Ara tatil ne zaman hangi tarihte? Okullar ne zaman kapanacak?

Ara tatil ne zaman hangi tarihte Okullar ne zaman kapanacak

2019-2020 eğitim öğretim yılı ikinci dönemi 3 Şubat tarihinde başladı. Okullarda sınav ve sözlülere katılan öğrenciler, ara tatilin ne zaman başlayacağını ve tatilin kaç gün olacağını araştırıyor. Mart ayının gelmesiyle beraber okulların kapanacağı tarih planlarına yön vermek isteyen veliler tarafından da gündeme geldi. Peki, Ara tatil ne zaman hangi tarihte? Okullar ne zaman kapanacak? İşte, o konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler.

Haberin Devamı

Milyonlarca öğrenci ikinci dönem devam ederken ara tatili başlayacağı tarihi ders temposunun son bulacağı tarihi sorguluyor. MEB'in iş takvimine göre bilgi almak isteyenler, ikici dönem ara tatil ne zaman bitecek sorusuna yanıt arıyor. Peki, ara tatil kaç gün ve ne zaman? İşte, okulların kapanacağı tarihle ilgili detaylar.

ARA TATİL NE ZAMAN?

İkinci yarıyıl eğitim-öğretim dönemi 3 Şubat 2020'de başladı. İkinci ara tatil ise 6-10 Nisan 2020'de olacak, 13 Nisan'da başlayacak ikinci dönemin ikinci yarısı ise 19 Haziran'da tamamlanarak 11 haftalık yaz tatiline girilecek.

LİSELERDE SINIFTA KALMA GERİ GELİYOR

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, liselerde sınıf geçme ve kalmayla ilgili mevzuat düzenlemesi hakkında açıklamalarda bulundu. Okullarda sınıfta kalmanın 1999'dan beri kaldırıldığını belirten Selçuk, çalışan ve çalışmayan çocuk arasında ayrım olması gerektiğini söyledi. Her bir öğrencinin liseyi bitirdiğinde sahip olması gereken yeterlilikler konusunda standartlar oluşturulmasının önemli olduğunu anlatan Selçuk, şunları söyledi:

“Bu yeterliliğe ulaşılmaması halinde, dört işlem bilmeyen, okuduğunu anlama-yazma konusunda sıkıntı yaşayan çocuk liseden mezun oldu. Ders geçmeyle ilgili 120 öğretmen, okul müdürü, il, ilçe yöneticileri ile velilerle Ankara'da bir araya geldik. Bu çalışmada, eğitim, ekonomi ve istihdam ilişkisi ile bölgesel durumlar dikkate alınarak bir çerçeve oluşturuldu.

Haberin Devamı

"ÖNÜMÜZDEKİ YILDAN İTİBAREN OLUŞTURULACAK"

Sınıf geçmeyle ilgili çalışma bitirildi ve gelecek eğitim öğretim yılından itibaren uygulanacak. Velilerimiz 'Tamam, çok güzel', öğretmenlerimiz 'Böyle olursa eğitimde gerçekten büyük bir sıçrama olur.', yöneticilerimizin 'keşke' dediği bir yönetmelik geliyor. Birdenbire kural değiştirip öğrenciler için de sorun oluşturmak istemedik. Bu ülkenin çocukları, bizim deneme tahtamız değil, pilotla başlayalım dedik. Hazırlıklarımız tamam, bunun bu sene pilotunu yaptık, simülasyon anlamında yaptık, gayet güzel geçti. Burada, her dersten iki dönem notunun aritmetik ortalamasının en az 50 veya birinci dönem puanı ne olursa olsun ikinci dönem puanının 70 olması gibi bazı şeyler var. Bu böyle olduğunda kaç öğrenci yukarı çıkıyor, kaçı çıkamıyor, kimi nereye yönlendirebiliyoruz, bunun modellemesi çıktı. Bir yazılım oluşturduk ve senaryoyu rahat görebiliyoruz. Dolayısıyla çözebileceğimiz bir konu. Problem yok.