GeriGündem Ararat filmi gösterilmeyecek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ararat filmi gösterilmeyecek

Belge Film şirketi, Ermeni asıllı Kanadalı yönetmen Atom Egoyan'ın çektiği ‘‘Ararat’’ filminin Türkiye gösteriminden ‘‘vatandaşların arzusuna uyarak’’ vazgeçtiklerini bildirdi. Belge Film'den yapılan yazılı açıklamada, ‘‘Ararat filminin yayın haklarını, Türkiye üzerinde ikinci bir 'Gece Yarısı Ekspresi' imajı yaratılmaması için satın aldıkları’’ kaydedildi.

‘‘Filmin Türkiye düşmanlığıyla ilgili tezlerinin de dünyada tepkiyle karşılandığı ve filmin başarısız filmler müzesinde yerini aldığı’’ vurgulanan açıklamada, ‘‘Türkiye, bu filmdeki iddiaları ciddiye almadığı gibi hiçbir çekince göstermeden uygar devletlere yaraşır biçimde filme gösterim izni vermiştir’’ denildi.

Bu numaralar bize sökmez

Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu, ‘‘Ararat’’ın gösterim haklarının Türkiye'ye verilmesinin arkasında yatanın provokasyon olduğunu vurguladı. Mumcu, gazetecilerin sorularını yanıtlarken ‘‘Ararat’’ın taşıdığı niteliğin anlaşılabilmesi için görülmesi gerektiğini belirtirtti. Mumcu, ‘‘Bekledikleri şey, Türkiye'nin buna çok büyük tepki göstermesi, yasaklaması, birtakım olaylara meydan vermesi, bunun dünya kamuoyuna haber olarak yansıması ve böylece 'Bakın işte Türkler ne kadar barbar, ne kadar demokrasiden, hoşgörüden uzak insanlar' demenin fırsatını yaratmaktır. Bu bir provokasyondur’’ dedi. ‘‘Bu filmin para kazanma ihtimali yok, o yüzden böyle bir şey üretilmeye çalışılıyor’’ diyen Mumcu, şunları söyledi:

‘‘Türkiye artık o, Geceyarısı Ekspresi filminde olduğu gibi belli bir ajitasyonla hiç de böyle bir ilgiyi hak etmeyen ürünlere ilgi göstermek, tepki göstermek suretiyle bile olsa ilgi göstererek Ararat filmini sahneye çıkarmak, dünya kamuoyu açısından algılanır hale getirmek gibi bir oyunun içerisine düşmeyecektir. Bu numaralar bize sökmez.’’
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle