GeriGündem Asos'ta tarih gün ışığına çıkıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Asos'ta tarih gün ışığına çıkıyor

Assos Antik Kenti'ndeki kazı ve onarım çalışmalarında yeni sezona başlandı. 1995 yılından bu yana Efes Pilsen'in katkılarıyla devam eden çalışmalar, Prof. Dr. Ümit Serdaroğlu başkanlığında, Türk arkeolog ve uzmanlardan oluşan bir ekiple bu yıl da devam ediyor.

Ekip, çalışmalarını ilk etapta antik tiyatronun onarım ve restorasyonunda yoğunlaştırıyor. 1995'ten bugüne antik tiyatro topraktan arındırıldı, yapının eksik sıraları yeniden imal edilen taşlarla tamamlandı. Alt bölmünün onarımı sonucu, tiyatro 1988 sonbaharında 1500 kişiyi ağırlayabilecek kapasiteye ulaştırıldı.

1999 kışında ekip, onarım ve restorasyon çalışmalarında tiyatronun üst bölümünde devam edecek. Öncelikle halen onarımı süren yan duvarlar tamalanacak. Onarım tamamlandığında antik tiyatro 5000 kişiye hizmet verebilecek.

Kazı ekibi çalışmalarını Athena Tapınağı'nda da sürdürecek. Önümüzdeki aylarda, dökümü geçen yıl tamamlanan beş sütun yerlerine konulacak. Böylece tapınağın batı cephesindeki bütün sütun ve başlıkları tamamlanmış olacak.

Bu yılki çalışma programı içinde 1881'den beri toprakla örtülü olan Agora meydanını ve Kuzey Stoa'nın düzenlemeve onarım çalışmaları olacaktır.

Böylece yıl sonuna doğru Assos'taki tarih üstündeki örtüden biraz daha sıyrılıp, gün ışığına kavuşacak.

Sıraselviler'de yeni bir bar: Exen

Sayıları giderek artan Sıraselviler Caddesi barlarına geçen günlerde bir yenisi eklendi: Exen.

Türkiye Jokey Kulübü'nün tam karşısında bulunan pasajın içinde açılan Exen, özel olarak müzik anlayışıyla öne çıkıyor. Oldukça geniş bir repertuvara sahip mekan, müzik konusunda ‘‘modaların dışında’’ olma iddiasında.

600 kişilik bir kapasiteye sahip olan Exen'in çok sade bir dekorasyonu var. Büyük sayılabilecek dans pistinin hemen arkasında uzanan bar kısmı kalabalığın büyük bir bölümünü kaldıracak kapasitede. Ancak barla pist arasında kalan yalnızca otuz santimlik basamak tehlike arz ediyor. Pistin diğer tarafında, barın arkasında yer alan dev ekranda ise yalnızca klip değil sinematek kalitesinde filmler de gösteriliyor.

Kaliteli müzikle de eğlenilebileceğini savunan Exen'de Radyo D'den Hakan Eren (45 devirli aşk şarkıları) ve Açık Radyo'dan Ayhan Sicimoğlu (Latin gecesi) yer almışlar. Bu özel müzik gecelerine yeni isimlerle devam edilecek. Ayrıca Exen özel geceler dışında ‘‘Voodoo night’’, ‘‘funky and funny’’, ‘‘kadın sesi’’ gibi değişik programlar da yapacak. 21 Mart'ta ise önemli bir canlı müzik gecesi var: İrlanda topluluğu Kila ile İstanbullu Roman topluluğu ‘‘Karşılama’’ bir jam session'la biraraya gelecekler.

‘‘Dört Dinleti, Dört Salı’’ programında ise Oğuz Büyükberber'in klarinet, Mike Wilkins'in tenor ve soprano saksafon, Çağlayan Yıldız'ın bas gitar ve Cem Aksel'in davulda yer aldığı DIRT topluluğu, 16 Mart, 23 Mart, 6 Nisan ve 13 Nisan'da Exen'de çalacak.

Hafta içi 20.30 - 04.30, hafta sonu 06.00'ya kadar açık olan Exen'de yerli içkiler 1 milyon.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False