Asker, 28 Şubat Kararları'ndan taviz istemiyor

Türk Silahlı Kuvvetleri 25 Temmuz'da İstanbul'da toplanacak MGK toplantısında, yeni hükümetin, irticayı önlemek için alınan kararlardan taviz vermemesini ve Refahyol'un askıya aldığı uygulamaların ivedilikle devreye sokulmasını isteyecek.

Başbakan Mesut Yılmaz, İçişleri Bakanı Murat Başesgioğlu, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ve Milli Savunma Bakanı İsmet Sezgin'in katılacağı MGK toplantısında 28 Şubat'ta alınan 18 maddelik kararlar ile ilgili brifing verilecek. MGK Genel Sekreteri Orgeneral İlhan Kılıç, kararların amacını ve alınması gereken yasal ve diğer idari kararları sıralayacak. Komutanlar özellikle 8 yıllık kesintisiz eğitim ve Kuran kurslarının denetime alınması için yeni Hükümetin kararlı olmasını isteyecekler.

Orgeneral Kılıç, yeni Hükümet üyelerinin ilk kez katılacağı MGK'ya sunacağı yeni rapor için dün Milli Eğitim Bakanı Hikmet Uluğbay ve Diyanet İşleri'nden Sorumlu Devlet Bakanı Hüsamettin Özkan ile ayrı ayrı görüştü. Kılıç, her iki bakana da, bakanlıklarını ilgilendiren 28 Şubat kararları ile ilgili bilgi verdi. Orgeneral Kılıç, Refahyol hükümetinin yanlışlarını vurgulayarak, alınan kararların hızla hayata geçirilmesi için yeni hükümetten umutlu olduklarını dile getirdi.

Haberle ilgili daha fazlası: