Antalya'da çok gizemli Suriye toplantısı

Antalyada çok gizemli Suriye toplantısı

Suriye'de Esad rejimine karşı silahlı mücadelelerini sürdüren muhalifler, yeni bir Yüksek Askeri Konsey ve genelkurmay başkanı seçti. Antalya'daki lüks bir otelde kapalı kapılar ardında gerçekleştirilen toplantılara Batılı ülkelerden güvenlik yetkililerinin de katıldığı ortaya çıktı.

Haberin Devamı

Associated Press'e konuşan bir Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) yetkilisi, geçen ay Katar'da düzenlenen konferansa benzer bir toplantının yapıldığı Antalya'da Çarşamba gününden bu yana gerçekleştirilen görüşmeler neticesinde alınan kararları açıkladı.

İsminin saklı tutulması kaydıyla konuşan ÖSO yetkilisi, Suriye'nin tüm bölgelerinden gelen 550 isyancı komutan ve temsilcinin katıldığı görüşmelerde, Tuğgeneral Selim İdris'in genelkurmay başkanı seçildiğini söyledi. Ordudan Temmuz ayında ayrılan, Humus doğumlu İdris, "karizmatik ve ılımlı" bir subay olarak tanımlanıyor.

MÜSLÜMAN KARDEŞLER AĞIRLIĞI

Reuters, Antalya'daki toplantılarda seçilen Yüksek Askeri Konsey'in çoğu Müslüman Kardeşler ve Selefi bağlantılı 30 isimden oluştuğunu bildirdi. Toplantıya katılan delegeler, ÖSO komutanları Albay Riyad el Esad ve  General Mustafa Şeyh gibi üst düzey muhalif isimlere bu konsey içinde yer verilmediğini söyledi. Otuz üyeden 20'sinin sivil, 10'unun ise subay olduğu ifade edildi.

Haberin Devamı

Reuters'a konuşan bir delege, listenin Türkiye ve Katar'ın istekleri doğrultusunda şekillendiğini iddia etti.

Ajans, 12 Aralık'ta Fas'ta düzenlenecek Suriye'nin Dostları toplantısı öncesi yapılan Antalya toplantılarına ABD, İngiltere, Fransa, Körfez ülkeleri ve Ürdün'den güvenlik yetkililerinin de katıldığını belirtti.

Haberle ilgili daha fazlası: