GeriGündem Artık Anayasa’yı değiştirme zamanı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Artık Anayasa’yı değiştirme zamanı

Başbakan Ecevit, Anayasa değişikliklerinin Meclis'te büyük bir uzlaşma içinde sağlanabileceğini belirterek, ‘‘Bunun zamanı gelmiştir’’ dedi. Ecevit, değişecek maddeleri 100, 82 ve 83 olarak açıkladı.

‘‘Anayasayı değiştirme zamanı geldi, Kurucu Meclis gibi çalışmalıyız’’ diyen Başbakan Bülent Ecevit'in ortaklarına Anayasa'nın değişmesini istediği maddelerine ilişkin önerileri belli oldu. Ecevit, ‘‘demokratik hakların daha fazla artırılmasını arzuladıklarını’’ belirtti ve ‘‘Türkiye'de Kürtçe konuşma gibi bazı demokratik hakların en üst düzeyde verilmesinin dönemi gelmiştir’’ dedi.

Ecevit, ortaklarına Anayasa'nın 100, 82 ve 83'üncü maddelerinde değişiklik yapılmasını önereceğini de açıkladı. Ecevit, daha önce de bu üç maddede değişiklik yapmak için TBMM'de girişimde bulunmuş, ancak yeterli desteği bulamamıştı.

Ecevit dün Başbakanlık binasına gelişinde gazetecilerin soruları üzerine, Anayasa'da değişikliklere gereksinme olduğunu yıllardan beri belirttiklerini kaydetti. Anayasa değişikliklerinin TBMM'de büyük uzlaşma içinde gerçekleşebileceğine dikkat çeken Ecevit, şunları söyledi: ‘‘Bununla ilgili çalışmaları hiç kuşkusuz yapacağız. Zaten şimdiden bu hükümet daha üç ayı dolmadan önemli bazı Anayasa değişiklikleri yapmıştır. İleride bunu herhalde başka değişiklikler de tamamlayacaktır.’’

Ecevit, ‘Meclis bir kurucu Meclis gibi mi çalışacak?’ sorusuna da, ‘‘Tabii bir sivil kurucu meclis gibi, yani demokratik yapılı bir meclis gibi çalışacaktır. Zaten şimdiden o şekilde çalışmaya da başlamıştır’’ yanıtını verdi. Ecevit, başka bir soru üzerine de, 57'nci hükümet dönemindeki kadar reformcu atılım ve Anayasa değişikliklerinin Türk siyasal yaşamında görülmediğini kaydetti. Ecevit, bu tablonun süreceğini bildirdi.

KORUMA ZIRHI YOK

DSP'nin geçen dönem Meclis'e sunduğu Anayasa'nın 100'üncü maddesinin değişmesine ilişkin teklifinde başbakan ve bakanlar hakkındaki Meclis soruşturması zırhının kaldırılması öngürülüyordu. Teklifin gerekçesinde, ‘‘Temiz toplum anlayaşının toplumun her kesimine yayılması gereğine işaret ediliyor ve kamu vicdanını rahatsız eden durumların kaldırılmasının amaçlandığı’’ belirtiliyordu.

Ayrıca bu değişiklikle Başbakan ve Bakanlar hakkındaki ceza davalarında hazırlık soruşturmasını Yargıtay C. Başsavcısının yürüteceği yine Yargıtay Ceza Daireleri Başkanlar Kurulu tarafından kamu davasının açılacağı belirtiliyordu.

DOKUNULMAZLIK SINIRLANMALI

DSP'nin getirdiği bir diğer teklif de Anayasa'nın Yasama dokunulmazlığını içeren 83. maddesine ilişkindi. Bu değişiklik teklifinde seçimden önce veya sonra suç işledikleri öne sürülen milletvekillerinin görevleri süresince Meclis'in kararı olmadıkça yakalanamamaları, sorguya çekilememeleri, tutuklanamama ve yargılanamama gibi zırhlarının ortadan kaldırılması hedefleniyordu.

SENDİKACIYA MECLİS YOLU

DSP'nin önerdiği bir diğer değişiklik ise Anayasa'nın üyelik ile bağdaşmayan işleri belirlediği 82. maddesine ilişkin. DSP, değişiklik ile milletvekillerinin özellikle sendikaların yönetimlerinde görev almasını teklif etmişti.

Edebiyat 10, Askerlik 7

Yargıtay Başkanı Doç. Sami Selçuk'un lise yıllarından beri edebiyata yatkın olduğu biliniyor. Konya Lisesi'nde Fen Bölümü'nde okuyan Selçuk'un Lise Diploma Defteri'nde Edebiyat notunun 10, Askerlik notunun ise 7 olduğu görüldü. Özgürlükçü kişiliği ve kararlı tavrı ile tanınan Selçuk, 1952-53 öğretim yılında 809 numarayla kayıt yaptırdığı Konya Lisesi'nde 3 yıl okuyarak, 34 numaralı diplomayı aldı. Not ortalamasını 123'e yükselten Selçuk'un Fen Bölümü'nde okumasına rağmen Edebiyat, Felsefe, Yabancı dil ve Astronomi derslerinde hep 'Pekiyi' aldığı, en düşük notunun ise Askerlik ve Beden Eğitimi olduğu kayıtlı. Selçuk'un notları şöyle: Türkçe-kompozisyon: 8, Matematik: 8, Tabiat Bilgisi: 8, Türk Dili-Edebiyatı: 10, Felsefe: 9, Tarih: 8, Coğrafya: 8, Fizik: 8, Kimya: 8, Yabancı dil: 9, Beden Eğitimi: 7, Resim: 8, Askerlik: 7, Psikoloji: 8, Astronomi: 9, Toplam not ortalaması: 123, Mezuniyet derecesi: İyi.

Kutan: Değişikliğe destek veririz

Yargıtay Başkanı Sami Selçuk'un 1982 Anayasası'nın değişmesi gerektiğine ilişkin konuşması, siyasi çevreleri dalgalandırdı.

FP Genel Başkanı Recai Kutan, Anayasa'nın değiştirilmesi için en kısa sürede harekete geçeceklerini söyledi. Kutan, Selçuk'un bilimadamına yaraşır içerikte, fevkalede güzel bir konuşma yaptığını, burada ifade edilen bütün görüşlerin altına imzasını koyabileceğini söyledi. BBC'nin sorularını yanıtlayan Kutan, şöyle dedi:

‘‘Partimiz bünyesindeki komisyonlar, Türkiye'nin demokratikleşmesi hususunda zaten hazırlık içindeler. Anayasa'nın değişmesi için her halükarda adım atacağız. Netice vermesi için diğer partilerle muhatap arayışında oluruz. Sonuçlarını kestirmem mümkün değil. Ancak, her koşulda Meclis'e böyle teklif gelecek.’’

MHP, ANAP ve DYP'den Selçuk’a destek

DYP Lideri Tansu Çiller, Yargıtay Başkanı Selçuk'un konuşmasını ‘milat’ ilan etti. Çiller, dün DYP Genel Merkezi'ndeki basın toplantısında, ‘‘Bu açıklama uzunca bir süredir 2'nci demokrasi programı altında DYP'nin milletin önüne koyduğu programın içeriğini büyük ölçüde yansıtmaktadır’’ dedi. İsteklerinin, ülkenin daha fazla hırpalanmadan ve bunun bedelini milletin daha fazla ödemeden yapısal değişiklikleri gündeme getirmek olduğunu vurgulayan Çiller, tam demokrasi için seferberlik ilanından yana olduğunu belirtti. Türkiye'de bir hukuk reformunun yapılmasının kaçınılmazlığını kaydeden Çiller, af yasasının da bir hukuk reformu çerçevesinde tartışmaya açılmasını savundu.

ANAP: YENİ ANAYASA ŞART

ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ersin Taranoğlu da, ‘‘Devlet yeniden yapılanacaksa, yeni yapısına uygun yeni Anayasa şart. Yeniden yapılanma önce Anayasa'dan başlar’’ diye konuştu.

MHP: UFUK AÇICI

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Meclis Anayasa Komisyonu Sözcüsü Şevket Bülent Yahnici, Selçuk'un beyanlarını, ‘Ufuk açıcı’ bulduklarını söyledi. 21. yüzyıla girerken, bir ‘‘Toplumsal Uzlaşma Belgesi’’ne ihtiyaç bulunduğunu kaydeden Yahnici, ‘‘MHP'nin programında ve seçim beyannemesinde anayasa değişikliğine ilişkin istemler yer almıştır. Problem, neyin, nasıl ve ne şekilde yapılabileğine karar verebilmek’’ dedi.

Özden: Sahte Atatürkçü

Yargıtay Başkanı Sami Selçuk'un Konsey döneminde, Anayasa Mahkemesi üyeliğine aday olduğu ancak seçilemediği, Yargıtay üyeliğini ise dönemin Yargıtay Başkanı Ahmet Coşar'ın ‘‘Uygun görmediği’’ ortaya çıktı.

Anayasa Mahkemesi eski Başkanı ve Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Yekta Güngör Özden, Hürriyet'in, ‘‘Sayın Selçuk'un Anayasa Mahkemesi üyeliğine aday olup seçilemediği doğru mu?’’ sorusu üzerine tarihi bir açıklama yaptı. Özden, aynen şunları söyledi:

‘‘Namuslu ve şerefli insanlar yalan söylemezler. Madem duydunuz söyleyeyim. Birkaç kez bana gelip, ‘Ağabey Yargıtay üyeliği için yardımınızı rica ediyorum' demiştir. Konuyu ilettiğim zamanın Yargıtay Başkanı Ahmet Coşar, ‘Bunu uygun bulmadığını, Sami Bey'i yeterince tanımadığını kendisinin hemşerisi olduğunu ve bu üyeliği istemediğini' söyledi. Sonra, yine duyduğunuz gibi Anayasa Mahkemesi'ne aday oldu ve seçilemedi.’’ Özden, Selçuk’un Atatürkçülüğünü masaya yatıracaklarını belirtti, ‘‘Sahte Atatürkçüleri ortaya çıkaracağız ve gereğini yapacağız’’ dedi.

Bir Yargıtay üyesi ise Hürriyet'e, şu değerlendirmeyi yaptı: ‘‘Sayın Selçuk, meşru bulmadığını söylediği o Anayasa çerçevesinde başkanlık makamında oturuyor. Siyasi olarak kullanılabilecek bu konuşmayı yapmaya hakkı, yetkisi ve görevi yok. Söylediği gibi Anayasa'nın meşruiyetini tanımamak, rejim bunalımı, ülkede kaos yaratır. Sözleri bizi temsil etmiyor.’’Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False