Arınç'tan TSK'ya cevap

Arınçtan TSKya cevap

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, suikast girişimi iddialarına ilişkin “Olay adli bir konu. Sanıyorum yakın zamanda bütün yönleriyle açıklanacak” dedi.

Haberin Devamı

BÜLENT ARINÇ SORULARI CEVAPLADI  / WEB TV

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İstanbul'da Ihlamur Kasrı'nda gazetecilerin kendisine yönelik suikast yapılacağı iddiaları ve Genelkurmay Başkanlığı'nın dün bu konuda yaptığı açıklamaya dair sorularını yanıtladı.

GENELKURMAY'DAN BİLGİ İSTEMEDİM

Genelkurmay'dan bilgi istemediğini söyleyen Arınç, karargahtan yapılan açıklamayı olumlu ancak yetersiz bulduğunu dile getirdi.

İşte "İşi sulandırmaya çalışanlara tavsiyem sonunu görsünler" diye konuşan Arınç'ın açıklamaları:

Basın önünde bu konuyu konuşmadım. Benimle ilgili bir konu. Olayın bir mağduru varsa o ben görünüyorum. Ancak emniyetin operasyonuyla elde edilen bilgi ve belgelere savcılık tarafından el onuldu. O yüzden bu konuda konuşmak istemedim. Çünkü adili tahkikat başladıktan sonra müdahale etmemek lazım.

Bana aksettirilen bilgiler hakkındaki düşüncelerimi paylaşmıştım. Hafta sonu konutumdaki polislerden birinin aramasıyla olayı öğrendim. Ankara Emniyet Müdürü bilgi vermek istedi. Pazartesi bilgi verirsiniz dedim. Dönünce sabah görüştük.

Aldığım bilgileri Bakanlar Kurulu'ndaki bir kaç arkadaşım ile paylaştım. Başka kimse ile konuşmadım. Emniyet müdürünün verdiği bilgiden başka ne belge ne de video kaydı görmüşlüğüm vardır.

Haberin Devamı

İHBARLA ORTAYA ÇIKTI

Emniyet Müdürü'nün bana verdiği bilgiler şöyle:

14.30 sularında bir ihbar gelmiş. İki sivil aracın benim konutum etrafında dolaştığı ve eylem yapılabileceği bilgisi verilmiş. Emniyet önemli bulmuş. Ve binanın etrafında araçlardan birini etrafta park edilmiş halde bulmuşlar.

Yakalanan kişilerden birinin albay, birinin binbaşı ve araçların kiralık olduğu anlaşılmış.

KAĞIDI YOK ETMEK İSTEMİŞ

Subaylardan biri su içmek istemiş pet şişenin kapağını açmış bu sırada yere düşürmüş hareketlilik dikkati çekmiş. Elindeki kağıt görülmüş Ve kağıt alınmış. Bu kağıtta benim apartmanımın numarası yazıyormuş.

Sonra lojmanlarında arama yapılmış. Bu sırada askeri savcı hazır bulunmuş

Yakalananlar seferberlik bilmem ne başkanlığında çalışıyorlar. Ama Özel Kuvvetler Komutanlığı’na giriş kartı varmış. Birinde bir derginin kimlik kartı çıkmış.

SORUŞTURMANIN SONUNU HASRETLE BEKLİYORUM

Herkesin merak ettiği "Neden burada ve neden bizim evimizin etrafında" sorusuna Genelkurmay açıklamasıyla bir cevap verildi. Ben bu konuya girmek istemiyorum. Ama Başbakan Yardımcısı olarak bu tahkikat en iyi şekilde sonuçlansın. Ve huzur içinde yaşayabileceğimize inanalım.
Haberler ilk günden itibaren suikast hazırlığı şeklinde verildi. Bu insanları tedirgin etti. Bu çok ileri bir iddia. ama sonuçta bu olay nedir, suikast mı, istihbarat çalışması mı? Adli tahkikat bunu açığa çıkaracak.
O günü hasretle bekliyorum.
Ben yorum yapmayacağım. Aldığım bilgileri aktarıyorum. Genelkurmay neden 4 gün sonra açıklama yapmıştır gibi soruya yorum yapmak istemiyorum.

Arınç, Genelkurmay açıklamasını nasıl okudunuz sorusuna ise “Yakın gözlüğümle okudum” cevabını verdi.

Tevil yoluyla ikrar açıklamanızla ne kastettiniz? Sorusuna ise şöyle karşılık verdi:

Haberin Devamı

“Bir kişiye suç isnat edildiğinde yapmadım derse ret etmektir. Yaptım derse ikrardır yani itiraf. Eğer, bu suçu işledim ama başka amaçla yaptım derse tevil yoluyla ikrardır.”

MUHALEFETTEN UTANIYORUM

Muhalefetten gelen eleştirileri ise şöyle değerlendirdi:

“Dilin kemiği yok, Bir defa geçmiş olsun bile demeden böyle yorumlar yapmalarından utandım.
Omurgasız olmayı prensip haline
Bir milletvekili var. Buna safsatadır diyor. Onun tek görevi genel başkanının emriyle Silivri’deki Ergenekon duruşmalarını takip etmek. Bundan zaman bulduğunda böyle açıklamalar yapıyor. Bir diğeri son zamanlarda dürüstlüğün timsali olarak sunulmak istendi ama son olaylarla makyajının ardındaki yüzü ortaya çıktı.”

Haberin Devamı

Tedirgin misiniz sorusuna “Ailemde tedirginlik oldu. Zaten bu tür olayların amacı aileyi hedef almaktır” cevabını veren Arınç “Güvenliğimde artış oldu. Üç polis vardı dört oldu” diye konuştu.

Haberle ilgili daha fazlası: