Apo’yla görüşsek ne hissedersiniz

Apo’yla görüşsek ne hissedersiniz

Hamas’ın Ankara ziyareti İsrail’de büyük rahatsızlık yarattı. İsrail Başbakanlık Sözcüsü Raanan Gissin Meşal’in Ankara ziyaretinin İsrail-Türkiye ilişkilerinde derin yara açacak büyük bir hata olduğunu söyledi.

NTV’nin sorularını yanıtlayan Gissin, tepkisini "Biz Abdullah Öcalan ile biraraya gelsek siz ne hissederdiniz?" diye dile getirdi. HAMAS ziyaretinden önce iki ülke Dışişleri Bakanları arasında iki görüşme yapıldı. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni’yi üç gün önce ziyareti haber verdi, "Arabulucuk istemiyoruz" yanıtını aldı. Gül ziyaretten bir gece önce yine İsrailli mevkidaşıyla görüştü ama taraflar birbirini ikna edemedi.

AĞIR DARBE

Ariel Şaron’un sözcüsü Raanan Gissin, Ankara’nın Meşal’i kabul etmesinin hiçbir haklı gerekçesi bulunmayacağını belirterek, "Terörist bir örgütün başıyla ilişkiye geçmek Ortadoğu sürecine vurulacak en ağır darbedir" dedi. Gissin, HAMAS’ı ABD ve AB’nin terörist örgütler listesine koyduğunu hatırlatarak, "Biz Türkiye’nin neden böyle bir hata yaptığını anlıyamıyoruz" diye konuştu. Sözcü, şöyle devam etti: "Merak ediyoruz, örneğin İsrail hükümeti Abdullah Öcalan’ı ve onun adamlarını muhatap alıp konuşsa, onları İsrail’e davet etse Türkiye başbakanı ne hisseder? Biz bunu hissediyoruz ve duyarsızlığı anlamakta güçlük çekiyoruz."

İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, HAMAS ile Türk hükümeti arasında gerçekleşen görüşmeyi önemsemeyen bir tutum sergiledi. Gül’ün, HAMAS ile görüşüleceği konusunda 3 gün önce bilgi verdiğini belirten Livni, şöyle konuştu: "Bu yüzden ziyaret bizim için sürpriz olmadı. Biz bu görüşmelerden hoşlanmıyoruz. İsrail, arabulucu aramadığı gibi, şartlar üzerine görüşme yapmayı da arzulamıyor. Gül, uluslararası topluluğun 3 şartını desteklediğini ve şartları, HAMAS’a anlatacaklarını söyledi."

Livni, Gül’ün ziyaret öncesi arayarak bilgi vermesini olumlu karşılamakla birlikte, İsrail’in bir terörist örgütün ziyaretine itiraz ettiğini belirtti. HAMAS heyetinin Ankara ziyareti, İsrail basınında da büyük yankı buldu. İsrail gazetelerinin ilk yorumları yapan internet siteleri, HAMAS’ın Filistin seçimlerinden bu yana ilk kez Arap olmayan bir ülkeyi ziyaret ettiğine dikkat çekerek "HAMAS’ın Türkiye seyahatinin, Ankara’nın NATO müttefiki ABD’yi ve İsrail’i rahatsız etmesi bekleniyor" değerlendirmesinde bulundu. Jerusalem Post da, "Hem İsrail, hem de Filistin ile yakın bağları olan Türkiye, HAMAS’ı şiddetten vazgeçirmek için yol göstermeye hazır olduğunu söyledi" diye yazdı. Öte yandan İsrail istihbaratına yakınlığıyla bilinen Debka adlı internet sitesi, Ürdün Kralı Abdullah’ın, Hamas’ın siyasi bürosunun Amman’a taşımasına izin verdiğini ileri sürdü. Şam’da bulunan siyasi büronun Ürdün’e taşınması durumunda, İsrail’in Hamas’ı parçalama planları engellenebilir. HAMAS heyetinin Türkiye’den sonra Rusya’ya gideceği açıklandı.
Haberle ilgili daha fazlası: