Artık o koltuğa dönmem

Güncelleme Tarihi:

Artık o koltuğa dönmem
Oluşturulma Tarihi: Şubat 21, 2010 00:00

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink suikastinde ihmali olduğu gerekçesiyle görevden alınan ve mahkeme kararıyla göreve iade edilen Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanı Ramazan Akyürek, yakın çevresine, “Artık o koltuğa dönmeyeceğim” dedi.

Hukuken Akyürek’in 30 gün içinde göreve iade edilmesi gerekirken, bu süre yarın doluyor. Ancak Akyürek, yakın çevresine hukuki olarak haklılığını ispat ettiğini, bu nedenle İstihbarat Daire Başkanlığı koltuğuna yeniden oturmayacağını söyleyerek, “Davayı açarken amacım o koltuğa yeniden oturmak değildi. Beni atadıkları görevde devam edeceğim. Önemli olan haklılığımın yargı yoluyla ispat edilmesiydi. Bunu başardım” dedi. Dink suikastinin ardından yoğun eleştirilere maruz kalan Akyürek, Başbakanlık Teftiş Kurulu raporunda “kusurlu” olduğu gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla 16 Ekim 2009’da açığa alınmıştı. Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı’na uzman olarak atanan polis müdürü, 6 Ocak 2010’da Ankara 14. Bölge İdare Mahkemesi’ne dava açtı. 25 Ocak’ta yapılan duruşmada, yürütmenin durdurulması ve Akyürek’in göreve iade edilmesi kararlaştırıldı.

Namal istifa dilekçesini verdi

Bu arada Akyürek’in göreve geri dönüş davasını kazanması nedeniyle Hüseyin Namal cuma akşamı istifa dilekçesini imzalayarak İçişleri Bakanlığı’na gönderdi. Namal’ın eski görevi olan Konya İl Emniyet Müdürlüğü’ne atanacağı ileri sürüldü.
Haberle ilgili daha fazlası: