GeriGündem Aşı olmak zorunlu mu? Covid-19 aşısı zorunluluğu hakkında Sağlık Bakanlığı'ndan açıklama
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aşı olmak zorunlu mu? Covid-19 aşısı zorunluluğu hakkında Sağlık Bakanlığı'ndan açıklama

Aşı olmak zorunlu mu? Covid-19 aşısı zorunluluğu hakkında Sağlık Bakanlığı'ndan açıklama

Aşı olmak zorunlu mu sorusu pek çok kişinin odağında yer almaya devam ediyor. Koronavirüs'ten korunmak için Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak sağlanmakta olan Covid-19 aşısı, randevu alınarak yaptırılabiliyor. Peki, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre aşı olmak zorunlu mu? İşte, aşı zorunluluğu hakkında bazı bilgiler

Aşı olmak zorunlu mu sorusu, bu konuda tercih hakkı bulunup bulunmadığını merak eden vatandaşların gündeminde yer alıyor. Aşı olma zorunluluğu hakkında bilgi alarak buna göre yön tayin edecek olan vatandaşlar, Sağlık Bakanlığı'nın açıklamalarını araştırıyor. İşte, Sağlık Bakanlığı tarafından aşı olmak zorunlu mu sorusuna yönelik verilmiş olan cevaplar

AŞI OLMAK ZORUNLU MU?

Türkiye’de çocukluk aşıları dâhil, aşı uygulaması zorunlu değildir. Bununla birlikte aşı, hastalıklardan korunmak için en etkili yöntemlerden biridir. Aşı sayesinde yeryüzünden silinmiş pek çok hastalık mevcuttur. Bu nedenle T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından aşıyla ilgili toplumu bilinçlendirme çalışmaları yürütülmektedir. Aşı olmak, kişinin topluma karşı sorumluluğudur.

COVİD-19 AŞILARI GÜVENLİ MİDİR?

Hiçbir aşı, faz çalışmaları yapılmadan, bu çalışmaların sonuçları ilgili mercilerle şeffaf bir şekilde paylaşılmadan onay alamaz, piyasaya sürülemez. Aşı çalışması yapan kuruluş, geliştirme ve üretim sürecinde uluslararası kalite standartlarına uymak zorundadır. Bu standartlar İyi Laboratuvar Uygulamaları (GLP-Good Laboratory Practices), İyi Klinik Uygulamaları (GCP-Good Clinical Practices) ve İyi Üretim Uygulamaları’dır (GMP-Good Manufacturing Practices).

Ayrıca faz çalışmaları sırasında aşıyla ilişkili olduğu düşünülen ve insan sağlığını belirgin ölçüde olumsuz etkileyen bir durum saptandığında çalışmalar durdurulmaktadır. Yalnızca sorunun aşı ile ilişkili olmadığından emin olunması durumunda çalışmalar sürdürülmekte, aşılama yapılıyor ise kaldığı yerden devam ettirilmektedir. Bu çerçevede ülkemizde uygulanmaya başlanan COVID-19 aşılarının faz çalışmalarında çalışmanın durmasına sebebiyet verecek bir yan etki ile karşılaşılmamıştır. Uygulama aşamasında da güvenliği konusunda herhangi bir tereddüt bulunmamaktadır.

 

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False