GeriGündem Atatürk Havalimanı'nda yeni kule faaliyete başladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Atatürk Havalimanı'nda yeni kule faaliyete başladı

Atatürk Havalimanı'nda yeni kule faaliyete başladı
refid:22947218 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

ATATÜRK Havalimanı’nda yaklaşık 30 yıldır hizmet veren hava trafik kontrol kulesinin yerini alacak olan ve yapımı 2 yıl önce tamamlanan yeni kule faaliyete geçti. Eski kulede sadece yaklaşma ve yol kontrol birimleri hizmet verecek.

"Hava Trafik Modernizasyonu Projesi" (SMART) çerçevesinde başlanan kontrol kulesi inşaatının tamamlanmasının ardından yeni kuleye geçiş tamamlandı. Yeni kulede uçakların iniş-kalkışlarına izin veren kule hizmetlerinin yanı sıra uçakların ground olarak adlandırılan yerdeki hareketleri kontrol eden hava trafik kontrolörleri görev yapacak.  

FOTOĞRAFLARLA YENİ KULE

Belirli bir süre eski kulede Türkiye’nin batı hava sahasındaki uçak trafiğini koordine eden ’yol kontrol’ ve İstanbul bölgesindeki Atatürk, Sabiha Gökçen ve Çorlu Havalimanlarına uçakların iniş ve kalkışlarını kontrol eden ’yaklaşma’ birimleri yeni kuledeki yerlerine geçecek.

Yeni yapılan hava trafik kontrol kulesindeki diğer sistemlerin tamamlanmasıyla birlikte Atatürk Havalimanı’nda 30 yıldan beri hizmet veren eski hava trafik kontrol kulesinin yerine 4 uçaklık park alanı yapılacak.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle