GeriGündem Antalya'da tartışma yaratan karar! 'Biz Osmanlı kasabası değiliz'
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Antalya'da tartışma yaratan karar! 'Biz Osmanlı kasabası değiliz'

Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde Osmanlı tuğrası simgeli saatin bulunduğu yerden kaldırılması tartışmalara neden oldu. Belediye Meclisi'ndeki tartışmalar sırasında Belediye Başkanı CHP'li Mehmet Ali Yılmaz, "Osmanlı kasabası değiliz. Tamam saygımız sonsuz, atalarımızdır. Fakat Gazipaşa, Osmanlı döneminde kurulmuş ya da Osmanlı eserlerinin yer aldığı bir kasaba, ilçe değildir. Ama tuğrayı çok arzu ediyorsanız, istediğiniz bir yere taşıyabiliriz'' dedi.

Gazipaşa - Alanya Havalimanı kavşağında bulunan Osmanlı tuğrası figürlü saatin bozulması sonucunda tamiri için yerinden kaldırılması belediye meclisinde tartışmalara neden oldu. Gazipaşa Belediyesi'nin Mart ayı meclisinde AK Parti ve MHP'li meclis üyeleri kavşaktaki tuğralı saatin durumunu gündeme getirdi.

'SAYGIMIZ SONSUZ, ATALARIMIZDIR'

Konuyla ilgili bilgi veren Belediye Başkanı CHP'li Mehmet Ali Yılmaz, "Tuğra konusunda bir toplantı yaptık, daha doğrusu 'Gazipaşa'da neler görmek istiyorsunuz' konusunda. 'Şu anda orada bir tuğra istiyorum' diyen sizden başka çıkmadı. Çoğunluk başka şeyler görmek istiyor. Havalimanı kavşağı olduğu için ve Gazipaşa ismi Atatürk tarafından verildiği için Atatürk'ü, havalimanını, Gazipaşa'yı anımsatan bir görsel olsun isteniyor. Görüş o şekilde. Çalışmalarımız devam ediyor. Nasıl bir görsel olacağı konusunda karar vermiş değiliz. Ama sizlerin de görüşüne açığız. Tuğrayı düşündüğünüz, istediğiniz bir yer varsa taşırız. Başkan olarak benim görüşüm biz Osmanlı kasabası değiliz. Tamam saygımız sonsuz, atalarımızdır. 16 Türk devletinden birisidir. Fakat Gazipaşa, Osmanlı döneminde kurulmuş ya da Osmanlı eserlerinin yer aldığı bir kasaba, ilçe değildir, Cumhuriyet döneminde kurulmuş bir ilçedir. İsmini Atatürk vermiştir. Buraya Atatürk, Gazipaşa ve havalimanı üçgeninde bir şeyler düşünülmesi bence de daha uygun olur diye düşünüyorum. Ama tuğrayı çok arzu ediyorsanız, istediğiniz bir yere taşıyabiliriz" dedi.

Antalyada tartışma yaratan karar Biz Osmanlı kasabası değiliz

Meclis'te tuğralı saatle ilgili toplantının ne zaman yapıldığıyla ilgili soru üzerine de Başkan Yılmaz, "Biz her konuda halktan insanları çağırıyoruz, 40- 50 kişi çağırdık, tartıştık. Meclis grubuna da mesaj attık. Bilmiyorum niye katılmadınız onu da bilmiyorum ama AK Parti ve MHP grubundan hiç gelen olmadı. Ama ben bütün gruba attırdım" diye konuştu.

Antalyada tartışma yaratan karar Biz Osmanlı kasabası değiliz
'GEÇMİŞİMİZLE GURUR DUYMAMIZ LAZIM'

Tartışmalara ilçe halkı da dahil oldu. İlçe halkından Ahmet Karabulut, "Havalimanı kavşağına yeni heykeller dikilecekse yine dikilir, ama eskisi neden sökülür? Yerinden kaldırılmak istenen Osmanlı tuğrası. Geçmişimizden utanacak bir şeyimiz yok. Geçmişimizle gurur duymamız lazım hatta. Osmanlı Devleti dünyayı 600 yıl yönetmiş. Bugün büyük devletler arasında yaşam, ayakta kalma mücadelesi veriyoruz. Bugün tuğrasından utandığımız Osmanlı Devleti dünyayı yönetmiş 600 yıl. Geçmişimizden utanacak neden yok, kalkmasın tuğra" dedi.

'ÇOK BÜYÜK YANLIŞ YAPMIŞ'

Selçuk Ünal ise, "Atalarımızın mirasına sahip çıkmasını bilmeyen insanlar tuğrayı da söker, bayrağı da indirir, üç hilali de indirir. O tuğrayı sökmesiyle çok büyük bir hata yapmış. Ecdadın yadigarına sahip çıkmamış. Bir de tuğraya saygısızlık yapmış. Çok büyük yanlış yapmış, yanlıştan bir an önce dönmesini tavsiye ederim başkana. CHP'nin belediye başkanları geçmişten beri İnönü'den bu yana CHP zihniyeti böyledir. İstanbul'da biz bunun çok örneklerini yaşadık. Bursa'da yaşadık. Kocaeli'de yaşadık. Edirne'de yaşadık. Kırklareli, Tekirdağ'da yaşadık. Ecdat eserlerine saygı göstermiyorlar. Çok yanlış etmiş. Bir an önce yanlıştan dönmesini tavsiye ediyoruz" diye konuştu.

Hüseyin Adaçay da bu tür şeylerin yanlış olduğunu düşündüğünü aktardı.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False