GeriGündem Arefe Günü okunacak dualar ve sureler neler? İşte arefe Günü okunacak dualar ve sureler...
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Arefe Günü okunacak dualar ve sureler neler? İşte arefe Günü okunacak dualar ve sureler...

Arefe Günü okunacak dualar ve sureler neler? İşte arefe Günü okunacak dualar ve sureler...

19 Temmuz 2021 Pazartesi günü Kurban Bayramı arefesi olacak. Arefe gününü ibadetlerle geçirmek isteyenler bu anlamlı günde hangi duaları ve sureleri okuyacaklarını araştırmayı sürdürüyorlar. Peki, arefe günü okunacak dualar ve sureler neler? İşte arefe günü okunacak dualar ve sureler…

Dini inançlarımıza göre bayramdan bir gün öncesini ifade eden 'Arife' terimi, aslen Hac mevsiminin olduğu ay olan yani Zilhiccenin 9. günüdür. Günahların affı ve Allah (c.c)'a yakın olabilmek için bol bol ibadet edilmesi gereken bu kıymetli günde hacılar başta olmak üzere Arafat'ta 'Lebbeyk' diyerek yalvarırcasına dualar edilir. Fakiri, zengini, dili, ırkı fark etmeksizin Allah rızası için tek bir yürekte toplanan Mümin kimselerin tıpkı mahşer gününde olacak olan kalabalık toplulukla beraber dualar ve telbiyeler edilir. Peygamber Efendimiz (SAV)'in ümmetine tavsiye niteliğinde bulunduğu bir uyarıda  "Duanın faziletlisi, arefe günü yapılanıdır." (Beyheki) buyurarak, arife günü dua etmenin çok feyizli ve kıymetli olduğuna vurgu yapmıştır.Duaların geri çevrilmediği Arife gününde yapılması faziletli ibadetleri ve dualarını sizler için derledik. 

Arefe günü hadisleri, okunacak dualar ve sureler

Arefe gününde İhlâs Sûresini farklı sayılarda okumanın fâziletlerine dair hadisler olduğu gibi, 1000 defa okumanın faziletiyle ilgili rivayetler de vardır; "Arefe günü Besmele ile bin İhlâs okuyanın günahları affedilir ve duası kabul olur." (Ebu-ş şeyh)

Yine bir hadis-i şerifte: "Kim ihlâs suresini Arefe gününde öğle ile akşam arasında bin defa okursa Allah (cc), ona ne isterse verir." buyrulmaktadır. Bununla ilgili olarak başka bir Hadis-i şerife göre; "İhlâs suresini okumak kul hakkı hariç diğer bütün günahların affına vesiledir." (Ebu-ş şeyh)

Kul hüvellâhü ehad. Allâhüssamed. Lem yelid ve lem yûled. Ve lem yekün lehû küfüven ehad.

İhlas suresinin anlamı ve meali

Rahmân ve Rahîm olan Allah´ın adıyla. De ki: "O, Allah'tır, bir tektir." "Allah Samed'dir. (Her şey O'na muhtaçtır, o, hiçbir şeye muhtaç değildir.)" Ondan çocuk olmamıştır (Kimsenin babası değildir). Kendisi de doğmamıştır (kimsenin çocuğu değildir)."

 

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False