GeriGündem Araçlarda çakar lamba nedir? Çakar lambayı hangi araçlar kullanabilecek?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Araçlarda çakar lamba nedir? Çakar lambayı hangi araçlar kullanabilecek?

Araçlarda çakar lamba nedir? Çakar lambayı hangi araçlar kullanabilecek?
Abone Olgoogle-news

Araçların trafikte üstünlük sağlamak için kullandığı çakar lambalarla ilgili geçtiğimiz günlerde düzenlemeye gidildi. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, çakar lambalar trafikte bazı araçların haricinde kullanılamayacak. Kamuoyunu ilgilendiren konunun gündeme taşınmasıyla çakar lamba kullanımı da merak konusu oldu. Peki, araçlarda çakar lamba nedir? Çakar lambayı hangi araçlar kullanabilecek?

1 Kasım'dan itibaren, trafikte araçlara geçiş üstünlüğü sağlayan çakar lambalar, yönetmeliğin izin verdiği araçlar haricinde yasaklandı. Bu araçlarda tepe lambası bulunması ise, sürekli geçiş üstünlüğü sağlamayacak. İşte, "araba çakarı nedir?" sorusunun cevabını merak edenler için konu hakkında bazı detaylar.

ARAÇLARDA ÇAKAR LAMBA NEDİR?

Araçların trafikte üstünlük sağlamak için kullandığı kırmızı-mavi ışıklara çakar denilmektedir.

HANGİ ARAÇLARDA ÇAKAR LAMBA KULLANILACAK?

Boyama şekilleri veya ayırım işaretleriyle geçiş üstünlüğüne sahip oldukları açıkça belli ambulans, itfaiye ve kolluk araçları ile güvenlik ve risk-tehdit değerlendirmesi kapsamında yayımlanan usul ve esasların ekinde bildirilen "devletin en üst protokolü"nde bulunan 29 makamın emirlerine ve zatlarına verilen araçlar ile bu makamların korumasından sorumlu koruma araçlarında ışıklı uyarı sistemleri kullanılabilecek.
Bu araçlar dışında hiçbir araçta çakar olarak tabir edilen sesli uyarı işaretleri kullanılamayacak.

Makamların korumasından sorumlu araçlarda da sadece makam sahibi araçta olduğu sürece bu uyarı sistemleri aktif kullanılabilecek. Makam sahibi araç içinde ya da makam aracı konvoyda bulunmadığı zaman bu uyarı sistemleri kullanılamayacak.

Kolluk görevlilerinin kullanımındaki resmi araçlarda ışıklı/sesli uyarı işaretleri, görevle ilişkili olmak kaydıyla usul ve esaslarda belirtilen şartlar doğrultusunda kullanılacak.

TEPE LAMBASI HANGİ ARAÇLARDA KULLANILACAK?

Kolluk görevlilerinin kullanımındaki resmi araçlarda ise ışıklı/sesli uyarı işaretleri, görevle ilişkili olmak kaydıyla, usul ve esaslarda belirtilen şartlar doğrultusunda kullanılacak.

Bu usul ve esasların yürürlüğe gireceği 1 Kasım'dan itibaren, anılan araçlar dışında, kamuda, mahalli idarelerde, diğer meslek kuruluşları ve üniversitelerde üst yönetici, genel müdür, daire başkanı veya başka unvanlar ile görev yapan kamu görevlilerinin kullanımındaki araçlarda "çakar lamba" kullanımı yasaklanacak.

Karayolları Trafik Kanunu'nun 71'inci maddesinde yer alan, hakkında koruma kararı verilmiş kişilerin kullanımındaki araçlar ile kolluk birimlerine ait sivil araçlarda sadece aracın tepe bölgesinde sabit ve/veya sökülüp takılabilir ışıklı uyarı sistemi bulunabilecek.
Bu araçlarda tepe lambası bulunması, sürekli geçiş üstünlüğü sağlamayacak.

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle