GeriGündem Koronavirüs aşısı kimlere yapılacak, nasıl uygulanacak? Bakan Koca aşılama programını duyurdu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Koronavirüs aşısı kimlere yapılacak, nasıl uygulanacak? Bakan Koca aşılama programını duyurdu

Koronavirüs aşısı kimlere yapılacak, nasıl uygulanacak? Bakan Koca aşılama programını duyurdu
Abone Olgoogle-news

Koronavirüs aşısı Türkiye'nin gündeminde yer almaya devam ediyor. Türkiye'nin Çinli aşı firması SinoVac'tan aldığı koronavirüs aşıları geldi. Çin'den getirilen aşılar corona virüs pandemisinde umut oldu. Türkiye'ye gelen corona virüs aşısıyla ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanı Koca, aşıların 28 gün ara ile iki doz şeklinde yapılacağını duyurdu. Koronavirüs aşısının ilk kimlere yapılacağı da açıklayan Koca, MHRS üzerinden aile hekimlerinden veya uygun bir kamu yada özel hastaneden randevu alarak aşıların yapılabileceğini aktardı. İşte, corona virüs aşılama programının detayları.

Corona virüs aşısında son gelişmeler Bakan Koca'nın yaptığı açıklamalar ile takip ediliyor. Çin'den getirilen aşılar pandemi döneminde milyonlarca vatandaşı sevindirdi. Koronavirüs aşı programının detaylarını açıklayan Bakan Koca, "Bu stratejinin ilk basamağında yer alan sağlık çalışanları ve huzur evlerinde bulunan kişilerin aşılanmasına ilk olarak başlanacaktır." dedi.

KORONAVİRÜS AŞISI KİMLERE YAPILACAK?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla koronavirüs aşı programının detaylarını duyurdu. Koca şu ifadeleri kullandı;

Aşılama programı başladığında atılacak adımlar ve aşılamada öncelik sıralaması Bilim Kurulumuzca belirlenmişti. Bu stratejinin ilk basamağında yer alan sağlık çalışanları ve huzur evlerinde bulunan kişilerin aşılanmasına ilk olarak başlanacaktır. Bütün Aile Sağlığı merkezleri ile kamu, özel ve üniversite hastanelerimizde aşı yapılması için planlama yapılmış durumdadır.

Koronavirüs aşısı kimlere yapılacak, nasıl uygulanacak Bakan Koca aşılama programını duyurdu

AŞILAMA NASIL OLACAK?

Aşı 28 gün ara ile iki doz olarak yapılacaktır. Dağıtım ve uygulama sonuçları anlık ve canlı olarak paylaşılacaktır.

Aşılama takviminin toplumdaki bağışıklık oranını en üst düzeye, en kısa zamanda ulaşmasını sağlayacak şekilde uygulanması hedeflenmektedir. Bu nedenle oluşturulan risk sıralamasına göre, vatandaşlarımızın aşılanmasının ülke çapında bir program ile mümkün olan en kısa zamanda tamamlanması hedeflenmektedir. Aşı ile oluşturulan bağışıklık yanıtı ikinci doz uygulaması ile daha da artmaktadır. Salgının hızının yavaşlamış olması da göz önüne alınarak inaktif aşının 28 gün ara ile iki doz olarak yapılması uygun bulunmuştur. İkinci doz aşı yapıldıktan sonraki iki haftayı da kapsayacak şekilde sıkı korunma tedbirlerinin sürdürülmesi önem arz etmektedir.

Vatandaşlarımız öncelik gruplarına göre kendilerine ayrılan aşıların yapılması kendilerine ulaşan bildirimden sonra Merkezi Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden aile hekimlerinden veya uygun bir kamu yada özel hastaneden randevu alarak aşılarını yaptırabileceklerdir. Aşının güvenli nakil süreci, uygulanması ve kayıt altına alınması dijital sitem üzerinden anlık takip edilecektir. Aşı risk yönetim stratejisine uygun olarak hakkaniyetle dağıtılacaktır.

Vatandaşlarımız konumlarına göre risk sıralamasını web sitemizden takip edebilecektir. Aşı dağıtım ve uygulama sonuçları anlık ve canlı olarak paylaşılacaktır.

 

False