GeriGündem Asgari ücret 1800 TL’ye çıkarılacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Asgari ücret 1800 TL’ye çıkarılacak

Asgari ücret 1800 TL’ye çıkarılacak
refid:28921258 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

HDP'nin seçim bildirgesinde yer alan 'BİZ'ler güvenceli yaşam ekonomisini kuracak olanlarız' başlığı altında nelerin yer aldığını Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş açıkladı.

Demirtaş, şunları söyledi:

ÜCRETSİZ SU VE ELEKTRİK

Asgari ücret 1800 TL’ye çıkarılacak
Bizler güvenceli yaşam ekonomisini kuracak olanlarız. Temel güvence paketiyle her eve ayda 10 metreküp su, 180 kilovat saat elektrik ücretsiz verilecek.

250 TL KİRACI DESTEĞİ

Bütün yoksul ailelere ısınma desteği, mülkü olmayan kiracılara aylık 250 TL kiracı desteği sağlayacağız. 18 yaşına kadar olan bütün çocuklar ve gençlere engellilerin tamamına bakmaksızın, emeklinin tamamına toplu taşıma her yerde ücretsiz olacak.

Kamusal toplu taşıma ülke genelinde kar amacı gütmeyecek şekilde yaygın hizmet olarak sağlanacaktır.

ASGARİ ÜCRET 1800 TL

Hiçbir yurttaş evsiz, aç bırakılmayacak. İşsizlik fonu amacına uygun şekilde kullanılacak. Asgari ücret 1800 TL’ye çıkarılacak. 1800 TL asgari ücret, DİSK’in 4 kişilik bir aile için belirlediği 3600 tl’nin yarısıdır. Her asgari ücretli en az 1800 tl net olarak vergiden arındırılmış şekilde cebine koyabilecek. Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınacak. Çalışanların ve emekçilerin üzerindeki vergi yükünü azaltacağız. Kredi kartı borçlarını yeniden yapılandıracağız. Kredi kartı faiz oranlarını düşüreceğiz.

Savunma ve güvenlik harcamalarını azaltacak ve halkın denetimine açacağız. Kamu ihalelerini şeffaf şekilde tutacağız. Yolsuzluk ekonomisini durdurarak yoksulluğu bitireceğiz. Örtülü ödeneği tamamen kaldıracağız, hiç kimse almayacak. Bitme noktasına getirilen tarımı yeniden ayağa kaldıracağız. Köyleleri canlı birer yaşam ve üretim merkezi haline getireceğiz.

Tarım işçilerinin tamamı iş yasası ve sosyal güvence altına alınacak. Su ve elektrik küçük üreticilere ücretsiz olarak verilecek. Üretici küçük köylülerin şu ana kadar birikmiş elektrik borçlarını sileceğiz. Mazottan vergi almayacağız. GDO’yu tümden yasaklacağız.

2B orman arazilerinin ranta açılma sürecine son vereceğiz. 2B orman arazilerinin tarım için kullanılmasıiçin çiftçilere dağıtılmasını sağlayacağız.

Kent meydanlarını parklarını kıyıları koruyacağız. Hiçbir çılgın projeye izin vermeyeceğiz. Esnaflar üzerindeki vergi yükünü azaltacağız. Borçlarını esnaflarımız lehine yapılandıracağız. Şehir merkezlerine yeni AVM açılmasına izin ve ruhsat vermeyeceğiz.

KOBİ’lere sektörel planlama çerçevesinde sıfır faizli finansman desteği sağlayacağız. haksız rekabete karşı koruyacak önlemler alacağız. Tüm teşvik sistemini, istihdam artışını gerçekleştirecek şekilde planlayacağız.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle