla'nın cezası ertelendi. Ancak Denetimli Serbestlik Yasası kapsamında bir uzman tarafından 2 yıl denetim altında tutulacak.

Haberin Devamı

İZMİR'de, AKP İl Gençlik Kolları tarafından önceki yıl düzenlenen, ‘Avrupa Birliği ve Türkiye İlişkilerinin Toplumsal Etkileri’ konulu panelde Mustafa Kemal Atatürk'ten, ‘Bu adam’ diye sözederek hakaret ettiği ileri sürülen Prof.Dr. Atilla Yayla 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Ceza ertelenirken, Denetimli Serbestlik Yasası kapsamında iki yıl denetim altında tutulmasına karar verildi.

İzmir 8'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın beşinci duruşmasına tutuksuz yargılanan Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Yayla katılmazken, kendisini avukatları Nalan Erkem ve Murat Dinçer temsil etti. Prof. Dr. Atilla Yayla'nın 18 Kasım 2006 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi İzmir Gençlik Kolları'nın Atatürk Stadyumu Hakem Seminer Salonu'nda düzenlediği ‘Avrupa Birliği ve Türkiye İlişkilerinin Toplumsal Etkileri’ konulu panele konuşmacı olarak katılmıştı. Prof.Dr. Yayla'nin paneldeki konuşmasında, Atatürk'ten, “Bu adam. Kemalizim ilerlemeden çok gerilemeye tekabül etmektedir. İleride bizlere, neden her yerde bu adamın heykelleri var diye soracaklar” diye konuşarak Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret etmek suçunu işlediği iddiasıyla hakkında 5816 sayılı Atatürk Aleyhinde İşlenen Suçlar Hakkındaki Kanunun 1/1, 2/1 ve TCK'nın 53'üncü maddeleri gereğince 4.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Haberin Devamı

Daha önceki duruşmada ifade veren ve suçlamaları kabul etmeyen Prof.Dr. Atilla Yayla, “Konuşmacı olarak panele katıldım. Atatürk'le ilgili kötü sözler sarfetmedim. Panelde AB -Türkiye ilişkileri ve bu ilişkileri yansıtan konuyu anlattım. Bazen İslama dayalı, bazen de bir tek medeniyete dayalı coğrafyanın ve ortak insani medeniyetin olduğundan bahsettim. Ben bir bilim adamıyım. Çok sayıda tezim var. Benim konuşmalarımı ister beğenirler isterlerse beğenmezler. Bir gazetenin çarpıtması sonucu sanık sandalyesinde bulunuyorum. Bu olaydan sonra hiç yoktan ağır dille hakaretlere uğradım. Türkiye'de uzmanlık alanım siyasi bilimler. Bilim adamının söylediği doğru da olabilir, olmayabilir de. Kimseyi aşağılamadım. Kimseye de hakaret etmedim. Tezlerime karşı cevap verilmesini istedim. Ama kendimi çirkin bir karalama kampanyası içinde buldum. Ben Atatürk'e yönelik sözleri sarfedip etmediğimi hatırlamıyorum ve bilmiyorum. Bir tek ‘Kemalizim ilerlemekten çok, gerilemeye başladı’ sözünü kullandım. Bir siyasi felsefe karşılaştırması yapılacağını, sembolik açıdan bir değerlendirme yapılacağını söyledim. Bir bilim adamı olarak fikrimi açıkladım” demişti.

Haberin Devamı

Prof. Dr. Atilla Yayla'nın avukatı Murat Dinçer, mahkemeye 7 sayfadan oluşan savunma dilekçesin verdiklerini, buna özet olarak da bir şeyler söylemek istediğini belirtti. Avukat Dinçer, “Türkiye'de son zamanlarda düşünce özgürlüğü ile ilgili tartışmalar alevlendi. Bu iddianamenin düzenlenmesi bile başlıca bir ihlaldir. 21'inci yüzyıl Türkiyesi'nde böyle yargılamalar yapılmamalıdır” dedi.

Hakim, Prof. Dr. Atilla Yayla'yı önce 1 yıl hapis cezasına çarptırdı, ardından cezasını 1/6 oranınında artırıp 1 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Daha sonra duruşmalardaki saygılı davranışlarından dolayı cezasını 1 yıl 3 ay hapse çevirip, erteledi. Hakim, Denetimli Serbestlik Yasası kapsamında Prof. Dr. Yayla'nın 2 yıl süreyle uzman bir kişi tarafından denetlenmesine bu süre içerisinde aynı yönde bir suç işlemesi halinde cezasının infazının yapılmasına karar verip duruşmayı bitirdi. Sanık avukatları kararı temyiz edeceklerini söyledi.

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!