GeriGündem Apo'ya müebbede itiraz hakkı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Apo'ya müebbede itiraz hakkı

Yargıtay Ceza Genel Kurulu, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın ölüm cezasının müebbet ağır hapis cezasına dönüştürülmesine ilişkin kararına itiraz edilebileceğine hükmetti.

Ankara 2 No'lu DGM, 4771 sayılı Yasa uyarınca Öcalan'ın ölüm cezasını müebbet ağır hapis cezasına dönüştürmüştü. Müdahiller ve Öcalan'ın avukatları, kararı temyiz etmişti.
  
Temyiz istemlerini görüşen Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Ankara 2 No'lu DGM'nin kararının ''temyizi kabil olmayan, itiraza tabi karar'' olduğu gerekçesiyle temyiz incelemesi yapmamıştı.
  
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, bu karara itiraz ederek Ankara 2 No'lu DGM'nin kararının temyize tabi karar olduğunu, 9. Ceza Dairesi'nin kararının kaldırılmasını istemişti.
 
Alınan bilgiye göre, Yargıtay Ceza Genel Kurulu, Başsavcılığın istemini yerinde görmeyerek, oybirliğiyle reddetti.
  
Bu durumda, müdahiller ve Öcalan'ın avukatlarının başvuruları, itiraz niteliğinde, farklı muadil bir mahkeme olarak Ankara 1 No'lu DGM tarafından görüşülecek.
  
Ankara 1 No'lu DGM, Öcalan'ın idam cezasının müebbete çevrilmesinin, ölüm cezasını savaş hali ve çok yakın savaş tehdidi durumları dışında kaldırarak müebbet hapis cezasına dönüştüren 4771 sayılı Yasa'ya uygun olup olmadığına bakacak.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle