GeriGündem Artık 'Çankaya' yok, 'Beştepe' var...
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Artık 'Çankaya' yok, 'Beştepe' var...

Artık 'Çankaya' yok, 'Beştepe' var...
refid:27861795 ilişkili resim dosyası

Aylardır konuşuluyordu, bugün tescillendi. Artık "Çankaya" yok, "Beştepe" var...

Ankara'nın merkez ilçelerinden Çankaya'nın, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde de çok büyük anlamı vardı.

Siyasette, medyada, günlük sohbetlerde, ne zaman Türkiye Cumhurbaşkanı'ndan bahsedilse, mutlaka "Çankaya" da geçerdi.
Siyasette "Çankaya" kelimesi, Cumhurbaşkanlığı döneminde Atatürk'ün ikametgahı olarak kullanılan Çankaya Köşkü'nden geliyordu.
Çankaya Köşkü, Atatürk sonrasında da Cumhurbaşkanları tarafından "resmi çalışma ofisi" olarak kullanıldı.
Ta ki, Beştepe'de yeni Cumhurbaşkanlığı Sarayı yapılana kadar.

Artık Çankaya yok, Beştepe var... ERDOĞAN: HÜKÜMETLE BEŞTEPE’NİN KOPUK OLMASI ONLARI SEVİNDİRİR

ERDOĞAN BUGÜN TESCİLLEDİ: ARTIK "BEŞTEPE" VAR...

Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, resmi çalışma ofisi olarak Beştepe'deki yeni Saray'ı kullanmaya başlamasıyla birlikte, siyasette "Çankaya" ifadesinin yerini, yeni Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın inşa edildiği, Başkent'in Beştepe semti aldı.
Nitekim, Cumhurbaşkanlığı yerine "Beştepe" ifadesinin kullanımını bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan tescilledi.
Erdoğan, bugün yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı'ndan "Beştepe" olarak bahsetti.
Erdoğan, Bakanlar Kurulu toplantısına 19 Ocak'ta başkanlık edeceğine ilişkin yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndan "Beştepe" atfıyla bahsetti.
Erdoğan, "Hükümetle Beştepe’nin farklı olması bize farklı tavır sergileyenleri sevindirebilir. Çok güzel bir çalışma olacağı inancındayım" dedi.

ARTIK 1071 RAKIMLI TEPE" DEĞİL, "905 RAKIMLI TEPE"...

Türk siyasi tarihinde Cumhurbaşkanlığı'nın eski çalışma ofisi olan Çankaya Köşkü hakkında farklı tanımlamalar da kullanıldığı oldu.
Bunlardan en önemlisi, Türkiye'nin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Başbakanlık yaptığı dönemde kullandığı bir tanımdı. Demirel, o dönemde Çankaya Köşkü'nden "864 rakımlı tepe" olarak bahsediyordu.
Ancak bu ifade de, bir başka Cumhurbaşkanı tarafından düzeltilmişti. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, twitter'dan payladığı bir mesajda, Çankaya Köşkü'nün 864 değil, 1071 metre yükseklikte bulunduğunu açıklamış,"C umhurbaşkanlığı Çankaya Köşkü Ankara'nın en yüksek tepesinde. Bu vesileyle bir şey söyleyeyim; Burası 1071 metre yükseklikte" ifadesini kullanmıştı.
Cumhurbaşkanı'nın yeni resim ofisi olan Beştepe'deki yeni Cumhurbaşkanlığı Sarayı ise, yine Ankara'nın yüksek tepelerinden biri üzerine kurulu. "Beştepe"nin rakımı ise, 905

KABİNE 19 OCAK'TA TOPLANACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine'nin 19 Ocak’ta Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda toplanacağını açıkladı. Erdoğan Türk-İş’e yaptığı ziyaretin ardından gazetecilere açıklama yaptı.

Erdoğan şunları söyledi:

Bundan kimse rahatsız olmasın. Hükümetle Beştepe’nin farklı olması bize farklı tavır sergileyenleri sevindirebilir. Çok güzel bir çalışma olacağı inancındayım.

ARINÇ: ZAMANINDA KULLANMASINI BİLİYOR

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bakanlar Kurulu’na başkanlık etmesine ilişkin, “Anayasa’ya göre Cumhurbaşkanı gerekli görürse Bakanlar Kurulu’na başkanlık edebilir. Ben inanıyorum, Sayın Cumhurbaşkanımız bu yetkisini zamanında ve kararında kullanmasını hepimizden daha iyi biliyor” dedi.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False