GeriGündem Aşure ve semah
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aşure ve semah

Antalya Düzlerçamı Piknik Alanı’nda düzenlenen geleneksel Aşure Günü'nde, bir kap aşure almak isteyenler, ezilme tehlikesi atlattı.

ANTALYA ve Alanya'da Pir Sultan Abdal Derneği, Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı ve Hacı Bektaş-ı Veli Kültür ve Tanıtma Vakfı tarafından düzenlenen aşure gününe binlerce insan katıldı. Antalya Düzlerçamı Piknik Alanı'nda düzenlenen günde büyük izdiham yaşandı.

EZİLME TEHLİKESİ

Çayıra dizilen sıra sıra kazanlarda pişen aşure adeta kapışılırken. vatandaşlardan ezilme tehlikesi atlatanlar oldu. Dernek yöneticileri, Muharrem ayı içinde tutulan yas orucundan sonra düzenlenen günde sadece Antalya'da 1 ton aşure tüketildiğini açıkladı.

Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı'nın semah ekibi de yaptığı gösteriyle büyük ilgi topladı. Alanya Belediye Çay Bahçesi'nde düzenlenen Aşure Şöleni'nde de benzer sahneler yaşandı. Dernek tarafından büyük kazanlarda pişirilen aşure vatandaşlara ve turistlere ücretsiz dağıtıldı.

SAYGI DURUŞU

Şehitler için sayfı duruşuyla başlayan şölen sırasında Dernek Başkan Yardımcısı Hayri Sevink, ‘‘Bu bir gelenektir. Amacımız insanlar arasında dostluk ve kardeşlik ilişkilerini güçlendirmek, kaynaşma ve dayanışmayı artırmaktır’’ dedi.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False