GeriGündem Ataköy İmralı hattı açılmış
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ataköy İmralı hattı açılmış

Ataköy İmralı hattı açılmış
refid:22296252 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Yeni açılım sürecinde DTP Eşbaşkanı bağımsız milletvekili Ahmet Türk ve BDP Milletvekili Ayla Akat’ın İmralı yolculuğunun ayrıntıları ortaya çıktı.

10 yıldır Gemlik üzerinden yapılan İmralı yolculuğu, bu kez Ataköy-İmralı arasında yapıldı. Bu güzergahın, Adalet Bakanlığı ile Ulaştırma Bakanlığı’nın imzaladığı yeni bir protokol çerçevesinde kullanıldığı, bundan sonra da kullanılacağı bildirildi.

GÖRÜŞME TARİHİ BDP’DEN

BDP’li milletvekilleri geçen yıl birkaç kez Adalet Bakanlığı’na dilekçe vermiş ve İmralı’ya giderek, Abdullah Öcalan’la görüşme isteminde bulunmuşlardı. Son dilekçe geçen yıl kasımda Türk ve Ata’nın imzalarıyla verilmişti. Adalet Bakanı Sadullah Ergin, bu dilekçeyi işleme koyarak sürpriz görüşmeye vize verdi. Görüşme tarihini BDP’liler belirledi. Heyet, dilekçede görüşmenin ocak ayının ilk haftasında olmasını istedi. Bakanlık talebi kabul etti ve görüşme BDP’lilerin istediği gibi yeni yılın ilk haftasında 3 Ocak’ta yapıldı. BDP’li heyet, yolculuğu Gemlik yerine İstanbul üzerinden yapmak istediklerini de Adalet Bakanlığı’na bildirdiler ve ulaşım için gerekli koşulların sağlanmasını istediler. Adalet Bakanlığı, geçen yıl Öcalan’ın ailesi ve avukatlarıyla görüştürülmemesi üzerine başlayan açlık grevleri nedeniyle Ulaştırma Bakanlığı ile bir protokol imzalamıştı. 21 Eylül’de imzalanan protokol uyarınca Ulaştırma Bakanlığı, Adalet Bakanlığı’na İmralı’ya gidiş gelişlerde kullanılacak bir deniz aracı tahsis etmişti.

GÜZERGâH AYNI KALABİLİR

BDP heyetinin İstanbul’dan hareket istemini de kabul eden Adalet Bakanlığı, konuyu Ulaştırma Bakanlığı’na iletti. Bakanlık, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne bilgi vererek, aracı Ataköy Marina’ya getirdi. Ulaşım, bu güzergâh üzerinden sağlandı. Adalet Bakanlığı kaynakları, 10 yıldır Gemlik’ten yapılan yolculuğun bu kez Ataköy üzerinden yapılmasının rutin bir uygulama olduğunu savunarak, “Yolculuğun İstanbul’dan yapılacağının belirtilmesi üzerine yapılan bir işlem. Güvenlik önlemi değil. Bundan sonra yapılacak ziyaretler de Ataköy Marina’dan gerçekleştirilebilir” dediler.    

 

Ataköy İmralı hattı açılmış

Her türlü hakkı saklıdır.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle