'Anlamıyoruz, kararınızı gözden geçirmenizi umuyoruz'

Anlamıyoruz, kararınızı gözden geçirmenizi umuyoruz

Yargıtay Başkanlığı, 1 Eylül’de ilk kez Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılacak 2 bin kişilik dev adli yıl açılış törenine “Düzenlenen yer” ve geleneğe uygun konuşma yapılamayacağı” ve “yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığını sorgulatacağı”, “Kuvvetler ayrılığına zarar vereceği” ve “Yargının yıpranacağı” gerekçeleriyle katılmama kararı veren Türkiye Barolar Birliği’ne (TBB) “Anlamakta zorluk çekmekteyiz. Kararınızı gözden geçirmenizi törene katılmanızı umuyoruz” diye yanıt verirken, akşamki resepsiyon ise şehitler nedeniyle iptal etti.

Haberin Devamı

Yargıtay açıklamasında, “Ayrıca son zamanlarda  milli birlik ve beraberliğimize yönelik olarak meydana gelen terör saldırıları nedeniyle şahadet mertebesine ulaşan şehitlerimizin anısına, gazilerimizin ve tüm şehit ve gazi ailelerinin acılarına duyduğumuz saygı ve derin üzüntü nedeniyle 1 Eylül 2016 tarihinde saat 20:00’de T.B.M.M. bahçesinde yapılacağı duyurulan Adli Yıl Açılış Kokteyli iptal edilmiştir” denildi.

FEYZİOĞLU ÖNERDİ

Yargıtay açıklamasında, Feyzioğlu’nun 70 baro başkanı ile Cumhurbaşkanlığı’nı ziyaretinde birlikte tören arzusunu dile getirdiği ve bu görüşmede bu yılki Adli Yıl Açılış Törenin Cumhurbaşkanlığı’ndaki “Millet Kongre ve Kültür Merkezinde” yapılması düşüncesi ortaya çıktığı ve Yargıtay’ın da kabul ettiği bildirildi. Açıklamada, “Bilinmelidir ki yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı kurumumuz tarafından büyük bir özenle ve titizlikle korunmakta olup; kapasitesi sınırlı ve güvenlik açısından sıkıntılı olabileceği anlaşılan bir otelin toplantı salonu yerine sahibi devlet ve millet olan bir kongre salonunda bu toplantının yapılacak olmasının nasıl yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığını zedeleyeceğini anlamakta zorluk çekmekteyiz” denildi.

Danıştay’ın 146. kuruluş yıldönümü töreninde Feyzioğlu’nun yaptığı konuşmaya, o dönem Başbakan olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tepki gösterip salonu terk edince, adli yıl açılış törenleri yasayla kaldırılmıştı. Bu karar uyarınca son iki yıldır Yargıtay’ın düzenlediği törende Yargıtay Başkanı dışında konuşmacıya yer verilmiyordu. TBB alternatif tören düzenliyordu. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, 16 Ağustos’ta, 70 baro başkanıyla birlikte Cumhurbaşkanı’nı ziyaretinin ardından adli yıl açılış töreni müjdesi olduğu açıklaması yapmıştı. Ancak, daha sonra TBB Yönetim Kurulu, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki açılışı katılmayacakları açıklaması yapmıştı. Yargıtay Başkanlığı da TBB’ye açıklama yaparak şöyle yanıt verdi:

ÖZLENEN TABLO

“Bilindiği üzere her yıl 1 Eylül de yapılan Adli Yıl Açılış Törenlerinin hazırlık çalışmaları ve törenin gerçekleştirilmesi kurumumuz tarafından düzenlenmektedir. Bu yıl da tören hazırlıklarına nisan ayında başlanılmış, yapılan hazırlık çalışmaları sonucunda törenin yapılacağı salon olarak Ankara’da bir otelin salonu tercih edilmiş ve tüm davetiyeler davetlilere gönderilmiştir. Hazırlık çalışmaları bu doğrultuda devam ederken 15 Temmuz 2016 günü milletimize ve devletimize karşı gerçekleştirilen darbe girişiminden sonra ülke ve milletçe sergilediğimiz birlik, beraberlik ve birlikte yaşama arzusu özlenen bir tablo olarak ortaya çıkmıştır.

TBB BAŞKANI BİRLİKTE TÖREN ARZUSUNU CUMHURBAŞKANIMIZA SÖYLEDİ

15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ/PDY terör örgütü mensuplarınca gerçekleştirilen menfur darbe girişimi sonucunda, Sayın Cumhurbaşkanımızı beraberinde yetmişten fazla baro başkanıyla birlikte, 16.08.2016 tarihinde ziyaret eden Türkiye Barolar Birliği Başkanı buradaki görüşme sırasında “...müjdeli bir haberinin olduğunu...” ifade etmiş: alternatif yargı yılı açılış töreni yapmak yerine Yargıtay Başkanı’yla görüşerek, “Yeni Kapı Ruhu”nun bir gereği olarak birlikte açılış töreni yapmak istediklerini ve adli yılın daha görkemli açılması için Türkiye Barolar Birliği’nin de açılış törenine katılma arzusunu dile getirmişlerdir.

Haberin Devamı

MİLLET KONGRE MERKEZİ DÜŞÜNCESİ BU GÖRÜŞMEDE ORTAYA ÇIKTI

Yine bu görüşmede bu yılki Adli Yıl Açılış Törenin “Millet Kongre ve Kültür Merkezinde” yapılması düşüncesi ortaya çıkmış olup bu düşüncede kurumumuza iletilince; kurumumuz tarafından yapılan değerlendirme sonucunda eksi ikinci katta ve  sınırlı sayıda kapasitesi bulunan otel salonunun yetersizliği, ülkenin içinden geçtiği mevcut durum ve katılımcı sayısının artacağı göz önüne alınarak açılış töreninin 2030 kişi kapasiteli ve güvenliğin daha rahat bir şekilde sağlanabileceği milletin kendisine ait bir kamu tesisi niteliği taşıyan Millet Kongre ve Kültür Merkezinde yapılması uygun görülmüştür. Bu doğrultuda davetiyeler yenilenerek davetlilere gönderilmiştir.

SAHİBİ DEVLET OLAN SALONDA YAPILMASI YARGI BAĞIMSIZLIĞINI NASIL ZEDELER

Ancak daha sonra Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatları da gerekçe gösterilerek törene katılım sağlanamayacağı dile getirilmiştir. Bilinmelidir ki yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı kurumumuz tarafından büyük bir özenle ve titizlikle korunmakta olup; kapasitesi sınırlı ve güvenlik açısından sıkıntılı olabileceği anlaşılan bir otelin toplantı salonu yerine sahibi devlet ve millet olan bir kongre salonunda bu toplantının yapılacak olmasının nasıl yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığını zedeleyeceğini anlamakta zorluk çekmekteyiz.

KARARINI YENİDEN GÖZDEN GEÇİRMESİNİ UMUYORUZ

Bu gerekçelerle 2016-2017 adli yılı açılış töreni yukarıda açıkladığım mutabakata dayanılarak Millet Kongre ve Kültür Merkezinde yapılacaktır. Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı’nın Adli Yıl Açılış Törenine katılmama kararını yeniden gözden geçirerek yargılama faaliyetinin vazgeçilmez bir unsuru olan avukatlık mesleğini temsilen törene katılacağını umuyoruz.

ADLİ YIL RESEPSİYONU İPTAL

Ayrıca son zamanlarda  milli birlik ve beraberliğimize yönelik olarak meydana gelen terör saldırıları nedeniyle şahadet mertebesine ulaşan şehitlerimizin anısına, gazilerimizin ve tüm şehit ve gazi ailelerinin acılarına duyduğumuz saygı ve derin üzüntü nedeniyle 1 Eylül 2016 tarihinde saat 20:00’de T.B.M.M. bahçesinde yapılacağı duyurulan “Adli Yıl Açılış Kokteyli “ iptal edilmiştir”

BAHÇELİ VE DEVLET ZİRVESİ TÖRENDE

1 Eylül’de, ilk kez Cumhurbaşkanlığı’nda yapılacak ve 2 bin kişinin davet edildiği ilk kez bir cumhurbaşkanının konuşacağı törene Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım ile Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve devlet zirvesi tam kadro katılacak. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu törene katılmayacak. MHP lideri Devlet Bahçeli ise katılacak.

Haberle ilgili daha fazlası: